Magické užití léčivých rostlin

 

M o u d r a  mé babičky.

Ořešák královský (Juglans regia )

Patří k nejstarším „stromovým“ potravinám, první zmínky o něm se objevují již 7 000 let př. Kristem.  Připomínají svým tvarem lidský mozek a nejen proto podporují dle některých studií jeho činnost. Vlašský ořech je velmi výživný. Výživná hodnota tohoto ořechu přesahuje výživnou hodnotu hovězího masa. Vlašský ořech je vhodným doplňkem ke stravě studujících a duševně pracujících, těžce fyzicky pracujících i malých dětí. Mangan - obsažený ve vlašských oříšcích může pomoci neplodným párům, neboť nedostatek tohoto prvku se může podílet na neplodnosti mužů i žen. (více jej obsahují jen lískové oříšky, sója, fazole a obilí). Dále pomáhá při poruchách nervové soustavy, při angině pectoris, snižují riziko infarktu myokardu, snižují srážlivost krve a její hustotu, brání ateroskleróze a pomáhají udržovat pružnost cév, snižují riziko mozkové mrtvice a podporují činnost mozku, diabetes, sexuální problémy a neplodnost, strupy na hlavě,  svrab, i při hnisání nehtů na nohou a na rukou.....   listy pomáhají při uhrovitosti - akné, hnisavých vyrážkách, pocení nohou, výtoku z rodidel (bělotoku) . Z natrhaných zelených ořechů na Jana, tedy asi v polovině června (musí se dát snadno propíchnout) se připravuje vynikající ořechovice, která pročišťuje žaludek, játra a krev, odstraňuje slabost žaludku a hnilobné procesy ve střevech. Kromě toho je vynikajícím prostředkem proti houstnutí krve.

Mast z pupenů ořešáku královského:
ingredience: 500g vepřového sádla, hrst pupenů ořešáku královského, (můžeme přidat hrst květů měsíčku pro zesílení účinku)
- sádlo rozehřejeme na mírném ohni, přidáme pupeny ořešáku a pozvolna 30 minut vaříme, přelijeme přes sítko a uskladníme v uzavíratelné nádobě nejlépe v lednici.

Ořechový likér:
ingredience: 150g zelených ořechů, kousek celé skořice, 700 ml silného alkoholu (např. pálenky)
- zelené ořechy pokrájíme na menší kousky, vložíme do sklenice, přidáme skořici a zalijeme alkoholem, necháme 4 týdny stát za oknem na slunci, poté přecedíme, podle chuti přisladíme (doporučuji medem nebo sirupem z nerafinovaného cukru), popřípadě naředíme trochou vody pro snížení obsahu alkoholu.

Zralé ořechy obsahují  - 100 g

Železo Zinok 3 mg
Vápník 1 Magnézium 150 mg
Hořčík 9,6 mg Měď 1,5 mg
Fosfor 350 mg Mangan 3,5 mg
Draslík 440 mg Selén 5 ug
Sodík 1,9 mg Omega3 kyseliny 9 000 mg
Luteín 10 ug Omega6 kyseliny 38 000 mg

 

Vlašské ořechy obsahují vitamíny – 100 g

Vitamin A 20 IU Kyselina listová 100 ug
Vitamin B6 0,6 mg Kyselina pantotenová 0,7 mg
Vitamin C 1,3 mg Vitamin K 3 ug
Vitamin E 0,8 mg Betakarotén 11 ug

 

 • Podporují obranyschopnost
 • Chrání buňky před volnými radikály
 • Prevence před rakovinou
 • Prevence proti diabetes
 • Prevence Osteoporózy a aterosklerózy
 • Prevence před kardiovaskulárními onemocněními
 • Udržuje zdravé a pevné cévy, tepny a žíly
 • Podporuje trávení
 • Podporuje pravidelnou stolici
 • Obnovuje střevní mikroflóru
 • Odstraňuje z těla špatný tuk (vysoký cholesterol)
 • Normalizuje krevní tlak
 • Zlepšují kvalitu vlasů, nehtů a pokožky
 • Podporují stavbu svalstva
 • Zasytí na delší dobu – energie se uvolňuje postupně
 • Zajišťuje dobré hojení ran – obnovuje kůži
 • Zlepšují paměť
 • Podporují vitalitu a pozornost
 • Snižují nervozitu, vliv stresu na organismus
 • U žen i mužů zvyšují plodnost (problémy s početím

Zralé plody jsou totiž významným zdrojem vitaminů skupiny B, které jsou důležité např. pro správnou činnost mozku.

Tinktura, která pročistí celý organismus a vyčistí tělo od plísní a parazitů.

Postup výroby:

50g ořechového oplodí  z ořechu amerického černého (nakrájet na tenké plátky),30g pelyňku pravého, 10g jeřabiny, 5g hřebíčku, 0,5lt 80% lihu.

Nechte 3 týdny louhovat, poté sceďte a nařeďte na 40% koncentraci.

Užívání: dospělí 3x denně 1 čajovou lžičku 10 dní, pak 5 dní pauza – toto celé 5x zopakovat.

U dětí od 10 let používejte poloviční dávku.

Ořešák pomáhá těm, kdo již znají svou pravou životní dráhu, ale stále se nemohou odhodlat učinit rozhodující krok. Slouží také kandidátům iniciace, kteří se nemohou rozhodnout, zda budou pokračovat v nastoupené cestě. Pomáhá spojit se se svým vnitřním já a s bohy. Ořechy se považovali za božské jídlo a symbol plodnosti.

Listy a oplodí ořešáku mají svíravé, protizánětlivé a antibakteriální účinky. Ořešák používáme zejména ke koupelím při kožních potížích a nadměrném pocení, jako kloktadlo při zánětech dutiny ústní a k výplachům při bílém výtoku. Pokud používáme ořešák vnitřně formou odvaru, volíme vždy raději menší dávky (ačkoliv nejsou známy žádné nežádoucí účinky a kontraindikace), protože bylina může působit na citlivější osoby poněkud agresivně.

Další možný recept:

RECEPT Svatojánský likér OŘECHOVÝ LIKÉR

Množství si můžete upravit, ale já používám na hlavním recepis toto:
* cca 20 - 30 kvalitních zdravých zelených ořechů
* 2 velké skořice
* 8 hřebíčků
* 3 velké PL citronový kůry
* 10 -15 kuliček sušeného jalovce
* 1litr rumu (i bílého)
* 1litr vodky (nebo půl vodky a půl špiritusu)
Natrhejte ořechy, omyjte je a osušte.
Poté ořechy nakrájejte asi na tenké plátky. Umístěte je do čisté lahve a přidejte koření:
skořici, hřebíčky, kuličky jalovce a strouhanou kůru z poloviny citronu.
Obsah láhve zalijte alkoholem (vodka a rum).
Uzavřete ji víčkem na 3 měsíce.

Zelené ořechy v medu  - ingredience :
1 díl zelených ořechů,
1 díl medu.
Omyté zelené ořechy namelte a okamžitě zalévejte medem.
Ideálně to chce i čerstvý med, aby byl ještě tekutý. Nechte v teple stát ořechovo-medovou směs alespoň dva měsíce, ale klidně i déle.

Březová voda

Březová voda je 10% rostlinná voda. Je to vynikající produkt z břízy, která si přes svůj kořenový systém přefiltruje obyčejnou vodu, zbaví ji toxinů, pak ji obohatí organickými látkami (živinami), vitamíny a minerály a nakonec ji v listech nabudí sluneční energií. Nic lepšího živý organismus v tekuté formě přijmout nemůže. Nezatěžuje trávicí soustavu, právě naopak. Organické látky na sebe váží stopové prvky a spolu s nimi je pohotově dopraví do všech buněk našeho těla. Toto je skutečná výživa buněk a tkání našeho organismu. Kdo chce déle, lépe žit a vypadat, musí se přeorientovat na živou rostlinnou vodu.

Březová šťáva se uchovává v dřevěných bečkách, lehce posypaná ječmenem. Když zrna vyklíčí, vytvoří se zelený povrch a šťáva získá zvláštní jemnou chuť, kterou lze zvýraznit mátou a jinými přísadami. Samotná šťáva je nasládlé chuti s vůní přírody.

Kvas získáme odstavením nádoby s mízou někam do chladna. Zde ji necháme podle potřeby kvasit. Pro zlepšení chuti lze opět přidat ječmen, mátu či jiné bylinky.

Na víno z březové mízy potřebujeme 1 litr březové mízy, který svaříme s 20 dkg cukru, procedíme a necháme zakvasit. Kvasinky dostaneme do mízy buď živou kulturou z chleba, z kvasnic, nebo ideálně z vína. Etanolové bakterie jsou všude, a tedy i ve sbírané míze, ale je dobré kvasný proces podpořit. Kvašení trvá 4 týdny. Vykvašené víno dobře uzavřeme do čisté láhve, pevně uzavřeme, nejlépe voskem, a necháme 12 týdnů uležet. Pro chuť můžete před kvasným procesem přidat na 1 litr březové kůry 2 dl vína.

Březový sirup vyrobíme tak, že na jeden litr sirupu potřebujeme 60–100 l mízy. Přidáme 20 dkg cukru na litr mízy. Vařením této směsi vzniká sirup – nezapomínejte míchat a odstraňovat vzniklou pěnu. Správný sirup má mít 66–67% cukernatost. Chuť březového sirupu je shodná s chutí javorového sirupu.

Březová voda se získává jen na jaře, když stromy začínají po zimě ožívat. I proto je tak vzácná. Navíc moudří lidé během mnoha let zjistili, že tato voda má i omlazující účinky.

Upevňuje nervový systém, aktivuje látkovou výměnu, pomáhá při léčbě skorbutu, revma, nemoci ledvin, jater a trávicí soustavy, působí hlístopudně a protiskleroticky.

Obsahuje flavonové glykosidy (cca 2%), silice (cca 0,05 až 0,5%), pryskyřice, třísloviny (5 až 9%), vitamín C, karoteny, organické kyseliny, saponiny, minerální látky, betulalbin, olej, cukr a fytoncidy, hořčík, měď, draslík, železo, kyselinu jablečnou, éterické oleje, aromatické látky a další důležité živiny.

 Aloe vera

Na rostlině aloe vera jsou právě tím nejzajímavějším již zmíněné pozitivní účinky na náš organismus. Z aloe vera se zpracovávají především listy, které obsahují hojivou šťávu. Tyto složky můžete používat v sušené, konzervované nebo čerstvé podobě. Léčivé účinky aloe vera je pak možné sledovat při vnitřním i vnějším použití.

Jaké problémy pomáhá aloe vera řešit?

 • Aloe Vera hojí povrchové rány a oděrky včetně popálenin, vysušené kůže, vyrážek nebo bodnutí od hmyzu.
 • Omezuje tvorbu lupů, rozvoj mykóz a kožních zánětů.
 • Aloe Vera pomáhá při potížích s trávením způsobených překyselením organismu, při zánětlivých stavech a žaludečních vředech.
 • Celkově detoxikuje tělo. Podporuje vznik bílých krvinek.
 • Řeší potravinové alergie a atopický ekzém.
 • Účinky aloe vera můžete pozorovat při problémech s akné, afty nebo opary.
 • Rostlina je účinná na různé jaterní problémy, například v kombinaci s ostropestřcem mariánským.
 • Působí jako podpůrný prostředek při léčbě virových infekcí a posiluje imunitu.
 • Aloe vera řeší poruchy látkové výměny.
 • Pomáhá od pocitů nadýmání, nechutenství, od zácpy a průjmu.
 • Podporuje správné vstřebávání vitamínů, minerálů a stopových prvků.
 • Dezinfikuje ústní dutinu a je prevencí před vznikem paradentózy.
 • Aloe vera ulevuje od bolesti při artritidě a zánětech kloubů.
 • Aplikací k vlasovým kořínkům zamezuje vypadávání vlasů.
 • Ulevuje od bolesti svalů - účinky aloe vera podpoří jejich regeneraci.
 • Snižuje hladinu krevního cukru a je tak vhodná i pro diabetiky.

Při vnějším použití se gel z listu rostliny aplikuje přímo na postižené místo. List je potřeba zbavit ostnů a slupky, která může na pokožku působit dráždivě. Aloe vera se užívá v syrovém stavu.

 Cenné látky v Aloe vera  - obsahuje vitamíny A, B1, B2, B3, B6, B12, C, E, niacin a cholin. Z minerálů se v rostlině nachází hořčík, mangan, zinek, sodík, draslík, vápník, měď a chrom. Rovněž obsahuje steroidy, vzácné aminokyseliny, glykosidy, saponiny, polysacharidy nebo mastné kyseliny. Celkem aloe vera obsahuje více než 200 látek prospěšných pro naše tělo. Vitamíny a minerály samozřejmě můžete doplnit i přírodní cestou, nebo sáhnout po jiném přírodním přípravku. Při nedostatku pouze vitamínů skupiny B můžeme doporučit také pangamin, který se extrahuje z kvasnic a obsahuje tak všechny vitamíny z této skupiny.

Lípa srdčitá   ( Tilia cordata )

Začátkem června začínají kvést lípy– doba květu se liší podle druhu stromu, obvykle o několik dnů až týdnů dříve kvete plnokvětá lípa, stromy s drobnějšími květy později. Léčivé jsou oba druhy. Lípa je univerzálně prospěšná léčivka – aktivuje imunitní systém, působí zklidňujícím způsobem na nervy. Pomáhá zvládnout nachlazení, kašel, chrapot. Uvolňuje hleny. Reguluje trávení, pomáhá při křečích. Posiluje ledviny a močový měchýř. Zklidňuje žlučník. Lipový čaj je výborným pleťovým tonikem a prospívá vlasům – používáme jako poslední oplach. Lipový čaj patří k nejlahodnějším bylinkovým čajům, oslazený kvalitním medem má jedinečnou chuť i vůni.

 Ostropestřec mariánský (Silybum marianum)

Ostropestřec mariánský je prastará léčivá bylina, dříve také díky svým trnům nazývaná „Kristova koruna“. V 17. století již lidé znali jeho pozitivní vliv na játra, krevní tlak, potíže spojené s dutinou břišní a také byl podáván jako lék na melancholii a deprese. Zázračný ostropestřec mariánský obsahuje složky, které spolehlivě „vyženou“ jedy a toxické látky usazené v játrech. Zároveň s touto účinnou detoxikací naše játra regeneruje a umožňuje jim plnit jejich funkci bez jakékoliv zátěže.

Ostropestřec je schopen udržovat zdraví jater, kontrolovat cholesterol a podporuje očistu jater. Játra, jak je známo, jsou tzv. továrnou a filtrem krve. Je to největší orgán těla, který je schopen zpracovat i 2l krve za minutu. Ostropestřec mariánský je opravdovým gigantem v boji s jaterními problémy.

Kdo chce játra zdravá míti, ostropestřec začne jísti:

Semeno ostropestřce mariánského  doporučuji čerstvě rozemlet (nedělat zásoby, mleté semeno rychle žloutne) vaříme 5 minut a čtvrt hodiny spaříme a smícháme 1 : 1 s mléčným cukrem, dostupným v každé lékárně a podávat 3-4x denně 1 čajovou lžičku této směsi, zapít libovolným, jaterní činnost podporujícím čajem – např. pampelišky + rdesna ptačího + řepíku.

Další schopností ostropestřce mariánského je udržovat normální zdraví srdce a trávicí zdraví. Dobré zažívání je základním předpokladem proto, aby člověk byl schopen zužitkovat vše potřebné získané z potravy. Ostropestřec má vliv na žlučník a jeho zdraví – žlučník má za úkol skladovat a upravovat žluč (žluč je důležitá při trávení -> zejména tuků, mezi jednotlivými jídly je ukládána a zahušťována právě ve žlučníku). Ostropestřec mariánský je nám antioxidantem, tedy látkou napomáhající odbourávat kyslíkové radikály z těla. Dalším trumfem ostropestřce je schopnost podporovat přirozenou obranu a odolnost organismu před vnějšími, ale i vnitřními viry a bakteriemi. Dále je prospěšný při kontrole hladiny cukru v krvi. Tyto hodnoty udržuje a vyrovnává do normálu.

Ostropetřec mariánský pomáhá léčit následující choroby:

 •     Onemocnění jater –  regenerační účinek na jaterní tkáň
 •     Zvyšuje vylučování žluči
 •     Zbavuje tělo nahromaděných toxinů
 •     Infekční mononukleóza
 •     Záněty žlučníku – hepatitida
 •     Žloutenky
 •     Bakteriální onemocnění jater
 •     Steatóza a cirhóza  jater
 •     Otravy z léků
 •     Otravy hub
 •     Otravy těžkými kovy
 •     Následky chemoterapii
 •     Hojení zlomenin
 •     Toxické poškození ledvin
 •     Poruchy trávení
 •     Posiluje imunitní systém
 •     Nemoci cév
 •     Hemoroidy
 •     Žlučníkové kameny
 •     Žlučníková kolika
 •     Křečové žíly
 •     Onemocnení  dvanáctníku a slinivky
 •     Poškození jater alkoholem

Kontryhel obecný ( Alchemilla vulgari)

Babičky nám radí. Kdyby každá žena pila Kontryhel s Řebříčkem, nebylo by poloviny ženských operací, komplikací a problémů! Mladým dívkám dokáže upravit nepravidelný menstruační cyklus, starším ženám pomáhá překonat období klimakteria.

Kontryhel posiluje ženské pohlavní orgány, především dělohu i pro zpevnění dělohy před porodem, zvláště po císařském, při výtoků, nádorů a různých  ženských defektů. Zklidnění v pubertě i při přechodu.  Zpevňuje podbřišek a tím zlepšuje stav dělohy. Zlepšuje trávicí obtíže s blokací patogenních mikrobů a plísní v zažívání. Speciálně se upřednostňuje u hnisavých a mokvavých efektů, zvláště kožních. Zvyšuje odolnost sliznic i kůže na všechny typy patogenních mikrobů. Osvědčeným prostředkem k vyhlazovaní pokožky. Má čistící účinek na kůži. Pravidelné sedací koupele v kontryhelovém nálevu odstraňují nepříjemné výtoky.

Kontryhel se dále používá i pro posilnění srdce, při chudokrevnosti a při horečkách. Omývání ran urychluje hojení a zabraňuje hnisání. Doporučuje se jako podpůrná léčba při cukrovce a při skleróze.

Čaje byste měli  vypít pouze 3 šálky , protože může vést k poškození jater.

Velmi dobré jsou i sedací koupele při jakýchkoli ženských potížích.

Kontryhel - král ženských bylinek. Táto skromná a nenápadná bylinka má přímo ženské a mateřské poslání, a proto to byla magická bylinka k čarování pro lásku a krásu.

Pampeliška lékařská (Taraxacum officinalis)

Pampeliška je nejen krásná, ale i velmi léčivá bylina.  V antice se mléko z pampelišek doporučovalo proti pihám a k léčbě očních zánětů. Odstraňuje svědění kůže, lišeje a vyrážky, vylepšuje žaludeční šťávy a čistí žaludek od všech usazenin, při žloutence a nemocech sleziny, při dně a revmatismu, rozpouští žlučové kameny, upravuje činnost jater, žlučníku, pročišťují krev, urychlují trávení, mají potopůdně a močopudné účinky, ředí krev a jsou tedy vynikajícím prostředkem proti husté krve.   Šťáva z čerstvých rostlin se používala proti únavě a celkové slabosti. Působí proti chronickému kašli, astmatu, při léčbě kožních chorob, ekzému, lupénky. Oblíbené jsou jarní bylinné kúry.

Kořen pampelišky  lékařské (Taraxacum officinale),  je skvělým přirozeným zdroje hořčin (konkrétně jde o taraxacin a taraxasterin), které působí jako elixír na játra, na jejichž dobré funkci závisí naše zdraví. Dovede povzbuzovat činnost i všech dalších trávicích orgánů – tedy i žlučníku, který stimuluje k lepšímu vylučování žluče. Pomáhá tak při žlučníkových onemocněních.

Dále v kořeni najdeme třísloviny, aminokyseliny, minerální látky, steroly, fytoncidy a polysacharid inulin. Celkově povzbuzuje metabolismus a lymfatický oběh a také ledviny, díky čemuž přispívá k pročištění těla, může odstranit únavu a vylepšit pleť. Hojí záněty žaludeční a střevní sliznice. Pomoci může i při chorobách močových cest a ledvinových kaméncích, díky obsahu polysacharidu inulinu působí podpůrně i při cukrovce.

Pampeliška je velmi oblíbenou rostlinou již tisíce let a pro své léčivé vlastnosti je používána k léčbě různých onemocnění už od pradávna. Čistí játra, stimuluje tvorbu žluči, reguluje hladinu cholesterolu v krvi, pomáhá při alergiích a je skutečně velkým pomocníkem pro těhotné ženy a ženy v období menopauzy. Sběr pampelišek je nejlepší na jaře v dubnu na místech, která nejsou příliš znečištěná.

Její nejužitečnější částí je stonek, protože léčí cukrovku, čistí krev, hlídá metabolismus a pomáhá při potížích se žaludkem. Listy jsou bohaté na vitamíny a mohou být přidávány do různých pokrmů, které vám pomohou při hubnutí a dodají potřebné živiny. Květy pampelišek se využívají k přípravě sirupů, jež zlepšují trávení a zmírňují kašel. Kořeny jsou velmi prospěšné v boji proti rakovině a pro játra, žlučník, ledviny, lymfy a pomáhají během léčby zácpy, akné, hepatitidy, revmatismu, cyst, nádorů a rakoviny. Zvláště jsou užitečné při ženských onemocněních a problémech spojených s kojením. Nejlépe je připravíte, pokud je nasekáte, dáte na 15 dní schnout na čerstvý vzduch a poté uložíte do sklenice na tmavé a chladné místo.

Jak si připravit sirup z pampelišek

Ingredience:

 • 400 žlutých pampelišek
 • 4 nakrájené citróny na plátky
 • 4 nakrájené pomeranče na plátky
 • 3 l vody

Postup:

Všechny složky vložte do vody a nechte namočené na 24 hodin. Poté přidejte 2 šálky cukru a provařte na půl minuty. Jakmile bude směs hustá, přelijte ji do sterilizovaných nádob. Konzumujte jako lék na běžné nachlazení, kašel a bronchitidu.

Pampeliškový čaj -

se vyrábí ze sušených, jemně nasekaných, mletých listů. Na jednu porci čaje by měla přijít polovina čajové lžičky, kterou zalijete horkou vodou. Můžete části pampelišek také kombinovat, například smíchejte 60 g sušených listů se 30 g sušeného pampeliškového kořene. Zalijte 2,5 l vody, přidejte trochu soli a nechte provařit na 20 minut. Přeceďte a pijte 3 sklenice denně.

Pampeliška obsahuje široké spektrum léčivých látek. Obsah inulinu v podzimních měsících je až 40 procent. Z dalších látek je známa přítomnost aminokyselin, hořčin, tříslovin a kaučuku.

Velmi silné diuretikum. Podporuje tvorbu a vylučování moči, aniž by však z těla vyplavovala draslík. Pampeliška a lopuch je výborná na odstranění toxinů.  Pampeliška byla odjakživa považována za regenerující léčivou bylinu. Vhodná proti lupům.

Čaj z listů podporuje věštecké schopnosti. Je to rostlina Slunce a života. Dodáva nám sebejistotu a působí na centrum citů. Pomůže vyčistit z jater zlobu a uvolnit emoce.

Heřmánek pravý ( Matricaria recutita )

Pověsti říkají : před heřmánkem smekni a před bezem klekni!

Heřmánek zkracuje dobu hojení a léči rány. Heřmánek zabijí plíseň Candidu albicans, která vyvolává výtoky a baktérie Staphylocoka. Zabraňuje v rozmnožování viru, který způsobuje dětskou obrnu. Heřmánek má stimulující účinek na bílé krvinky /makrofágy a B- lymfocyty /, které hrají významnou roli při obraně organizmu proti infekcím a uklidňující účinek na trávicí soustavu.

Heřmánek je vysoce toxický pro buňky rakoviny prsu: U esenciální oleje z heřmánku bylo ve studii prokázáno, že zabíjí až 86% buněk karcinomu prsu spuštěním programované buněčné smrti.

Heřmánkový čaj se používá po staletí v tradiční a ajurvédské medicíně proti úzkosti, depresi, nespavosti, pro úlevu od bolesti, jako protizánětlivý.  Nyní ale vědci zjišťují, že heřmánek může také pomoci v boji proti několika typům rakoviny, včetně rakoviny prostaty, rakoviny plic, leukémie a jiné.  Proč je heřmánkový čaj tak zdravý? je to způsobeno tím, že je velmi bohatým zdrojem silného protinádorového flavonoidu zvaného apigenin, jenž je jinak těžké získat z naší stravy (petržel, oregano a celer jsou také dobré zdroje).  Jeden šálek heřmánkového čaje obsahuje asi 2 mg apigeninu, což je čtyřikrát více než průměrný denní příjem u evropských a amerických dospělých!  Jedna studie v Řecku zjistila, že za každý další 0,5 mg apigeninu užitého ženami, jejich riziko rakoviny prsu kleslo o 17%.  Heřmánek může zmírnit depresi, zlepšit spánek, a co je dost neuvěřitelné, způsobit pokles hladiny inzulínu, inzulínové rezistence, LDL cholesterolu.

Heřmánek je protizánětlivý, uklidňující, zvyšuje imunitu.  On vlastně není kytkou k prevenci nebo rekonvalescenci, ale hlavně do úderné skupiny rychlého nasazení. Užívá se zevně i vnitřně skoro na všechno. Řeší potíže se sliznicemi očí, nosu, dutin, úst, trávení, pochvy i konečníku, také je vhodný k omývání ran zánětlivé pokožky  a bércových vředů.   Pomáhá při plynatosti (větrech), průjmech, vyrážkách, bolestech žaludku, při menstruačních poruchách, při vynechávání menstruace a při jiných potížích podbřišku, při nespavosti, zánětech prisemenníka, při horečkách, bolestivých ranách a při bolesti zubů. Heřmánek působí potopudně, konejšivě a protikřečově, kromě toho dezinfikuje a brzdí záněty všeho druhu, zejména zánět sliznice. Zevně ho používáme při svědících a mokvajících kožních vyrážkách, na kloktání při bolestech zubů, na vymývání ran. Celkově se pití čaje využívá hlavně při začátku infekcí, nachlazení,  zánětlivých potížích v trávení, při vyšších teplotách a pro zvýšení močení a pocení. Je vhodná pro děti, mírní napětí, bolesti a pomáhá léčit zánět trávicího traktu.

Heřmánková mast - výborná na hemeroidy, akné, ekzém, kožní vyrážky, pokožka spálená sluníčkem, ošlehaná větrem, popáleniny, odřeniny, zhnisané rány, pohmožděniny, spáleniny, podrážděná pokožka, hojení ran, zmírnění zánětu, brání tvorbu jizev, je zklidňující a regenerační.

ŠIŠÁK BAJKALSKÝ (Scutellaria baicalensis)

V kombinaci s vrbkou úzkolistou je vynikajícím prostředkem při léčbě rakoviny prostaty. Podporuje kvalitní spánek, působí proti předrážděnosti. Má ochranný vliv na játra a vykazuje velmi silné antioxidační vlastnosti. Šišák bajkalský slouží při odstraňování subjektivních symptomů, jako jsou bolesti hlavy, šum v hlavě, bolesti v oblasti srdce, krvácení z nosu a vnitřnímu krvácení. Léčí záněty v krku, onemocnění ledvin, záškrt, spálu a hepatitidu. Používá se také při vysokých horečkách, kašli, zvracení a silné menstruaci. Je silně potopudný a žlučopudný. Používá se kořen tří- a víceletých rostlin.

ŘEBŘÍČEK  OBECNÝ

Mnozí odborníci tvrdí, že právě řebříček obecný by měl být součástí života každé ženy bez výjimky. Je nápomocný i při zánětu vaječníků, či dokonce rakovině podbřišku. Zároveň léčí pálivé pocity v oblasti ženských orgánů a dokáže utlumit menstruační bolesti společně s Kontryhelem.  Řebříček dobře a přímo účinkuje na kostní dřeň a podněcuje tam  krvetvorbu. 

V minulosti byl nazýván „tisícilistou vojenskou bylinou“ díky svým léčebným účinkům – řebříček totiž pomáhá zastavovat krvácení. Ve středověku se této bylinky také užívalo při léčení očních zánětů , vnitřních zranění, při bolestech zubů, při kolice,   při potížích s trávicím traktem. Sedací koupele z řebříčku odstraní i svalové nádory dělohy (myomy), rakovinu dělohy, nepravidelné  měsíčky nebo u starších žen, která je v přechodu (klimakteriu),  při návalech krve do hlavy, doprovázených  bolestmi jako by měla hlava prasknout, při závrati, nevolnosti, chorobách spojených se slzením, při  pichlavých bolestech očí a při krvácení z nosuNormalizuje funkci ledvin, odstraňuje  nechutenství, nadýmání a žaludeční křeče, poruchy jater, záněty trávicího traktu, podporuje  činnost žaludečních žláz a tak udržuje pravidelný chod stolice. Protože pomáhá i při poruchách  krevního oběhu a křečích cév, mohu ho vřele doporučit i při angíně pectoris.

 

CHMEL OTÁČIVÝ  ( Humulus lupulus )

Chmelové šištice a žlázky obsahují řadu účinných látek.

Chmel se podává jako čaj při potížích s nespavostí. Jeho uklidňující účinky se využívají k potlačení nervozity nebo stresu, úzkosti, poruch spánku, napětí a podráždění a při poruchách trávení. Lokálně působí proti bakteriím a pomáhá při léčbě vředů. Extrakty působí též diureticky – močopudně, odvádí tak vodu z těla a čistí ledviny. Chmel otáčivý pomáhá také při křečích střev, kolikách a bolestech

Nálev z chmelu podporuje vylučování žaludečních šťáv, čímž pomáhá při zažívacích potížích nebo při nechutenství. Má  uklidňující účinek na centrální nervový systém. Používá u žen v přechodu a u mužů trpících předčasným výronem semenem.

 

ARÓNIE - ČERNÝ  JEŘÁB

ARÓNIE ( černý jeřáb ) má temně fialové až černé plody trpké chuti a velikostí podobné borůvkám. Je vhodná pro diabetiky, sportovce, pro svůj vysoký obsah vitaminů A, B1 , B2 , B6 , B 9, C, E, P. Plody arónie jsou vhodné i pro lidi pracují intenzivně na počítači - regeneruje oko,  harmonizuje působení záření monitorů na organismus, zlepšuje paměť, koncentrace. Působí jako prevence proti infarktu, mrtvici a arterioskleróze. Mírní zimní deprese, působí preventivně proti depresím, zpevňuje a rozšiřuje cévy a kapiláry, díky rutinu. Podporuje správnou funkci jater.

 • působí výrazně protiskleroticky
 • přírodní zdroj jódu ( vhodné pro kojící a těhotné ženy i děti )
 • antioxidant
 • posiluje funkci ledvin
 • adaptogen
 • působí preventivně proti chřipce a nachlazení
 • detoxikuje organismus
 • prevence proti překyselení organismu
 • urychluje hojení ran, zlomenin, svalů
 • vhodná pro vegany, sportovce,
 • Paleo strava
 • ulevuje při potížích s přechodem u žen
 • působí proti padání vlasů a podporuje jejich růst
 • podporuje rychlejší odbourávání alkoholu z organismu

 

Kokoška pastuší tobolka ( capsella bursa pastoris)

Užívá pro normalizaci krevního tlaku, ať už vysokého či nízkého. Dále při menstruačním krvácení či krvácení z nosu, pomáhá při výtoku. Kromě toho je kokoška velmi účinná při podpoře funke sleziny a jater, podporuje odvádění moče z těla v případě hypofunkce ledvin, čímž je nápomocna při vodnatelnosti a obecně zastavuje krvácení . Odvar z kokošky pastuší tobolky používame i zevně - přikládat na rány či pohmožděniny a vynikající používat při ochablém svěrači. Užívá se při potížích s močením a při ledvinovém písku. Ve formě sypkého prášku se sypal na rány, aby zastavil krvácení. Ze stejného důvodu se používal odvar jako ústní voda při krvácení dásní. Sedací koupele se používaly pro zmírnění vnějších hemoroidů. Ze zmíněného také vyplývá, že by tuto bylinku neměl, ať už vnitřně či zevně používat pacientka či pacientka s poruchou srážlivosti krve. Tinkturou z pastoušky -  potírejte postižené či chřadnoucí svaly.

Zevně se kokoška pastuší tobolka užívá na pohmožděniny, na záněty šlach a to především formou obkladů. Při krvácivých hemoroidech lze použít ve formě klyzmatu. V prevenci se kokoška užívá při opakovaném vyhřeznutí konečníku a při gynekologickém či hemoroidálním krvácení (sedací koupele v kombinaci s pitnou kůrou).

POZOR: Při předávkování dochází k otravám, které se projevují obrnou centrálního nervstva!

 

Černý bez  (Sambucus nigra )

,, Před heřmánkem smekni, před bezem klekni,“ zní staré české lidové přísloví. Bezinky, konkrétně poddruhy Sambucus nigra a Sambucus canadensis, jsou velmi užitečné. Důležité je, abyste nezaměnili bezinky s toxickým vodním bolehlavem (Cicuta mexicana). Rozdíl mezi oběma rostlinami je v tom, že vodní bolehlav má stonky duté a s fialovými pruhy. Všechny části bolehlavu vodního jsou toxické, takže se jich ani nedotýkejte.

Je skvělým prostředkem na uvolnění hlenů, dutin a nachlazení. Pomáhá držet rovnováhu tekutin v těle.sedativní účinky, takže je vhodné ho pít jako čaj na dobré spaní.  Snižuje horečku a podporuje pocení. Slouží pro vylučování vody z organizmu.

 • prochladnutí
 • vypocení se
 • ničí hnilobné bakterie
 • zahlenění
 • močopudný účinek
 • zácpa - projímavý účinek
 • rýma (inhalace)
 • zánět průdušek (bronchitida)
 • bolesti hlavy
 • bolesti obličeje
 • bolesti zubů
 • bolesti uší
 • křečové žíly (obklady)
 • nervové bolesti (bolesti nervového původu)
 • neuritida a nerugalgie trigeminu (trojklanného nervu)
 • výhřez meziobratlové ploténky

Tento léčivý keř je  od pradávna uctívaný. V bezovém keři prý sídlí duch, který se velice zlobí na každého, kdo touží některou část z jeho keře – která je zakletým pokladem – vzít. A proto by měl každý, kdo touží natrhati sobě bezových květů, či plodů, před keřem smeknout či pokleknout, aby si bezového ducha udobřil. Pokácet takový mocný keř a znesvářit si duchy se jen tak nikdo neodvážil. Jako ochranná rostlina se nosí k soudnímu přelíčení, čímž si lze zajistit přízeň soudce nebo poroty. Je prastarou bylinou mágů a alchymistů, kteří věřili v jeho silnou magickou moc. Lidé ho nosili u sebe jako prostředek proti zlým silám.

Květy obsahují stopy silice, důležité flavonoidy, jako např. rutin, organické kyseliny, třísloviny, sacharidy, aminy, vitamíny A a B. a mnoho dalších pro tělo prospěšných látek. Plody obsahují cukry, kyselinu jablečnou, třísloviny, pektin, v čerstvém stavu vitamín C, ve slupce a v semenech vitamin A a skupinu vitamínů B: B1, B2, B6, B12 a kyselinu panthotenovou. Listy obsahují pryskyřici, glykosidy, sambunigrin, sambucin a dosti velké množství vápníku.

 • Větévka bezu údajně chrání před zlými duchy, čarodějnicemi a bleskem.
 • Bylinková vlasová voda nebo bylinková koupel z květů bezu černého, která provoní celé Vaše tělo a probudí všechny Vaše smysly

    Osvědčené recepty:

Recept na domácí sirup z květů černého bezu:

do velkého hrnce dáme 30 velkých květů černého bezu

nasypeme 20 dkg kyseliny citronové

přelijeme 5 litry vody a 24 hodin necháme louhovat

scedíme a promícháme s 5 kg cukru dokud se nerozpustí

naplníme do lahví a uzavřeme

Sirup vydrží v chladu minimálně 4 měsíce. Přesně jak dlouho bohužel nevíme, protože ho vypijeme vždy velmi rychle. Můžeme experimentovat s přidáním citronu, limetky nebo s bílým vínem.

– Med z černého bezu: pro přípravu medu si nachystejte 30-40 velkých květů, 1l vody, 3 citrony, 1kg cukru krupice. Postup: květy zbavíme stonků, odstraníme nečistoty, květy dále roztrháme na malé kousky, zalijeme vodou a přidáme plátky citronu (citron důkladně omyjte). Poté vaříme přibližně 10-15 minut, ideálně 24 h nechám odstát na chladnějším místě. Po uplynutí 24 h přecedíme ideálně přes sítko, do výluhy přidáme cukr, a za častého míchání vaříme na mírném ohni přibližně 90 minut až med zhoustne – a máme hotovo, teď již jen med nalejeme do libovolných sklenic!

Recept na fermentovaný sirup z černého bezu

Už Hippocrates starověký řecký učenec, známý také jako „otec medicíny“, považoval tuto rostlinu za nedílnou součást své lékárničky kvůli její silných léčebným účinkem.  Tato rostlina zachránila před rakovinou.

Z bezu si připravte fermentovaný nápoj, který pijte 2 krát denně. Po čase se pomocí něj z rakoviny  úplně vyléčíte.

Prozradím způsob, jak si ho i vy dokážete sami doma vyrobit.

Příprava tinktury :

Bezinky dejte do čisté, suché a uzavíratelné sklenice. Plody do sklenic nepěchujte, pouze je volně vložte do připravené sklenice jeden centimetr pod hrdlo nádoby. Vezměte vodku nebo jiný alkohol dle vlastní volby a nalijte jej na bezinky. Sklenici alkoholem naplňte skoro až po okraj. Uzavřete sklenici těsným víkem. Je vhodné použít uzavíratelnou sklenici s kovovým víčkem. Takto připravenou tinkturu dejte do stinné místnosti a po dobu jednoho týdne každý den nádobu protřepejte. Po uplynutí této doby nádobu otevřete a zkontrolujte, zda jsou plody bezu potopené v alkoholu. Pokud tomu tak není, doplňte alkohol, který jste při výrobě tinktury použili. Název alkoholu máte zaznamenaný na víčku sklenice.

Po 6 týdnech tinkturu přelijte přes cedník a mírně stiskněte plody, abyste získali co nejvíce tekutiny. Takto vyrobenou tinkturu přelijte do čistých uzavíratelných sklenic a uložte je na tmavém místě. Bylinné tinktury vyrobené doma vydrží 1 až 2 roky. Po uplynutí této doby ztrácejí svou účinnost. Pokud jste na tinktuře zjistili plíseň anebo nepříjemnou vůni, tinkturu již nepoužívejte. Užívejte 3 x denně 7 kapek do 2 dcl vody po dobu 2 týdny.

Příprava sirupu:

Postup přípravy je velmi jednoduchý.

Umyjte Bezinky pod tekoucí vodou a osušte. Mírně ji popučte, aby se z ní dostala ven šťáva a dužina. Takto popučenú Bezinky pak smíchejte s cukrem nebo medem.

Přesné množství cukru není stanoveno. Můžete jej přidat podle vlastní preference.

Pokud chcete, na zlepšení fermentace lze do této směsi přidat i trochu živých kvasnic.

Směs vložte do skleněné nebo keramické nádoby, otvor uzavřete látkou, aby do ní nelezl hmyz a aby mohla „volně dýchat“.

Nádobu pak položte na světlé a teplé místo, které představuje ideální podmínky pro fermentaci.

Po týdnu až dvou sceďte tekutinu do skleněné uzavíratelné láhve, uzavřete víkem a umístěte do chladničky.

Užívejte 1 až 2 čajové lžičky tohoto léčivého sirupu denně. Nejlepší na tomto sirupu je, že nemá žádné negativní vedlejší účinky.

Bezinkový likér

Tento sladký lahodný likér je nejen chuťové velice příjemný, ale také zdraví prospěšný. Pomáhá při bolestech páteře, kloubovém revmatismu, působí na žaludeční a střevní sekreci. Má protineuralgický účinek. K léčbě se užívá 1 malá sklenka denně před spaním. Plody bezu černého obsahují cukry, kyselinu jablečnou, třísloviny, pektin, silice, vitamíny A, B, C a barviva anthokyany.

 

Bezinkový likér – Ingredience

 • Bez černý – zralé plody 5 l
 • Cukr 2 kg
 • Káva instant 4 lžíce
 • Rum (nebo Vodka) 1 l
 • Citron 2 ks nebo kyselina citronová
 • Hřebíček
 • Voda 5 l

Postup přípravy bezinkového likéru

Zralé plody bezu černého (bezinky) obereme od stopek, opláchneme, zalijeme vodou, aby kuličky byly ponořené, přidáme citron nakrájený na kolečka nebo kyselinu citronovou podle chuti a přivedeme k varu. Povaříme 5 minut. Přecedíme, a vymačkáme přes plátno zbytek šťávy z povařených plodů. Přidáme cukr, instantní kávu (asi 4 lžíce), rozmíchanou v malém množství vody, nebo hrnek silné turecké kávy (zcezené). Ochutnáme, dochutíme popř. ještě cukrem nebo kávou a vše povaříme na mírném ohni ještě 15 minut. Mícháme, aby se nepřipálil cukr. Po vychladnutí přidáme 1 litr Rumu nebo Vodky. Slijeme do čistých láhví a uložíme v chladu a temnu. Podáváme vychlazené s ledem.

POZOR! Syrové bezinky jsou mírně toxické a ve větších dávkách vyvolávají nevolnost. Po tepelném zpracování však tyto negativní účinky vymizí.

Další recepty z černého bezu

Bezinková povidla

Suroviny:
košík natrhaných plodů
voda
½ kg cukru
trochu pektogelu (želírovací cukr)

Postup:
Vyzrálé plody očistěte, zalijte vodou a rozvařte na kaši. Nechte vychladnout, prolisujte, přidejte cukr a trochu pektogelu. Pomalu vařte, až směs začne houstnout. Povidla se nesmí připálit, jinak zhořknou.

Užití:
Povidla se užívají 3-4x denně po lžíci nejdéle po dobu 2 týdnů. Pomáhají při ischiasu, zánětu trojklanného a mezižeberního nervu, revmatizmu i zácpě.

Opět se jednou potvrdilo, že matka příroda nám nabízí všechny své dary a dokáže nám navrátit ztracené zdraví.

 

Růže šípková

Růže šípková (latinsky rosa canina) léčí nemoci močových cest, zlepšuje stav vlásečnic, posiluje organismus. Plodem jsou šípky - vejčitá, červená souplodí o velikosti asi 2 cm. Keř kvete na začátku prázdnin.

Účinky rostliny:

 • záněty močových cest
 • zánět ledvin
 • kolika žaludku
 • zlepšení stavu vlásečnic (kapilár), snížení křehkosti (fragility) kapilár
 • močopudný účinek
 • nachlazení
 • kašel
 • horečka
 • kurděje
 • průjem
 • koliky
 • krvácení
 • čistí krev
 • chudokrevnost, anémie
 • nemoci žlučníku a žlučových cest
 • vředy dutiny ústní
 • bolesti v krku, zánět v krku

 Léčivé vlastnosti:

Šípky jsou močopudné a používají se k léčbě zánětu močového traktu a ledvin. Užívají se též ke zmírnění kolikových bolestí a při průjmu. Příznivě působí na žaludek. Zejména čerstvé šípky mají vysoký obsah vitaminu C, se hodí při nachlazení, kašli, horečkách atd.

Zpracování šípků a způsoby použití:

Existuje celá řada variant, jak vařit (i sušit) šípky. Čerstvé šípky je třeba vařit na mírném ohni asi 10-20 min. Tento postup lze zopakovat až 4krát. Pak šípky vyhodit. Nejsilnější bývá 2. a 3. výluh. U sušených šípků je dobré nechat je přes celou noc namočené v 1 vodě a pak 10 minut povařit. Případně napřed povařit a pak nechat několik hodin vyluhovat.

Sušené šípky lze též nadrtit, v tom případě je třeba čaj cedit přes papírový filtr či přes pláténko. U sušených šípků odstraňujeme štiplavé chloupky.

Hloh obecný (Crataegus oxyacantha či Crataegus laevigata)

 

Hloh je taková srdeční bylinka, a to doslova. Hloh příznivě ovlivňuje činnost srdce a tepen, dokáže rozšiřovat věnčité cévy, zvyšovat zásobu srdeční energie a uklidňuje nervy.  Používá se totiž při léčbě srdeční arytmie, snižuje krevní tlak, uvolňuje a čistí vápenaté usazeniny v cévách (ateroskleróza) a doporučuje se jako prevence infarktu nebo anginy pectoris, v prevenci ischemické choroby srdeční, při otocích srdečního původu, migrénach, kornatění tepen  i klimakterických  potížích. Potlačuje sklerotické projevy, reguluje hormonální sféru u žen.

Říká se, že hloh:

 • reguluje krevní tlak
 • zlepšuje činnost srdečního svalu
 • upravuje srdeční arytmii
 • zlepšuje průchodnost cév
 • zabraňuje kornatění tepen
 • napomáhá regulovat krevní oběh
 • léčí poruchy prokrvování
 • příznivě působí při léčbě ledvinových a močových kamenů
 • funguje jako prevence infarktu a angíny
 • snižuje hladinu cholesterolu
 • zlepšuje prokrvení celého organismu
 • má uklidňující účinky
 • zmírňuje nepříjemné stavy při menopauze
 • podporuje trávení
 • zmírňuje průjmové stavy

Léčivý sirup z hlohu připravoval již osobní lékař krále Jindřicha IV.

Hloh se vyskytuje buď jako strom, nebo jako trnitý keř. Kvete bílými nebo růžovými květy v měsíci květnu. Sbírají se celé hrozny jeho květů. Léčivé účinky mají listy, květy a plody malvice.

Suší se ve stínu nebo v troubě při teplotě do 35 stupňů. Nasušenou drogu skladujeme v uzavíratelné nádobě.
Hloh má také uklidňující účinky a doporučuje se při nespavosti, neklid, strach, nervozita, únava, vyčerpanost, nedostatek energie. Důležité je vědět, že hloh působí velmi pomalu. Jeho příznivé účinky se projevují až  po několika týdnech, někdy až po měsících, během nichž ho musíme užívat denně bez  přerušení. Účinky jsou pak překvapivě dobré a trvalé.

Nejpraktičtější použití hlohu je ve formě hlohové tinktury. Máme tak svůj lék vždy po ruce  a tinkturu lze použít i zevně k masírování bolavých míst u zánětu svalů, dále při revmatismu  a jiných bolestech. Prevence po mrtvici, rozšiřuje cévy a tepny.

  Osvědčené recepty:

Hlohová tinktura

Suroviny:
150 g sušených plodů
1 l 50% alkoholu (vodka či slivovice)

Postup:
Sušené plody zalijte alkoholem a láhev důkladně uzavřete. Uložte na chladné a tmavé místo na 3 týdny. Láhev každý den protřepávejte.

Užití:
Tinktura pomáhá při potížích se srdcem. Užívá se 2-3x denně po 15-30 kapkách. Účinky se projevují až při dlouhodobém užívání.

Odvar z plodů hlohu

Suroviny:
2 polévkové lžíce sušených plodů
500 ml vody

Postup:
Sušené plody zalijte vodou, přiveďte k varu a vařte přibližně 10 minut.

Užití:
Hlohový odvar pomáhá při ledvinových kamenech. Pijte jej vlažný maximálně dva šálky denně.

Čaj z hlohu je nahořklý, je vhodné jej kombinovat s rakytníkem řešetlákovým nebo si ho oslaďte medem.
Příprava čaje
Čajovou lžičku sušených květů přelijeme 2 dcl vroucí vody. Necháme 5 minut louhovat, scedíme a můžeme pít. Čaj se doporučuje užívat 3× denně. Čaj z plodů je vynikající na ledvinové kameny.

Pověry o hlohu - keře hlohu chrání dům a rodinu před zlou energii. V domě vládl klid a spalo se v něm hlubokým spánkem.

 

RAKYTNÍK  ŘEŠETLÁKOVÝ

Čím, že je rakytník řešetlákový tak výjimečný? Především pro vysoký obsah  vitamínů a jiných aktivních látek. O tom jaké látky obsahuje a jak na naše tělo působí, si nyní povíme.    Rakytník řešetlákový je přírodním koncentrátem vitamínu A, vitamínů řady B, vitamínů C, E, F, K, P-rutin, obsahuje dále látku hypophein, která byla poprvé objevena u rostliny právě v rakytníku řešetlákovém.    V rakytníkovém oleji najdeme vysoký obsah mastných nenasycených kyselin, známých jako OMEGA 3,6 a 9.    Výbornou formou užití rakytníku jsou čerstvé plody, nebo plody ve formě zavařené šťávy, zavařeniny, sirupu, nebo džemu. Další možností je rakytníkový za studena lisovaný olej z plodů a listů rakytníku řešetlákového.

Co umí vitamíny obsažené v rakytníku řeštlákovém a co se děje pokud máme nedostatek těchto vitamínů a dalších látek v rakytníku obsažených?

 Vitamín E - je výborným lékem na srdce, svalové potíže, a tzv. ženské potíže. O vitamínu E je známo, že pomoci jeho zvýšeného příjmu se vyléčí takové nemoci, jakou jsou chronické záněty ledvin,  povrchový zánět žil, těžké opařeniny, noční křeče lýtek - zde je nutno ještě podávat hořčík, zinek, nejlépe však a mumio, které je komplexem minerálů a stopových prvků. Dále je pak výborným lékem při tzv. Bércovém vředu.

  Vitamín E - udržuje pokožku živou, vláčnou a pružnou, pomáhá zhojit, až do vymizení jizvy, hojí nehojící se rány, užíváním vitamínu E dostanete také chuť do života, budete se cítit plní energie, zvýší se váš sex-appeal. Každopádně díky užívání tohoto vitamínu, můžeme posunout začátek menopauzy na 50-59 rok života ženy, což díky delší přirozené tvorbě ženského hormonu estrogenu má vliv na správnou činnost srdíčka a  stav kostí - nedochází předčasně k odvápňování, tedy k osteoporóze, logicky je tedy nutno tento vitamín, při tomto onemocnění přijímat ve vyšších dávkách. Při menopauze je pak tento vitamín E důležitý k léčbě komplikací, které menopauzu doprovázejí, jako například - bolesti hlavy, návaly tepla, hysterie - snížená psychická odolnost. U všech těchto potíží doporučuji dvakrát ročně využívat balení mumia, přijímat minerály jako je hořčík, vápník, zinek, křemík.

Tento vitamín E působí pozvolně a je nutné jej užívat dlouhodobě, i když u koronárních chorob, například u sklerózy koronárních cév, je zlepšení patrné již po deseti, až patnácti dnech užívání. Pak je nutno vitamín přijímat ještě šest, až deset týdnů, případně v malých dávkách, třeba co tři dny i doživotně.

U těžších onemocnění, jako jsou vleklé záněty ledvin, bércové vředy, revmatické horečce, aj., nastupuje trvalý účinek, až po patnácti  a více týdnech, nutné je ovšem ještě řadu týdnů pokračovat v užívání vitamínu E v nižších dávkách.

Protože se vitamín E stykem s kovem ničí je nutné upravovat rakytník tak, aby nedošlo ke styku s železem, případně olej je nutno podávat na umělohmotné, nebo dřevěné lžičce, to platí i pojídání plodů, zavařenin a marmelád. Rovněž je nutné - dobré, nepřijímat současně s rakytníkem stravu a nápoje bohaté na železo. Případně rakytník, nebo vitamín E, pozřete hodinu před, nebo dvě hodiny po takovémto jídle, či nápoji.

Jen při dvou onemocněních je nutné být na pozoru při užívání čistého vitamínu E, při vysoké hypertenzi a při revmatickém onemocnění srdce, zde je nutné se poradit s odborníkem lékařem, nebo dobrým přírodním terapeutem. Pokud se rozhodnete pro užívání rakytníkového oleje, doporučuji začít raději s nižšími dávkami, tedy 1 čajová lžička denně, po deseti dnech přidat jednu lžičku oleje na víc, až do čtyř lžiček na den.

Dávkování a doba užívání je u každé nemoci a u každého člověka individuální a je dobré se vždy poradit.

Dalším vitamínem, který je v rakytníku  hojně obsažen, je vitamín B1-Thiamin, o něm se dá říci, že u člověka optimisty rozhodně nechybí. Thiamin udržuje člověka čerstvým, brání únavě, zlepšuje paměť, udržuje nervová vlákna v dobré kondici, podporuje trávní a chuť k jídlu.  S thiaminem - vitamínem B1 máme většinou všichni problém, protože si jej tělo neumí udržet v zásobě, navíc má v našem těle mnoho nepřátel, například soda v těle jej postupně likviduje a káva je doslova masovým vrahem thiaminu. Tento vitamín navíc potřebujeme ve velkém množství, zejména je velká spotřeba u dětí, když rostou a také u všech lidí, kteří přijímají v potravě mnoho sladkostí, moučných jídel a barvených potravin. Dále je vysoká spotřeba thiaminu u žen v menopauze, nebo u žen, které jsou například po operačním zákroku  a z různého důvodu jim byly odebrány vaječníky.

Nedostatkem vitamínu B1 trpí také naše paměť, následkem je pak tzv. krátká paměť, trpíme i nespavostí, neumíme se zkoncentrovat, nejistotou, náhlými změnami tlaku a tepu, dále trpíme depresemi, melancholiemi, také k problémům z nedostatku thimaminu můžeme přiřadit i tzv. slabý, nebo-li nervózní žaludek, neuróza, která se projevuje v této oblasti.

Dalším vitamínem v rakytníku řešetlákovém je B2 - Riboflavin dříve vitamín G pomáhá spalovat cukry a upravuje energetické mechanismy. Nedostatek riboflavinu způsobuje drobné svraštěliny a paprskovité vrásky, především nad horním rtem, pokud je riboflavinu v těle málo, sužuje naše tělo i  pálení a sucho v očích, loupání koutku nosu, uší, čela, časté je i velké maštění vlasů a červenání očních víček > u očí to může být i nedostatkem železa. Riboflavin je jedním z nejdůležitějších vitamínů při rozvoji mozku dítěte.

Zajímavé je i obsažené množství vitamínu B6 - Pyridoxinu, tento vitamín je jednou z nejdůležitějších látek, pro správný metabolismus tryptofanu, který je jedním ze základních aminokyselin, ze kterých vznikají bílkoviny. Vitamín B6 je v tomto procesu nepostradatelný.

Potřebují jej ve zvýšené míře především: 

 • ženy používající antikoncepční prostředky, nebo estrogen v jiné formě
 • těhotné ženy, zejména ke konci těhotenství
 • ženy ve vrcholném bodu produkce estrogenu, tedy po dobu druhých dvou týdnů menstruačního cyklu
 • všichni, kteří používají léky se steroidy, například - kortizon
 • lidé s cukrovkou
 • někdy chybí lidem, kteří nemohou zhubnout

     Jedním z příznaků, který se také projevuje při nedostatku vitamínu B6, je lehké brnění rukou a třepotání víček, přitom se objevují poruchy spánku se zapomnětlivostí.

     Rakytník obsahuje také velké a hodnotné množství vitamínu C a bioflavonidu - vitamínu P, tento vitamín je vícesložkový a pro nás jsou nejvíce zajímavé složky rutin a citrin (flavony). Nedostatek těchto flavonů může vést v kritických případech, až ke vzniku mozkových nádorů. Především a nejčastěji nedostatek těchto flavonů způsobuje lámavost (fragilita) cév - kapilár. Tehdy dochází k snadné tvorbě modřin, krevních podlitin, všem ženám známým červeným žilkám v oblasti stehen a obličeje, ale i jinde na těle, lidé s nedostatkem těchto flavonů, mají také sklon k tvorbě křečových žil a hemeroidů, bércových vředů, k tvorbě krevních edémů. Rutin je ve výše zmíněných případech výborným a nezbytným lékem, dále pomáhá při děložním krvácení v těhotenství, při často se opakujících samovolných potratech a při revmatických onemocněních. Citrin je pak důležitý pro správnou funkci a udržení se v těle vitamínu C. Pokud se vám snadno tvoří modřiny, pomůže jedině doplnění vitamínu C a P. .

Velmi významný je i obsah vitamínu K, tento vitamín je důležitý pro správnou srážlivost krve a tvorbu protrombinů, toto probíhá v játrech, pokud jsou ovšem zdravá. V rakytníku jsou ještě ve velkém množství zastoupeny karoteny, které je schopno tělo přetransformovat na pro život důležitý a nepostradatelný vitamín, vitamín A - tento vitamín je u všeho, co se v lidském těle děje, je stejně důležitý pro zdraví, jako pro krásu, pro zdravý vzhled pokožky, ale i pro správnou funkci očí. Velmi důležitá je i jeho účast na funkci pohlavních žláz a pak to nejhlavnější, je jednou ze základních látek zabraňujících vzniku rakoviny a významně také ovlivňujících její léčbu.    Nedostatek vitamínu A se projevuje úporným svěděním kůže (může být způsobeno i blokádou žlučových cest), především na loktech a na kolenech (tvorba tzv. husí kůže), v podkolení, ale i na končetinách. Dále zde může u žen vzniknout porucha menstruačního cyklu a u mužů problémy s plodností. Mezi další příznaky můžeme zařadit i šeroslepost, citlivost na světlo, pálení pod víčky. U dětí může dojít, až k přerušení růstu a celkového vývoje.

Další látkou obsaženou v rakytníku řešetlákovém je alkaloid hippophein, ze kterého vzniká biologicky aktivní amin serotonin, který má prokázaný účinek jako antidepresivum a také účinek protinádorový, především u nádoru mozku, u rostliny objeveno vůbec poprvé právě u rakytníku řešetlákového.

 Nyní ještě více k účinkům rakytníku řešetlákového a zejména pak, oleje lisovaného za studena z plodů a listů rakytníku řešetlákového. Doplňuje zásoby vitamínů a aktivních látek ve slezině, ze které se v nouzi - krizi, uvolňuje potřebné množství důležitých látek. Téměř u nás všech je slezina se zásobami těchto důležitých látek na dně

 • hodnotná potravina plná vitamínů, minerálů, stopových prvků, mastných nenasycených kyselin OMEGA 3,6 a 9, a jiných aktivních látek
 • je bakteriocidní, působí na zlatého stafylokoka, hemolitického streptokoka a také na tyfus
 • je dobré jej užívat i v létě při opalování, jako prostředek zlepšující opálení a také jako prostředek zabraňující škodlivým účinkům slunění a ultrafialového záření vůbec, rozhodně i při opalování v soláriích, které je škodlivější.
 • je jediným vhodným lékem pro těhotné, protože není toxický a nedráždí sliznice, navíc je v tomto období nanejvýš užitečné doplňovat vitamíny nutné ke správnému průběhu těhotenství, vývoji plodu - dítěte a fyziologickému porodu. Je dobré jej užívat i při kojení, neboť rakytníkový olej je přirozeným a přírodním zdrojem řady pro malého človíčka důležitých vitamínů a látek, nebude tak navíc ani vyčerpáván vitaminový potenciál matčina těla. Nedochází ke stavům vyčerpanosti a k dalším typickým projevům při nedostatku vitamínů v těhotenství a při kojení
 • je vhodným lékem při uhrovitosti, při dětském ekzému, při šupinovitém ekzému a při opruzeninách - plísních.
 • je výborný při překyselení žaludku.
 • je výborným pomocníkem při dně, zánětech ledvin a močového ústrojí.
 • krvetvorba
 • má proti mikrobiální aktivitu.
 • používá se i při léčbě žaludečních a dvanáctníkových vředů, také při jícnových vředech a nedomykavosti refluxní - ezofagtida, tzv. jícnové záklopky, tedy při pronikání žaludečních šťáv ze žaludku do jícnu a výše, tzv. pálení žáhy.
 • pro preventivní, ale i léčebné ošetření kůže, při a po použití ozařování (radioterapie), doporučuji užívat i tinkturu z eleuterokoku ostnitého a to vnitřně, zabraňuje rozvoji metastáz, bujení tkáně a významně posiluje imunitní reakce - systém.
 • při Basedowě chorobě - onemocnění štítné žlázy, které je nejčastější příčinou onemocnění štítné žlázy, zejména postihuje nejvíce ženy. Toto onemocnění je způsobováno autoimunitními procesy.
 • při léčbě arteriosklerózy v dávce 20g 3x denně, po dobu jednoho měsíce, pak po jedné čajové lžičce denně > dlouhodobě, prokazatelně tato léčba zastavuje vegetativně cévní poruchy, u pacientů zmizely závratě a omezily se stenokardie - bolest na hrudníku, typická u onemocnění angínou pectoris, celkově se pak u nemocných zlepšuje zdravotní stav.
 • při orgánové a svalové dystrofii - porucha výživy, či látkové výměny v buňkách, tkáních a orgánech. Například nejznámější je dystrofie jater (hepatodystrofie) a dystrofie svalů

.·         při tracheomu rohovky - těžká forma  zánětu očních spojivek, způsobená chlamydiemi.

 • při zánětech v dutině ústní a nosní k vytírání sliznic, ale i při zánětech sliznic ostatních v celém těle, třeba i u eroze (rozpadu) děložního čípku, nebo tlustého střeva.
 • regeneruje epitelní tkáň, při popáleninách, až druhého stupně a při omrzlinách.
 • rozhodně doporučuji používat všude tam, kde dochází ke špatnému zhojování operačních jizev, nebo jiných kožních i tkáňových defektů.
 • rozhodně jej lze doporučit u všech žilních onemocnění, včetně hemeroidů vnitřních i vnějších.
 • zabraňuje skleróze cév, rozpouští usazené tuky v cévách.
 • stimulace trávicích účinků žaludku, sleziny, dvanáctníku.
 • u žen upravuje množství pohlavních hormonů, zlepšuje tak jejich zdravotní stav a především pak jejich psychiku.
 • urychluje rekonvalescenci a hojení tkání po všech vnitřních i vnějších operačních zákrocích. Osobní zkušenost po operaci Meklova divertikulu tenkého střeva, kdy se střevo rychleji vracelo do kondice..
 • v očním lékařství, při keratoplastice - což je oční operace, při které se nahrazuje zakalená rohovka transplantátem.
 • značná podpora obranyschopnosti a samoléčby těla, při všech onkologických onemocněních, zejména, při nádorech mozku a při nádorech na vnitřních orgánech.
 • zvyšuje bioelektrickou aktivitu srdce..

V poslední době se mi rakytníkového oleje opravdu osvědčuje u lidí trpících zastaralými ekzémy, kde již po čtyřtýdenním vnitřním i vnějším používání je vidět znatelné zlepšení. Výsledky jsou umocněny nezbytnou dietou a podáváním mumia v tabletách, pitím ledvinového a následně též jaterního a čistícího bylinného čaje.

 

Jalovec obecný ( Juniperus communis )

Je vynikající tím, že si dokáže poradit s jedy v těle. Působí močopůdně a odvádí z organismu přebytečnou vodu. Pročišťuje krev a tak pomáhá při revmatismu či artritidě. Působí dobře proti depresím a stimuluje mentální pochody.  Užívá se při silné rýmě, ucpaných dutinách a bronchitidě. Posouvá věci kupředu.

Šalvěj ( salvia officinalis )

Její název znamená mít se dobře, být v bezpečí. A takový má i charakter táto bylina. Je vhodná na potíže s játry a pročišťuje krev. Omezuje pocení, podporuje dobrou náladu při nervovém vyčerpání. Uplatnění najde při onemocnění nosohltanu a uší. Výborná jako kloktadlo, příznivě působí na dásně, afty, záněty a hlasivky. Obsahuje podobné látky ženským hormonům, takže se používá při cyklu menstruačním a i v klimakteriu. Při podráždění pokožky hlavy a tvorbě lupů jsou listy šalvěje dobrým přírodním prostředkem. Vlasy při jejich použití trochu zesvětlí.  Rostlina typické vůně zlepšuje nefungující trávení, uleví od bolesti v krku a posilní imunitní systém i kosti. Zatočí také se zápachem z úst a ještě pomůže v případě oteklých dásní. Jenže to pořád není vše. Šalvěj totiž skvěle zabírá i na šediny! Jak ji k těmto účelům využít?Připravte si dvě lžíce sušené šalvěje a zalijte je horkou vodou. Po několika minutách čaj sceďte a nechte ho vychladnout na pokojovou teplotu. Jakmile bude teplota optimální, vmíchejte do tekutiny ¼ šálku jablečného octa. Tím je vaše práce u konce. Šalvějovým prostředkem si oplachujte vlasy vždy po běžném mytí. Zápachu octa se bát nemusíte, jakmile hřívu vysušíte, nebude po něm ani památky! Pravidelné opakování přírodní kúry přinese výsledky, o kterých se vám ani nesnilo.

Šalvějová mast - na mokvavý ekzém, má dezinfekční, protiplísňový a zánětlivé účinky, zapařeniny, hnisavé rány, hemeroidy, plíseň na nehtech, kůži akné, strupy, ranky, bodnutí a kousnutí hmyzem.

 Jitrocel větší (Plantago major L )

Anglosaská oslavná báseň z jistého starého rukopisu, pravděpodobně z jedenáctého století, velebí jitrocel a říká toto:

A ty, jitrocel,
matkou si rostlin,
otvíráš se na východ,
uvnitř si mocný:
po tobě vozy skřípají,
po tobě ženy jezdí. Všemu odoláváš,
všemu se stavíš.
Tak odporují i ​​jedu,
nákaze a neduhem,
co nad krajinou táhnou.

jitrocel je vysoce účinný na chronickou bronchitidu.

Tato bylinka působí na odhlenění - podobně jako glycerin nebo pektin, které jsou běžné ingredience většiny kapek a sirupů proti kašli.

Látky obsažené v jitrocele uvolňují podráždění a nepohodlí tím, že vytvářejí kolem nemocných sliznic ochranný povlak.

Podpora zdravých kostí, zraku a imunity

Listy jitrocele obsahují vysoké množství vitamínu C. Všichni víme, že tento vitamín je klíčový pro optimální činnost imunitního systému.

Navíc, jeho listy mají vysoký podíl vitamínu A (respektive jeho prekurzoru betakarotenu). Ten je důležitý pro zdraví očí a předchází věkem podmíněné makulární degeneraci, která je častou příčinou slepoty.

Obsah vápníku, hořčíku a vitaminu K zase přispívají k prevenci před osteoporózou. Dokáže pomáhat s onemocněními jako jsou všechny kožní problémy a uštknutí, onemocnění krve, úrazy, infekční onemocnění, ženské potíže a otrava rtutí.

Jitrocel je pro naše tělo všelékem a dokáže vyléčit vše od trávicích potíží, přes menstruační křeče, kožní problémy až po artritidu a revmatické bolesti.

Recept na jitrocelový čaj

Budete potřebovat následující ingredience:

 • 2 čajové lžičky čerstvé nebo 1 lžičku sušené směsi jitrocelového kořene, listů a semínek
 • 1 sklenice (2 až 2,5 dcl) vařící vody

Zalijte jitrocelový směs vroucí vodou, překryjte pokrývkou a nechte louhovat 10 minut.

Potom čaj sceďte a pokud chcete, přidejte do něj lžičku medu na dochucení.

Čaj užívejte 2 až 3 krát denně do zlepšení zdravotního stavu nebo vymizení vašich zdravotních problémů.

Používá se na všechny nemoci dýchacích orgánů, zejména na silné zahlenění, kašel, černý kašel, plicní astma, dokonce na plicní tuberkulózu. Tak jako žádná jiná rostlina pročistí krev, plíce a žaludek  nebo se špatnou krví, slabými plícemi a ledvinami, pro toho, kdo je bledý,vyrážky, lišeje nebo kdo kašle, je ochraptěly, hubený. Pomáhá slabým dětem. Působí při bodnutí vosou či včelou, na záněty, ekzémy, afty či popáleniny.

 Mast z Jitrocele a Mateřídoušky 

- použijeme na: ženské orgány, průdušky, akné, kožní vyrážky, hnisavé rány, rány, boláky, vředy, při bolestech krku, bolesti svalů, bolesti břicha, bolesti hlavy, křečové žíly, bércové vředy, popraskaná kůže, bříška prstů, rozpraskané paty, plísně.

Rozmarýn (Rosmarinus officinalis )

Je to bylina svatebních obřadů a plodnosti. Stimuluje nervový systém, pomáhá při depresi. Je to elixír omlazení. Zahání černé myšlenky. Otevírá srdce a umožňuje průchod sluneční energii, která roztaví a přemění naši negaci a zlobu. Vytváří prostor a radost. Lístky se dávaly pod postel, aby zahnaly zlé sny.

Má dezinfekční a antiseptické účinky. Povzbuzuje oběhový systém, zlepšuje prokrvení všech částí těla včetně mozku, díky čemuž posiluje paměť a usnadňuje soustředění, výborný účinek na mozek. Dále podporuje činnost jater a vylučování žluči. V koupeli rozmarýna podporuje prokrvení pokožky, svalů a kloubů, čímž odplavuje únavu, hojí namožené svaly a prospívá i při revmatismu. Je to bylina, která může navodit odpor ke kouření.

 • upravuje trávení
 • působí proti nadýmání, nechutenství
 • desinfekční účinky – působí proti mnoha mikroorganismů, které způsobují infekce, například při poranění kouskem rozmarýnu rozemněte a přiložte na ránu,  používá se také jako kloktadlo, či ústní voda
 • prokrvuje dělohu – ženy, které chtějí podpořit vyvolání menstruace, by měli užívat rozmarýn, neměly by jej naopak užívat těhotné ženy
 • nachlazení – při zahlenění průdušek, plic a dutin z důvodu nachlazení, chřipky nebo také kvůli alergii. Rozmarýn snižuje otok sliznice.
 • zlepšuje prokrvení – jedná se o prokrvení vnitřních orgánů, jako je srdeční sval, játra, děloha, mozek, čímž podporuje také jejich činnost.

 

Červený jetel ( Trifolium prantese L.)

Jetel obsahuje fytoestrogeny, rostlinné hormony, svým složením velmi blízké ženským pohlavním hormonům. Čaj z červeného jetele velmi dobře nahrazuje chemické preparáty užívané při potížích v klimakteriu a nemá, na rozdíl od nich, vedlejší účinky. U pití tohoto čaje, ostatně jako u téměř všech bylinných čajů, je vhodné občas kůru na týden přerušit.

Extrakt z červeného jetele  funguje estrogenním účinkem, ovlivňují tedy pozitivně nejen symptomatické potíže spojené s klimakterickým syndromem, ale navíc mohou přispívat k prevenci osteoporózy, mohou upravovat zvýšené hladiny cholesterolu a taktéž příznivě ovlivňovat vysychání kůže a sliznic. Mohou také omezit zvýšené vypadávání vlasů a lomivost nehtů.

Takže červený jetel, vápník, hořčík, vitamin D3, trocha pohybu popř. vhodného cvičení a máme tu výborný program prevence proti osteoporóze a menopauze.

Jetel luční se používá jako čaj při potížích s trávením, jako jsou zvracení, průjmy, otrava jídlem. Jetelový čaj také pomáhá při cukrovce.

Čaj z jetelových květů se hodí k léčbě zánětů horních cest dýchacích a kašle. Dříve se jetelový čaj dokonce používal k léčbě černého kašle.

Jetelový čaj má prokazatelné účinky při léčbě příznaků spojených s přechodem, jako jsou návaly, náhlá potivost a pocity vyčerpání. A právě červený jetel je jednou z rostlin, která je na obsah izoflavonů nejbohatší.

Nálev z jetele lučního se používá proti ekzémům či akné ve formě koupele nebo k omývání poškozeného místa.

Meduňka lékařská (Melissa officinalis)

Meduňka pomáhá odstranit pocity strachu a mírné úzkosti, dobře působí při stavech nervové vyčerpanosti, nespavosti a lehkých depresivních náladách. Zmírňuje také žaludeční a střevní neurózy, má protikřečové účinky a předchází nadýmání, oparu a plísni na nohou. Meduňka příznivě působí při bušení srdce a srdeční arytmii. Normalizuje zvýšenou činnost štítné žlázy. Meduňka pomáhá také blokovat aktivitu protilátek, které stimulují štítnou žlázu.  Výborná na nespavost.Nálev z listů se přidává do koupele. Čaj snižuje teplotu, uvolňuje napětí, poskytuje úlevu při bolestech hlavy. Uklidňuje při stresu a depresi, úzkosti, nespavosti, nervovém vyčerpání, bušení srdce, včetně poruch trávení způsobených těmito psychickými stavy.

- výborná směs na : psychické činnosti, činnosti srdce, krevních cév, činnosti nervové soustavy -   meduňka lékařská (Melissa officinalis), chmel obecný (Humulus lupulus , kozlík lékařský (Valeriana officinalis), levandule úzkolistá (Levandule angustifolia), mučenka pletní (Passiflora incarnata), bazalka posvátná (Ocimum sanctum). Studentům se doporučuje pro bystřejší chápání a lepší paměť. Sloužila jako elixír mládí. Podporuje plodnost a lásku.

 Třapatka spp. (Echinacea)

Tradiční použití v lidovém léčitelství vychází zde z empirických zkušeností amerických indiánů, kteří rostlinu používali proti různým infekcím. Objev mimořádně silných imunostimulačních účinků kořenů a květu rudbeckie nachové – Echinacea purpurea.   Echinacea je výborná bylina, ale doporučuje se jí dávkovat opatrně, protože působí dosti silně. Vnitřně - zvyšuje imunitu při opakovaných onemocněních dýchacích a odvozeně i močových cest. U chorob z nachlazení účinně podporuje přirozenou obranyschopnost organizmu, rychlejší rekonvalescenci a má příznivý vliv na celkovou kondici organizmu. Podpůrná léčba infekčních onemocnění horních a dolních cest dýchacích, kašle a nachlazení, bolestí v krku, zánětu průdušek a chřipky. Chrání imunitní systém, pomáhá v boji proti plísním, virům, bakteriálním infekcím a při rozpohybování bílých krvinek.
Léčitelé využívají echinaceu při problémech s prostatou, opakujících se vaginálních mykózách, onemocněních ucha, zánětech dutin, senné rýmě, migréně, dyspepsiích…Zevně - používají se zejména výtažky pro podpůrnou terapii špatně se hojících povrchových ran a na zánětlivá kožní onemocnění, při léčbě hnisavých ložisek na těle (abscesy, vředy, akné…), ekzémů, popálenin, oparů, lupenky, bodnutí hmyzem, uštknutí hadem…

Vlaštovičník větší ( Chelidonium Majus )

Zlepšuje náladu, způsobuje radost a léčí deprese.

Výborná při žloutence, žlučových kamenech, léči játra, dvanácterník a slezinu. Uklidňuje nervovou soustavu, má protibakteriální i proti rakovinové účinkyPři zánětu dutin nebo rýmě kápnout 1x denně  kapku po dobu 3dnů.

Za slunného dne vytrhneme jednu celou kvetoucí rostlinu vlaštovičníku i s kořeny, kořeny omyjeme a celou bylinku odšťavníme (event. pomeleme na mlýnku a přecedíme přes plátěný hadřík/.Čerstvou šťávu nalijeme do tmavé lahve (max. do 3/4). Za dva až tři dny začne šťáva kvasit – proto musí být láhev pevně zavřená!! Třetí den opatrně láhev otevřeme (pozor!! kvasící tekutina může přímo "vybuchnout").

Následujících 21 dní každý den upouštíme z lahve plyny – po této době by se mělo změnit zabarvení  šťávy – má-li jantarovou barvu, je hotovo.

Vlaštovičník - jako prastará léčivá rostlina byl nazývaný ,, darem z nebes ,, byla jedinou bylinou, která v sobě nese všechny živly / oheň, zemi, vodu i vzduch / stejným dílem.

Zlatobyl obecný (Solidago virgaurea L.)

Všechny duševní a citové zážitky člověka se odehrávají přes ledviny. Na každém duševním šoku, ať už je to náhlá smrt milé osoby, nebo nějaké neštěstí, se vždy podílejí ledviny. Proto je třeba při zklamáních a jiných duševních zátěžích bezpodmínečně pít zápar ze zlatobýlu obyčejné. Používáme je při onemocnění střev a krvácení z střev. Osvědčila se především jako výborný léčivý prostředek na nemoci ledvin. 

Použití

 • Zlatobýl se většinou podává ve formě nálevu. Čaj ze zlatobýlu je pro své účinky oblíbeným přípravkem proti zánětům močových cest, proti močovým a ledvinovým kamenům. Pití zlatobýlového čaje pomáhá při problémech se zvětšenou prostatou.
 • Nálev ze zlatobýlu se také používá při revmatismu a cévních onemocnění.
 • Zlatobýl se taky používá zevně ve formě obkladů. Obklad ze zlatobýlu pomáhá na nehojící se rány a vyrážky.

Anděl léčivých rostlin stojí těsně u zlatobýl. Uklidňující účinek této rostliny pocítíme při těžkých citových pohnutý . Už jen pohled na zlatobýl v přírodě člověka uklidní. Měli bychom být vděční už za vědomí, že jsme v blízkosti rostliny, která nás utěšuje.

Zlatobýl se osvědčil jako léčivá bylina, která velmi dobře ovlivňuje citový život člověka. Měli bychom proto při zklamáních a jiných duševních zátěžích bezpodmínečně pít čaj z této byliny.

Květy a listy zlatobýlu mají ochlazující účinky, a protože rostlina odvodňuje, doporučuje se při každé chorobě ledvin a močového měchýře.

Zlatobýl je výborný na nemoci ledvin.

Zlatobýl spolu se svízelí a pitulníkem žlutým nebo hluchavkou bílou, dobře působí i při svrašťování ledvin a při léčbě umělou ledvinou. 

Zlatobýlová  mast -  nádory, nehojící se rány, špatně se hojící rány, při ztvrdnutí břicha, hnisavé rány, na bolest ledvin, ekzém, infekce, lupénka, podlitiny, hemeroidy, bércové vředy, zánět dásní.

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia)

Levanduli lze využít i v domácnosti. Naše babičky její květy sypaly na podlahu, aby to v domě lépe vonělo a k odpuzování hmyzu. A ještě dnes se látkové pytlíčky naplněné levandulovými květy vkládají do prádelníku, aby odpuzovaly šatní moly, nebo vedle polštáře, aby zajistily klidný spánek. Užití: jako účinný uklidňující prostředek. Uvolňuje křeče hladkého svalstva trávícího traktu a tak zlepšuje střevní peristaltiku a odtok žluče do střev. Povzbuzuje slinivku břišní k vyšší tvorbě enzymů. Tlumí bolesti hlavy psychického původu. Levanduli nesmějí užívat diabetici, kteří si injekčně aplikují inzulín. Květ levandule je i oblíbenou součástí uklidňujících bylinných směsí (například spolu s třezalkou, meduňkou, a chmelovými šišticemi). Pro udržení pěkného vzhledu můžeme keříky na jaře seřezávat, ale pouze nové výhony, nikdy až na staré dřevo, které obráží špatně.

Pleťová voda z levandulových květů

• Hrst sušených levandulových květů zalijeme
sklenicí nesycené minerální vody.
• Přidáme malý šálek jablečného
octa a protřepeme.
• V dobře uzavřené necháme 1–3 týdny
vyluhovat při pokojové teplotě.
• Přecedíme a slijeme do sklenice,
nebo lahvičky s rozprašovačem.
• Do připravené pleťové vody můžeme
přidat ještě rostlinný glycerin z lékárny.
Levandule pleť důkladně čistí a zároveň mírní
jakékoli podráždění. Zvláště při večerní očistě
její vůně příjemně uklidňuje. Jablečný ocet
vyrovnává pH pleti a stahuje póry, minerální voda ji posiluje.

 Řepík lékařský (Agrimonia eupatoria )

Řepík má velké účinky při zánětech v krku, ústech a hrtanu. Jeho protizánětlivé účinky můžeme využít také při angíně, rýmě a zápalech sliznic dutiny ústní a trávicích cest. Velkou výhodou řepíku je kromě jiného i to, že u něj nebyly prokázány žádné vedlejší účinky. Droga patří k těm nejuniverzálnějším, a proto ji využijeme k mnoha léčebným procesům. Stimuluje činnost žlučníku, čímž napomáhá játrům s detoxikační činností a zároveň vylepšuje v organismu metabolismus tuků a cholesterolu. Reguluje vylučování žluči, pomáhá při výskytu žlučníkových a ledvinových kamenů. Kardiakům je doporučován jako vhodná močopudná bylina. Pomáhá rovněž při léčbě tuberkulózy, zdlouhavých plicních katarů, ale i při léčbě hlasivek nebo při chrapotu. Ideální je v takových případech užívat vnitřně čajovou směs a vně přikládat obklady na krk. Řepík pomáhá při tlumení průjmů různého původu. Jelikož jeho tříslovinové složky zastavují krvácení, je ideální složkou pro ústní vody a zubní pasty účinkující proti krvácivosti dásní
Patřil za tak významné léčivo, že se téměř považovalo za hřích na něj nohou vstoupit.  Pomáhá při  kloktání, účinnější je však řepíková tinktura, tajný recept mnoha zpěváků a řečníků. Koupel v řepíku pomáhá při bolestech nohou. Řepík (Agrimony) – pro lidi, kteří mají silné obavy a problémy, které ale skrývají a zakrývají žertováním a vypadají, jako by byli vždy v pohodě. Možná někdo z vás zná lidové pojmenování řepíku jako byliny učitelů, kterým pomáhá při onemocnění často a silně namáhaných hlasivek.

Řepíková mast - ekzém, atopický ekzém, kožní vyrážky, akné, pupínky, boláky, vředy, artritida, revmatismus, bércové vředy, křečové žíly, plíseň nohou, rukou, nehtů.

 

Divizna  malokvětá ( Verbascum thapsus)

Divizna je osvědčeným lékem na kašel.
Divizna je známým a velice často používaným přírodním lékem na nemoci dýchacích cest, kašel, bronchitidu a ulevuje také při astma. Obsažené látky účinně léčí jak suchý a dráždivý kašel, tak kašel doprovázený silnou sekrecí. Účinek divizny je v tomto případě dvojí, podporuje totiž produkci sekretu, pomáhá tělu se ho zbavovat, tedy zlepšuje vykašlávání. Zároveň na sliznicích dýchacích cest vytváří ochranný povlak, který je chrání před vysycháním a přílišným drážděním. Zejména při zánětech horních cest dýchacích nám může být skvělým pomocníkem, ulevuje od bolestivého a dávivého kašle, uvolňuje plicní hleny, zkracuje dobu léčení. Je vyhledávaná na problémy s ušima.
Za tímto účelem pijeme čaj z květů divizny, nebo bylinné směsi s jejím obsahem. Často se kombinuje např. s květem černého bezu, hluchavkou, fenyklem, heřmánkem, jitrocelem, tymiánem, květem lípy a pod.
Květ divizny má i další léčebné účinky na náš organismus. Dříve se často používal k léčbě katarů zažívacího traktu, žaludku, střev a podporu léčby průjmových onemocnění. Působí také močopudně, má tedy i čistící účinek na naše tělo. Působí na kosti, klouby.
Divizně se přisuzuje i lehký dezinfekční a antibakteriální účinek, jak vnitřně, tak při vnějším užití. Z tohoto důvodu se nálev, odvar, nebo mast z květů používaly pro podporu hojení poranění kůže a špatně se hojících kožních nemocí.
Rozmačkané květy divizny, umíchané do kašovité hmoty, se místně přikládaly na záněty žil, bércové vředy a hemoroidy, dodnes můžeme najít přípravky s jejím výtažkem pro léčbu zmíněných potíží. Používal se pro povzbuzení mysli a uvědomění si, že naše podstata je duchovní.

Česnek medvědí (Allium ursinum)

Na začátku malé varování – pozor na záměnu této skvělé rostlinky s jedovatou konvalinkou. Pokud chcete mít jistotu, kupte si ho na farmářských trzích, kde jsou k dostání nejen listy, ale brzy z jara i mladé výhonky. A ty jsou přímo nabité vitamíny, minerály, jódem a dalšími zdraví prospěšnými látkami. Medvědí česnek chutná opravdu po česneku a podobně jako jeho jmenovec je vlastně mírným přírodním antibiotikem. Proto se doporučuje při zánětech horních cest dýchacích. Medvědí česnek ale umí také pročistit trávicí trakt od nežádoucích parazitů. Je vhodný pro cukrovkáře, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a čistí krev. Proto ho bylináři na jaře doporučují konzumovat, dokud je k dostání.

 

Pivoňka korálová (Paeonia mascala)

Sušené roztlučené kořeny se používají k přípravě nálevu. Ten je vhodný na nervové potíže a městnání krve v játrech.

Korunní lístky se rozhazují po obvodu magického kruhu a sušené květní lístky se přidávají do ochranných kadidel. Z pivoňky lze také připravit kadidlo pro poctu bohů medicíny a lékařských sil.

Prvosenka jarní (Primula veris)

Je spojována se vzrůstající pohlavní aktivitou. Vlastně můžeme říct, že souvisí s celkovou vitalitou a plodností. Je nejsilnějším prostředkem na spaní.  Pročišťuje krev účinky vylučuje z těla všechny jedovaté látky, které způsobují dnu a revmatické bolesti. Zmírňuje migrénu a nervové bolesti hlavy, výborně působí proti zánětům srdečního svalu, vodnatelnosti a sklonem k porážce. Květy se přidávaly do salátů a zdobily se jimi koláče, vařené listy se zase pojídaly jako zelenina.

Violka vonná ( Viola odorata )

Něžné, krásně vonící fialové květy violky vonné, lidově také fialky, jsou symbolem lásky od nepaměti.V jejím případě platí, že čím silněji voní a květy jsou fialovější, tím je rostlina léčivější.  Řekové ji používali při bolestech hlavy, nespavosti a závratí. Římané si oblíbili kořen na projevy dny. Violka léčí, posiluje a uklidňuje.

Proč se doporučuje:

 • působí jako přírodní antioxidant
 • je účinná při fyziologickém zotavení z psychofyzické zátěže
 • zlepšuje menstruační a menopauzální komfort
 • podporuje normální stav kloubů

Říká se, že violka:

 • podporuje odkašlávání a rozpouští hleny
 • tiší a zastavuje kašel
 • uklidňuje dýchací orgány a pomáhá při chrapotu
 • má močopudné účinky
 • zmírňuje bolesti hlavy
 • urychluje léčbu ran
 • má detoxikační účinky
 • pomáhá při léčbě kožních chorob
 • má blahodárné účinky při dně, revmatismu a zánětech svalů
 • má příznivé účinky při léčbě hemeroidů
 • pomáhá odstranit lupy
 • působí proti vypadávání vlasů

 Řimbaba obecná (Pyrethrum parthenium)

Upozornění pro užívání: kopretinu řimbabu nikdy neužíváme spolu s preparáty na ředění krve a v těhotenství.

Řimbaba - je prastará léčivá bylina, která se nyní stává předmětem zájmu moderních farmakologů. Je v mnoha oblastech velmi oblíbená, ale u nás téměř neznámá. Je to škoda, protože má velmi razantní působení a dá se využít všude tam, kde se všechny léky ukázaly jako neúčinné. Droga působí jako účinný prostředek proti horečce, rozšiřuje cévy, zmírňuje bolesti nejrůznějšího původu, posiluje činnost žaludku a působí protirevmaticky.  Řimbaba je předním bylinným léčivem s účinkem antimigrenózním, je možní ji užívat při menstruačních bolestech a v šestinedělí k rekonvalescenci dělohy, na střevní záněty, včetně Crohnovy nemoci.  Tinktura má silný antibakteriální účinek, působí při zánětech vnitřních orgánů, zejména střev. Je třeba užívat velmi opatrně, až po zjištění, že není nemocný na řimbabu alergický. Při migrénách doporučují  sníst denně jeden čerstvý list řimbaby. Listy této byliny snižuji hladinu hormonu, který působí proti bolesti hlavy a migrény. (Při užívání  kapek/tinktury je aplikace samozřejmě jednodušší.) Často již do 10-15 minut se dostaví výrazná úleva, u někoho dokonce bolest úplně zmizí. Řimbaba s hořčíkem přispívá k normálnímu fungování nervového systému a ke snížení únavy a vyčerpání. Tento efekt je vyzkoušený jak při silné bolesti hlavy, tak při chronické bolesti krční páteře a mohu potvrdit, že potíže často zmizí úplně, a to i s dlouhodobějším trváním. Upozornění pro užívání: kopretinu řimbabu nikdy neužíváme spolu s preparáty na ředění krve a v těhotenství.

 

ARNIKA MONTANA

Je nenápadná, ale přesto má zázračné účinky. Drobná rostlinka s názvem Arnica montana nebo také prha arnika. Je protizánětlivá, působí proti bolesti a chrání cévy. Jde o lék, který využijete převážně u léčby akutních stavů a úrazů.

Arnika se nejvíce využívá zevně. Lze z ní koupit gel nebo tinkturu. Má téměř zázračné účinky a kdekdo ji považuje za základní vybavení domácí lékárničky. Má unikátní schopnost uvolňovat krevní sraženiny, proto se často používá na modřiny a nejrůznější podlitiny, které rychleji hojí. Pomáhá při odřeninách, pádech, podlitinách a podobně. Dokonce mírní otok při bodnutí hmyzem.

Tinkturou můžete potírat také otoky, vykloubení či vymknutí. Blahodárně působí také při revmatických bolestech kloubů. Arnika je prospěšná i při léčbě akné. Ale pozor. Příliš koncentrovaný roztok může pokožku popálit, doporučujeme tedy kupovat tinktury od odborníků.

Z arniky se vyrábí i homeopatika, která bývají dokonce první lékem, se kterým se miminka setkávají. V případě obtížného porodu se v prvních hodinách miminku po jeho narození podává pro zmírnění a léčbu malých traumat. Homeopatika také pomáhají při řadě dalších problémů, jako je například ječné zrno.

 Routa vonná ( Ruta graveolens L.)

V léčitelství se užívá už od antiky a v různých dobách jí byla přisuzována silná magická moc, užívá se dnes routa poměrně málo a velmi opatrně. Tato rostlina u nás volně neroste, pěstuje se na zahrádkách. ve větším množství působí toxicky. Zásadně se proto nesmí překročit doporučené dávkování! Routa se dnes užívá zejména pro své skvělé účinky na krevní a oběhový systém – zpevňuje krevní vlásečnice, zlepšuje oběhový systém, odstraňuje z cév vápenaté usazeniny, využívá se při různých cévních onemocněních, zpevňuje  a rozšiřuje cévy, má proti sklerotické působení (ateroskleróza) .   Svým vlivem na cévy zabraňuje krvácení a staví  krvácení, včetně krvácení sítnice. Užívá se při zánětech  žil. Je lékem i prevencí mozkové mrtvice.   Snižuje vysoký tlak krve.   Tato bylina má dále příznivý vliv na zažívací trakt,   zejména na žlučník. Užívá se při špatném zažívání,   podporuje vylučování žluče, tlumí křeče  vnitřních orgánů. V gynekologii se doporučuje  při bolestivé a nepravidelné menstruaci, podporuje  odtok krve.
Zvyšuje tonus dělohy.   Taktéž se užívá při závratích, návalech krve  do hlavy, bolestech hlavy a podobně.   Zevně se užívá k vymývání zhnisaných ran, prokrvení  kůže a výplachu očí. Zlepšení krevního oběhu zvyšuje tonus dělohy, takže přispívá při léčbě menstruačních poruch a bolestí, zároveň silně prokrvuje pánev, takže je zakázáno ji užívat v době těhotenství! Má i účinky spasmolytické (tlumí křeče), takže je vítanou úlevou zejména při ledvinových kolikách.
Čaj z routy je skvělý i na různé bolesti a návaly do hlavy, má zklidňující účinky a to i u epilepsie.

Účinky rostliny:

 • nemoci žlučníku
 • trávicí potíže
 • vysoký krevní tlak, hypertenze
 • nemoci cév
 • rozšiřuje cévy -
 • zpevňuje cévy - fragilita kapilár
 • arterioskleróza, kornatění tepen
 • krvácení
 • krvácení sítnice
 • zánět žil
 • mrtvice - prevence
 • vysoký krevní tlak - snižuje ho
 • bolestivá menstruace, měsíčky
 • nepravidelná menstruace, měsíčky
 • závratě

Zeměžluč lékařská - (Centaurium erythraea )

– pomůže nám, pokud jsme příliš submisivní, podřizujeme se ostatním a neumíme říci ne, potřebujeme stále někomu pomáhat. Výrazně působí převážně na trávicí ústrojí a všechny jeho choroby. Podporuje tvorbu žaludečních šťáv, činnost jater a zlepšuje trávení, užívá se při chorobách žlučníku a žlučových cest, hubení parazitů, podporuje látkovou výměnu, má také močopudné účinky. Pročištuje krev, léči DNU a REVMA. Uklidnuje nervy a je vhodná k ošetření kožních vyrážek a ekzému. Pozor na dlouhé užívání, může způsobit podráždění žaludku. Zevně se používá ve formě roztoku proti vším a padání vlasů. Zeměžluč je také prastarou magickou bylinou, její kouř prý zahání hady. Povzbuzuje odvahu a dodávající kuráž.

 

 Svízel syřišťový ( Galium verum L.)

Užívá se zejména v urologii, působí dosti močopudně. Vzhledem k tomu, že snižuje chuť k jídlu, lze ji použít při léčbě obezity, prostaty, neštovíc a spalniček. Dále působí protirevmaticky (v kombinaci vnitřní i vnější aplikace), na oteklé klouby, furunkly, vředy, špatně se hojící rány, kožní záněty či lehčí popáleniny se užívá kašovitý obklad. Při nočních křečích v nohou se osvědčilo podávání drogy vnitřně. Patří k nejlepším léčivům dutiny ústní, kde ji aplikujeme formou žvýkaní čerstvé byliny nebo alespoň spařené suché drogy. Užíváme hlavně při poruchách krevního oběhu, prokrvování, a pak v celé oblasti nervů, např. při bolestech nervového původu, epilepsii, hysterii, závratích, žaludečních neurózách . Hlavně při poruše lymfatického systému, nebo rakovině jazyka, povadlá plet obličeje, píchání v boku. Svízel je i spolehlivým prostředkem při velmi těžkém onemocnění ledvin, hnisání ledvin, dokonce i tehdy, když selžou všechny další prostředky. Velmi účinná je směs ze svízele a  zlatobylu.

Svízelová mast - vrásky, rakovina kůže, rakovina ledvin, skvrny na pokožce, pigmentové skvrny, nádory, vředy, rakovina žaludku, střev, močového měchýře, prsu, štítné žlázy a lymfatických uzlin.

 

Přeslička rolní ( Equisetum arvese )

Přeslička rolní roste na okrajích polí, u železničních tratí, na rumištích. Je silnější a mohutnější než přeslička lesní, která působí jemným, pavučinkovým dojmem. Přeslička rolní je velice prospěšná ledvinám, rozpouští kamenyledvinách i v močových cestách. Velmi pomáhá při revmatismu a dně, posiluje nervy, proti svědění kůže, aktivuje krevní oběh.

Z přesličky se využívá nať, mezi jejíž účinné látky patří zejména kyselina křemičitá. Soli této kyseliny jsou důležitými stavebními kameny pojivových tkání, například vazů, kostí, chrupavek, vlasů a nehtů. Přesličkový čaj mírní křeče v žaludku a lečí žlučník a játra. Při bolesti plotének podpoříme pití čaje ještě zábaly, kdy si přesličku, kterou jsme použili na čaj, přiložíme teplou na bolavé místo. Léčbu podpoříme sedavou koupelí. Nenahraditelné je omývání přesličkovým nálevem při zánětu nehtového lůžka, který ustupuje často už při prvním zábalu. Mizí i různé vyrážky a nečistoty pleti, mizí problémy s lupy, podporuje růst vlasů pokud používáme odvar z přesličky. Přeslička je vynikající bylinka na posílení vlasů a nehtů, na zlepšení kvality pleti. Pomáhá jak čaj, tak omývání pleti, pomáhá regulovat produkci mazu, čistí pokožku do hloubky pórů, nebo záněty kůže a rekonvalescenci zlomenin.

Sedací koupel / u většiny bylinek / připravíme tak, že dvou hrst bylinek namočíme do studené vody a necháme působit několik hodin, třeba přes noc, pak teprve přivedeme k varu a necháme čtvrt hodiny louhovat. Pomáha vyrovnat pocit osamělosti či deprese.

Šeřík obecný (Syringa vulgaris)

Z jeho bohatých květenství a vůně se těšíme teprve 450 let.  Nezvykle krásně vonící keř získal velkou oblibu. Z květů šeříku si můžete uvařit úžasně voňavý čaj, který vám navíc pomůže od bolesti hlavy, migrény, dokáže i zklidnit rozbouřený žaludek a zrychlit metabolismus. V minulosti se taktéž užíval proti bolestem v krku, při zduřených mandlích a při revmatismu nebo při záchvatech dny. Působení čaje můžete také podpořit šeříkovými obklady, když květy namočíte do jablečného octa a přiložíte na bolavé místo.

Šeřík odhání zlo. Jeho vysazením před dům chráníte své obydlí. Květy šeříku je možné vyzdobit dům, ve kterém straší, a tak vypudit nezvané duchy.

TŘEZALKA TEČKOVANÁ  (Hypericum perforatum)

Třezalka tečkovaná je určitě také jednou z nejvýznamnějších u nás rostoucích bylin. Už od nepaměti se používá na uvolnění nervového napětí, proti melancholii, nespavosti, depresím, léčí i poruchy řeči, neklidný spánek, hysterické záchvaty, náměsíčnost, noční pomočování a deprese, prostředek pro ošetřování pokožky při drsné pokožce na tváři, ale i jako účinný prostředek na vtírání při bolestech páteře, seknutí v kříži (hexenšus), ischiasu, revmatismu či s tenisovým loktem. Používá se ke zklidnění u diagnózy roztroušené sklerózy.

Velmi dobře nahrazuje chemické preparáty užívané při potížích v klimakteriu a nemá, na rozdíl od nich, vedlejší účinky. Obsahuje účinnou látku hypericin, která podporuje dýchání buněk, čímž zlepšuje látkovou přeměnu a prospívá všem orgánům těla. Z léčebných možností jsou na prvním místě nemoci jater a žlučníku, žaludeční vředy, velké množství žaludeční kyseliny, poruchy močových cest a pomočování dětí. Čaj z třezalky je velmi dobrý na nervyuklidňuje, má příznivý vliv na psychiku, pomáhá se zbavit stresu, úzkosti, strachu, neurózy, nespavosti, panické strachy.

Je dobrý i při srdečních nemocech, zlepšuje krevní oběh až do krevních vlásečnic, je vhodný při problémech v klimakteriu. Třezalku raději užíváme v čajových směsích. Má totiž nepříjemnou vlastnost, která způsobuje citlivost na sluneční světlo, což se může projevit svěděním a zčervenáním pokožky.

Za zajímavost lze považovat červené barvivo hypericin, kterému se také říká krev svatého Jana, protože podle legendy zuřivá Hérodiané, když jí přinesli na míse hlavu sv. Jana Křtitele, v zuřivosti propíchala jazyk světcův, že neutajil její špatné skutky. A nakonec z krve, která stekla na zem, vyrostla rostlina (třezalka tečkovaná). Má připomínat ukrutný čin – listy podobné propíchanému jazyku.

Z květů a listů se vyrábí červený olej vhodný na pohmožděniny, křečové žíly, rány, vředy a sluncem popálenou kůži ,olej je skutečně nejlepším olejem na rány, současně zmírňuje bolesti, zabraňuje zánětům a působí hojivě.

V magii se používá jako očistná rostlina, odpuzuje negativní energii.

Na den sv. Jana, který je symbolem posvátných sil světla a tepla, zazáří třezalka (svatojánská bylina) ve své největší kráse.

Nošení třezalky zažehnává horečku a nachlazení.  Pomocí třezalky lze též přivolat lásku. Je-li sbírána o letním slunovratu, případně kdykoli v pátek, stává se ochráncem proti duševním nemocem, také léčí melancholii.

Pověšena v nádobě u okna chrání proti hromu a blesku, proti ohni a zlým duchům. Pro tyto účely se používají jak listy tak květy. Též se suší nad svatojánskými ohni, aby posléze zavěšena do okna držela z dosahu domu zlé duchy, nekromanty a jiné přisluhovače zla. Spalována zapuzuje démony a zlé duchy.

Kterákoli část třezalky, umístí-li se pod polštář, umožní svobodné ženě, aby se jí zdálo o jejím nastávajícím.

Lze ji též použít k vypátrání jiného mága. Kdysi ji přikládali k ústům žen obviněných z čarodějnictví, aby bylo vynuceno přiznání.

Třezalková mast - výborná na popáleniny, kůže spálená sluníčkem, špatně se hojící rány, infekce, infekční a hnisavé rány, hemeroidy, plísně na kůži, popraskaná kůže, popraskané paty, praskliny, jizvy, strie, vyrážky, ekzém, záněty. 

Třezalkový čaj

Šálkem vroucí vody zalijeme 2 čajové lžičky suché nařezané třezalky a necháme 15 minut odstát. Poté přecedíme

Doporučené užívání
1 šálek 1-3 x denně

Třezalkový olej 

150 g čerstvé třezalkové natě s rozvitými květy
0,5 litru olivového oleje (nebo jiného rostlinného oleje)

Používáme při masáží

 

 

BRUTNÁK  LÉKAŘSKÝ ( Borago officinalis )

Bylina posiluje organismus a působí proti stresu. Má mírné uklidňující, protizánětlivé a posilující účinky. Také zahání špatnou náladu a posiluje srdeční činnost. Doporučuje se mimo jiné při nervové vyčerpanosti, zejména pak při nervozitě, bušení srdce a melancholii.

LICHOŘEŘIŠNICE ( Tropaeolum majus )

Zatímco většina lidí obdivuje její krásu, jen málo kdo si uvědomuje její léčivé účinky. Lichořeřišnice má významné antibiotické, antibakteriální účinky a pomáhá při chronických zánětech plic. Působí na druhy bakterií v močových cestách,  přispívá i k léčbě zánětu močového měchýře. Bylina se osvědčila i při léčbě zánětu prostaty, žaludečních vředů a zánětů vaječníků. Výtažky z lichořeřišnice zvyšují naši obranyschopnost, zlepšují činnost centrální nervové soustavy a celkově posilují organizmus. Táto bylina také posiluje růst vlasů, brání jejich vypadávání a lupům. Podporuje růst vlasů. Likviduje streptokoky, stafylokoky, proteus vulgaris, escherichia coli, salmonely a další druhy bakterií. Účinek se projevuje při  chřipkách, dýchacích potížích atd. PŘÍRODNÍ ANTIBIOTIKUM při nachlazení, chřipce, zánětech průdušek či astmatu, problémech urologických. Patří k nejsilnějším bylinám, které dokážou močový měchýř účinně posilovat a chránit proti baktériím. Je vynikající a účinná v kombinaci s vřesem obecným a medvědici.

Bylina se užívá dvakrát denně, ráno a večer. Účinné látky začnou  v těle působit dvě až tři hodiny po požití, maxima dosáhnou mezi čtvrtou až desátou hodinou. Nemusíte se bát předávkování. Výtažek z byliny můžou brát i těhotné nebo kojící ženy. Kombinovat je můžeme i z antibiotiky, protože umocňuje jejich účinek. I na angínu byste těžko hledali lepšího přírodního pomocníka. Je vhodná na záhonové výsadby, do okenních truhlíků a ozdobných nádob.

 Ženšen

Ženšen je cenným zdrojem panax-saponinů, panax-glykosidů, silic, kyseliny panaxové, panax-alkaloidů, fytosterolů, pektinů, tříslovin, pryskyřice, slizů, vitaminů C a skupiny vitaminů B, minerálních látek.

Léčivé účinky kořene ženšenu

Ženšen je silným antioxidantem, který výrazně posiluje imunitní systém a chrání organismus před nepříznivými účinky stresu, nervozity, neklidu.

Rovněž snižuje hladinu krevního cukru a cholesterolu, aktivuje krvetvorbu, reguluje krevní tlak.

Dále likviduje škodlivé bakterie a viry.

Tuto léčivku můžeme také používat při celkovém vyčerpání a při rekonvalescenci po onemocněních.

SNIŽUJE - STRESOVÝ HORMON KORTIZOL V KRVI.

Velmi příznivý vliv má jako prevence i doplňková léčba onkologických nemocí.

Kořen ženšenu můžeme také používat i v geriatrii (posiluje organismus, paměť i vitalitu).

Jablečný ocet:

Jablečný ocet efektivně léčí například ekzém a mnohé další onemocnění kůže.

Jak si vyrobit jablečný ocet?

Ocet vyrobený z domácích jablíček je tím nejlepším lékem k mnoha onemocnění. Pomáhá při čištění krve, protože zvyšuje srážlivost a podporuje tvorbu červených krvinek. Velmi dobře ovlivňuje trávicí soustavu - zlepšuje metabolismus, posiluje trávení a působí dezinfekčně proti střevním parazitům.

Jablečný ocet se v posledních letech dostal do povědomí i jako úspěšný lék při hubnutí. Vyrobit si jej můžete i sami doma. Důležitou zásadou při výrobě jablečného octa je nepoužívání kovových předmětů - nože, ořezávátka, nádoby ... 1 kilogram neoloupaných umytých jablek nastrouhejte na skleněném nebo umělohmotném struhadle, nebo nakrájejte na menší kousky keramickým nožem. Jablka vložte do skleněné větší nádoby, přilijte 2 litry studené vody, promíchejte a přikryjte talířkem aby se do sklenice nedostaly vinné mušky, nebo nečistoty. Během deseti dnů směs míchejte dřevěnou vařečkou, pak přeceďte přes gázu nebo plenku. Šťávu nalijete zpět do sklenice a nechte ještě 20 dní stát, už bez míchání. Během těchto dní ocet bude zrát a stávat se čirejším. Pak ocet nalijte do lahví a uzavřete.

Jablečný ocet před jídlem pomáhá rozkládat bílkoviny na aminokyseliny. Ty jsou potřebné pro tvorbu tryptofanu, který hraje důležitou roli při uvolňování hormonu štěstí serotoninu. Pokud vypijete malou sklenici vody s jablečným octem před každým jídlem, budete nejen mnohem šťastnější, ale také plni energie. Obsahuje totiž enzymy, které pomáhají předcházet vyčerpání.

Jablečný ocet má ještě jednu neocenitelnou vlastnost – váže na sebe pachy. Proto působí skvěle také jako likvidátor zápachu z cigaret. Do zakouřené místnosti stačí postavit nádobu s octem a po pár hodinách ocet pach absorbuje. A uplatní se i jako "lapač" pachu v lednicích. Také zápach cibule a česneku z rukou odstraníte, když je zlehka potřete octem.

Máte-li problém se špatným dechem, cítíte nepříjemnou chuť nebo zápach, pak využijte síly jablečného octa. Odstraňuje bakterie, které tyto nepříjemné problémy způsobují.

Jablečný ocet umí také obnovit kyselost žaludku, stačí konzumovat jednu polévkovou lžíci před spaním. Lžíci smíchejte se sklenicí vody a vypijte.

Bolest nohy můžete také odstranit díky jablečnému octu. Ten v sobě má vysoký obsah draslíku. A právě nedostatek draslíku je jedním z důvodů, proč se objevují bolesti nohou. Vezměte si dvě lžíce octa před spaním. Smíchejte ho s teplou vodou. Účinek se objeví už po pár nocích.

Jestliže i vy trpíte zažívacími obtížemi, můžete jim zabránit díky jedné lžíci jablečného octa. Smíchejte jej s malým množstvím vody a medu. Konzumujte ideálně půl hodiny před spaním.

Nespavost trápí mnoho lidí, jde jí však snadno předejít díky jablečnému octu. Snižuje vysokou hladinu cukru v krvi, což je jedna z hlavních příčin nespavosti. Stačí dvě lžičky jablečného octa před spaním a je to. Je však důležité se před využitím tohoto léku poradit se svým lékařem.

Cítíte-li bolesti břicha, pak vám pomůže jedna lžička organického jablečného octa, kterou smícháte se šálkem teplé vody. Pijte předtím, než ulehnete do postele.

Rovněž škytavku můžete snadno odstranit díky jablečnému octu. Nervy v krku budou stimulovány. Postačí jen jedna lžička organického jablečného octa.

Bojujte s jablečným octem proti alergii. Smíchejte sklenici vody se lžičkou octa a vypijte asi hodinu před spaním.

Účinky jablečného octa na pokožku

Než se zmíníme o účincích jablečného octa, je důležité připomenout, že se nikdy nenanáší na pokožku přímo.

Jelikož jde o poměrně silnou kyselinu, abyste předešli podráždění pokožky, je nutné jej vždy zředit vodou minimálně v poměru 1: 1, případně ještě vyšším (více vody, méně octa).

Nyní se blíže podívejme na jeho účinky na pokožk

1. Léčí akné, vyrážky a pupínky

Jablečný ocet nabízí stejné a dokonce lepší výsledky než mnohé drahé komerční kosmetické přípravky a krémy.

Obsahuje totiž kyselinu jablečnou, která má silné antibakteriální, antimykotické a protivirálne účinky. Tímto způsobem efektivně předchází tvorbě pupínků a akné.

2. detoxikuje pokožku

Jablečný ocet odstraňuje z kůže mnohé toxiny.

Jeho pravidelná aplikace na pokožku obličeje ji zanechá čistou a zářivou.

3. Snižuje výraznost pigmentových a stařeckých skvrn

Když si budete pravidelně každý den čistit obličej s jablečným octem, viditelnost vašich pigmentových nebo stařeckých skvrn se viditelně sníží.

Obsahuje kyseliny, které vás zbaví starých odumřelých kožních buněk a zlepší zdraví ostatních buněk.

Vezměte na vatový trochu roztoku jablečného octa a vody, přiložte ho přímo na skvrnu a nechte chvíli působit. Pak si dané místo promyjte vodou.

Dělejte to 2 krát denně během měsíce a půl a výsledkem budete mile překvapeni.

4. Odstraňuje vrásky

Podobně jako se skvrnami, pravidelná aplikace jablečného octa pomáhá is odstraňováním a zmírňováním vrásek.

Opět, na bavlněný chomáček vaty naneste trochu roztoku octa s vodou a přiložte si ho na pár minut přímo na vrásky. Po aplikaci si obličej omyjte vlažnou vodou.

5. Vyrovnává pH pokožky

Jablečný ocet z pokožky odstraňuje nadbytečný olej a vyrovnává její pH. Tím reguluje tvorbu mazu a pokožka tak nebude ani příliš suchá, ani mastná.

Jeho pravidelné používání podpoří vyváženou a dobře vypadající pokožku obličeje.

Na závěr si ještě řekneme pár způsobů, jak správně používat jablečný ocet při péči o pleť.

Jablečný ocet a med

Med je další vynikající prostředek na různá kožní onemocnění, protože snižuje záněty a zklidňuje podrážděnou pokožku.

Má také antibakteriální účinky. K léčbě ekzémů je jeho kombinace s jablečným octem přímo ideální.

Budete potřebovat:

 • 2 čajové lžičky jablečného octa
 • 1 čajovou lžičku medu
 • 1 pohár (2 dcl) vody

Postup: Smíchejte med s octem a následně to rozřeďte ve sklenici vlažné vody. Dobře zamíchejte a obsah sklenice vypijte. Užívejte to 2 až 3 krát denně.

 

Posílení srdce

Podstatou infarktu je choroba věnčitých tepen, které vyživují srdeční sval. Jsou-li zúženy, dodávají srdci méně živin a kyslíku, na němž je srdce závislé. Med způsobuje rozšíření věnčitých cév a zlepšuje koronární oběh krve. Podle sdělení řady autorů vede užívání medu (průměrně 70g denně) po delší dobu (1 až 2 měsíce) u osob s těžkým srdečním onemocněním ke zvýšení obsahu hemoglobinu, k upravení složení krve a také srdečně cévního napětí a vůbec ke zlepšení celkového stavu.

LÉČIVÉ BYLINKY CITRÓNOVÁ TRÁVA

Podporuje koncentraci a myšlení. Účinek této byliny je velmi osvěžující. Dokonce snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Citrónová tráva má výrazné citrónové aroma. Neobsahuje kofein.

MÁTA PEPRNÁ ( Mentha piperita )

Mátu pěstovali již staří Egypťané. Hlavní účinek této rostliny se projevuje na trávicím traktu, protože máta působí na uvolnění křečí hladkého svalstva trávicí trubice (spasmolytikum) a dezinfikuje (zbavuje choroboplodných zárodků), proti vyčerpanosti, čistí krev a odhlenuje plíce. Máta je vhodný prostředek při rozmanitých projevech problematického trávení. Uleví při nadýmání, při nedostatečném vylučování žluči (jako pomocný prostředek se podává při žlučových kamíncích), při křečích v trávicí trubici, při nechutenství. Známý je účinek mentholu na povzbuzení centrální nervové soustavy. Tiší bolest při menstruaci. Odstraňuje bolesti hlavy a zvonění v uších. Využívá se také hojně v aromaterapii.  Tradičně ji u sebe nosili námořníci proti mořské nemoci.

 

SKOŘICE

Skořice se používá už více než 4000 let. Podporuje chuť k jídlu, snižuje krevní tlak a zlepšuje trávení. Zažívací trakt zahřívá a stimuluje, uklidňuje koliky, průjmy, nevolnosti a nadýmání. Díky dezinfekčním a antibiotickým účinkům ji lze použít i jako prostředek proti nachlazení, kašli a chřipce. Příznivě ovlivňuje metabolismus tuků a cukrů, což je výhodné u pacientů s cukrovkou. Moderní farmakologické výzkumy počínaje polovinou dvacátého století prokázaly antibakteriální, protizánětlivé a antioxidační účinky skořice, a v nedávné době byl prokázán i výrazný účinek antidiabetický.

Skořice je v první řadě koření s velmi příjemnou vůni, kterou si oblíbili lidé po celém světě!
Dokáže ale spoustu dalších věcí, o kterých ví velmi málo lidí.
Skořice mletá se používá při pěstování rostlin.

BEDRNÍK ANÝZ  ( Pimpinella anisum )

Anýz má za sebou velmi dlouho historii jako léčivá rostlina. Používal se také v Číně a Indii. Význam měl při dehydrataci, při astmatu a nejrůznějších onemocněních dýchacích cest, při všech otravách, při nejrůznějších obtížích souvisejících s trávením, při bolestech, jako projímadlo a v řadě dalších indikací. Zevně se používal nálev, k omývání při onemocněních očí. Dnes plody anýzu používáme vnitřně i zevně. Anýz povzbuzuje činnost všech žláz, účinek protikřečový je silnější než u kmínu a fenyklu. Podporuje správnou činnost střev, tlumí bolestivé křeče střev a působí proti nadýmání. Plod anýzu je známý pomocný prostředek při onemocněních dýchacích cest. Silice se částečně vylučují plícemi (desinfikuje a podporuje produkci hlenu), anetol povzbuzuje činnost řasinkového epitelu dýchacích cest (podporuje pohyb hlenu směrem ven), tento dvojí mechanismus velmi příznivě podporuje vylučování hlenu a tím čistí dýchací cesty. Podporuje vylučování mateřského mléka.

Anýzová mast - pomáhá při bolesti v krku, bolest průdušek, zánět hrtanu, plic, dýchacích cest, kožní potíže, akné, ekzém, bolest břicha, zažívání, plynatost, nadýmání.

MATEŘÍDOUŠKA ÚZKOLISTÁ ( Thymus serpyllum )

Mateřídouška se velmi často používá do čajových směsí proti nachlazení. Skvěle působí při suchém kašli. Velice vhodná je při potížích s trávením spojených s plynatostí a kolikami. Pomůže i při křečích hladkého svalstva. Je doporučována také při chřipce, kterou provází kašel. V poslední době se začala používat i v aromaterapii. Starší sestrou mateřídoušky je TYMIÁN, který ve volné přírodě neroste. Už ve starověku tyto bylinky dobře znali a používali je při epidemiích, protože mají antiseptické účinky bránící rozšiřování nákazy mikroby. Mateřídouška jako jedna z mála léčí i zastaralé nemoci a chronické stavy, svým odhleňovacím účinkem pomáhá i při černém kašli u dětí, které po ní i dobře spí. Posiluje organizmus, proto se používá při nervové vyčerpanosti a přepracovanosti. Pomáhá při menstruačních bolestech, uvolňuje křeče, odstraňuje zápach z úst, zabraňuje tvorbě plynatosti a je dobrým prostředkem na zastavení škytání. K těmto účelům vypijte šálek mateřídouškového čaje s citronem. Také pomáhá  při odvykání kouření.

Užití: jako účinný uklidňující prostředek. Uvolňuje křeče hladkého svalstva trávícího traktu a tak zlepšuje střevní peristaltiku a odtok žluče do střev. Povzbuzuje slinivku břišní k vyšší tvorbě enzymů. Tlumí bolesti hlavy psychického původu.

ROZCHODNICE  RŮŽOVÁ (Rhodiola rosea)

Je zajímavou a také málo známou rostlinou. Patří do skupiny adaptogenů, jako je ženšen, eleuterokok nebo schizandra čínská, které zlepšují fyzickou a psychickou odolnost člověka. Rozchodnice kromě toho zvyšuje naši schopnost zvládat prudké teplotní a klimatické změny. Stimuluje produkci SEROTINU, hormon štěstí. Obsahuje vitamín B5 a vitamín A.

Účinky rostliny:

 • posílení organismu, stimulační účinek, regenerace
 • rekonvalescence po infekci
 • otrava, intoxikace organismu
 • traumata - psychická i fyzická
 • únava
 • posílení při těžkém onemocnění
 • nízký krevní tlak, hypotenze
 • detoxikace, detoxikační účinky
 • posílení imunity (imunostimulancium)
 • játra, nemoci jater - hepatoprotektivní účinky
 • hyperglykémie, cukrovka
 • Parkinsonova nemoc
 • maligní melanom (podpůrná léčba)
 • rakovina plic (podpůrná léčba)
 • deprese
 • zapomětlivost, paměť
 • nespavost
 • soustředění
 • neurózy

KUKUŘIČNÉ  ČNĚLKY  (Stigma maydis)

Kukuřičné čnělky se v lidovém léčitelství používají jako prostředek ke snižování nadváhy a hladiny krevního cukru a také ke zlepšování látkové výměny.  Příznivě ovlivňuje cévní křeče a podporuje hojení srdeční tkáně po infarktu myokardu. Fyzické a duševní povzbuzení, dýchací systém. Nervová soustava, spánek.

 

 PAMĚLNÍK BÍLÝ ( SYMPHORICARPOS ALBUS )

Na chronické záněty močového měchýře mám výborný lék. Natrhejte kuličky pámelníku, které rostou všude. Natrhejte je ale na nějakém místě, kde nejezdí auta. (To jsou ty bílé kuličky na keřích, co je křupou nožičkami malé děti). Natrhejte si 3×21 kuliček. Navlékněte jako korále a usušte. Potom je polykejte po dobu 21 dní, 3x denně jednu. A chronické záněty močového měchýře budou pryč. A také na to dobře fungují Brusinky Max od firmy Swis, které můžete koupit v lékárně.

 

KAŠTAN  BÍLÝ  -  KVĚT

Potírání tinkturou z kaštanu nebo přikládání obkladu s kaštanovou kaší zmírňuje cévní problémy a revma. Obklad pomáhá také při žaludečních a střevních potíží. Kaše se rovněž nanáší na zatvrdlá prsa a napomáhá k rychlejšímu hojení zánětu. Sedací koupel v odvaru z kaštanu pomáhá proti hemeroidům. Čaj z kaštanových listů se doporučuje na uvolnění kašle. Účinné látky mají pozitivní vliv na cévy. Uvolňují křeče a mírní bolest.

LÉK NA BOLEST KLOUBU A ZAD

Z léčitelského hlediska mají tyto plody velký význam, hlavně pro svou vlastnost odebírání energie. Jsou nemoci z nedostatku energie a nemoci z přebytku energie. A takovou nemocí je i artróza, revma a velmi často i jiné nemoci dolních končetin nebo páteře. Je notoricky známo, že se kaštany nosí po kapsách, aby člověka nebolely kyčle nebo kolena. Můžete je zabalit do plínky (asi 20 kaštanů) a dejte je do nohou do povlaku své peřiny.
Je velmi zvláštní, jak kaštany i ze stejného stromu, ve stejném pokoji, za stejné teploty jsou úplně jiné. Kaštany, které byly použity jako léčivý prostředek v posteli, byly po těch 6 týdnech scvrklé a po rozloupnutí uvnitř zcela černé. - To jak vytahovaly onu patologickou energii z pacientova těla. Kaštany ze džbánu pouze na vzduchu byly čerstvé a uvnitř dužnaté a zelené. V případě revmatismu rukou je stále žmoulat v ruce. Rozdrcené kaštany můžete použít i jako obklad při akutních zánětech žil nebo jakýchkoliv jiných zánětech (s výjimkou zánětu ledvin, které chtějí suché teplo). Při bolestech nohou a artrózách je naložení květu kaštanu do lihu a potírat.
10 kaštanů, 1 francovka. Kaštany nakrájíme na plátky a dáme do sklenice, zalijeme francovkou. Po 3 týdny mažeme na bolestivá místa.
Kaštanová tinktura
Pomelte kaštany, napěchujte je do zavařovací sklenice a zalijte lihem (vodkou, slivovicí). Uložte na tři týdny v temnu a každý den protřepejte. Poté přeceďte a používejte místo francovky k mazání bolavých kloubů, zad a křečových žil.

KAŠTANOVÁ (JÍROVCOVÁ) MAST

- křečové žíly ( natírejte vždy zdola nahoru směrem k srdci.),  záněty žil, omezená pohyblivost kloubů včetně revmatismu (masírujte jemnými pohyby několik minut, pravidelně nejlépe ráno a večer) – pružnost a pevnost cév, prokrvení, brnění nohou, studené končetiny, bolesti, křeče, trombóza, kornatění, bolestivá artróza, borelióza (zmírňuje bolesti kloubů),  opruzeniny, zanícená a podrážděná pokožka v oblasti konečníku, zevní hemeroidy, drobné popáleniny, otoky.

Vnitřně užití :

Na podporu žilního systému můžeme vyzkoušet tinkturu ve formě kapek. Doporučujeme začít na dávce 15 kapek dvakrát denně. Tinktura ovlivňuje činnost nadledvinek, proto je nutné dodržovat pauzy v užívání. To znamená užívat tinkturu 2 měsíce, a pak zařadit měsíční pauzu.

Gel na křečové žíly:

3 dcl tinktury z kaštanů
1 a půl vrchovaté čajové lžičky agar-agaru (prášková želatina z mořských řas, k dostání v prodejnách zdravé výživy)
olivový olej
Nejpříjemnější formou mazání na křečové žíly je určitě gel. Potřebujeme na něj alespoň 3 dcl kaštanové tinktury. Přelijeme ji do kastrůlku a přidáme jednu a půl polévkové lžíce agar-agaru, přivedeme k varu a tři minuty mícháme. Pak tekutinu nalijeme do vyšší nádoby vhodné na mixování a necháme ztuhnout. Poté začneme mixovat a po troškách přidáváme olivový olej tak, aby měl gel konzistenci, která se dobře roztírá. Hotový gel skladujeme ve skleněné uzavíratelné nádobě v lednici.

KAŠTAN  JEDLÝ ( Castanea sativa )

V lidovém léčitelství se o kaštanu říká :
"Jeho plod je užitečný proti každé slabosti, která je v člověku. Jez ho často, denně, před a po jídle a tvůj mozek poroste a bude se naplňovat, tvé nervy zesílí a slabost bude ustupovat." Z listů a plodů se připravují různé výluhy a tinktury a používá se i  k výrobě homeopatických léků.
Plody obsahují 30-60% škrobu, 6-10% bílkovin, 15-20 % sacharózy, dextrin, 2-7% tuků, 40 mg vitamínu C a 15 mg vitamínu B ve 100g plodu. Prospěšné vašemu tělu budou i minerální látky jako je draslík, fosfor, síra, hořčík, vápník, sodík, železo, mangan, měď či zinek. Ne nadarmo se z listů i plodů kaštanovníku připravují různé tinktury a používá se i k výrobě homeopatických léků. Příznivý vliv budou mít kaštany i na vaši psychiku, pomáhají proti stavům úzkosti, a pokud je vám přes čtyřicet, měli byste je konzumovat často, neboť předcházejí vzniku ztráty paměti.Pro svůj obsah tříslovin jsou mírně proti průjmové. Jedlé kaštany jsou vhodnou potravou pro nervy všech osob po čtyřicítce a předcházejí vzniku ztráty paměti. Vložte kaštany na několik hodin do vody a nechte nasáknout. Naříznuté kaštany rozložte je na plech (nebo případně i na pánev) a pečte přibližně 20 minut při 180-210 °C, až se slupka otevře. Příznivě ovlivňuje poruchy trávení jako důsledek poruchy metabolizmu. Můžeme je kombinovat s tinkturou kaštanu Madal,  bříza obecná, ořešák.....
Játra: Příznivý účinek na játra.
Oběhový systém a cévy: Působí na nedostatečnou žilní cirkulaci. Křečové žíly. Problémy se žílami. Plethora abdominalis (břišní pletora). Hemeroidy. Křehké kapiláry. Drenáž a detoxikace žil. Městnání krve.
Lymfatický systém: Používá se jako drenážní prostředek při lymfatických opuchlinách. Působí příznivě na lymfatickou cirkulaci. Detoxikace a drenáž lymfatického systému. Adenopatie. Působí na  otoky.
Imunitní systém: Podpora imunitního systému.
Střeva: Apendicitida.
Močový systém: Detoxikace a drenáž močového systému.
Pokožka: Celulitida.
Nohy: Lék na bércové vředy, kde eliminuje erytém, čímž napomáhá jejich hojení. Pocit tíhy v nohách.
Chybí jim sodík, jsou proto vhodné pro lidi trpící srdečními chorobami a vysokým krevním tlakem. Nejznámější je asi naříznout každý kaštan do kříže, aby mohla unikat pára a ve středně vyhřáté troubě upéct.

SEDMIKRÁSKA CHUDOBKA ( Bellis perennis )

- vypijte nálev ze sedmikrásky a hned se budete cítit lépe. Díky saponinům se vám bude lépe odkašlávat. Sedmikráska na plicní nemoci: Používá se nálev ze sedmikrásky. Rozpouští hleny, léčí zánět pohrudnice. Pro plíce je vhodná šťáva, smíchaná s medem. 2 x denně 2 čajové lžičky. Výborná – na onemocnění z koupání ve studené vodě za horka.

VŘES (Heather)

– pomáhá nám vidět naše problémy ve správné perspektivě, překonat pocit, že naše problémy jsou největší na světě a naši potřebu, aby nám všichni naslouchali, při přílišné potřebě pozornosti, nutkání neustále mluvit o sobě.

ČEKANKA (Chicory) 

Kořen čekanky je velmi důležity použít, při otravě nebo předávkování bylinkami.

– když cítíme potřebu kontrolovat a vlastnit lidi, které milujeme, při strachu, že zůstaneme opuštěni, když příliš očekáváme vděčnost.

 

CESMÍNA (Holly)

– když cítíme negativní emoce vůči druhým – žárlivost, nenávist, mstivost, zášť, zatrpklost, škodolibost či podezíravost..

SLÉZ MAURSKÝ


Pythagoras tvrdil, že odvar ze slézu tlumí nespoutanou vášeň, což je nevyhnutelné pro každého, kdo chce dosáhnout moudrosti, svobody a zdraví. Proto ho jeho žáci pěstovali v zahradách a hojně užívali. Plinius zase radil vypít každý den číši šťávy ze slézu. Kdo to udělal, byl ochráněn před jakoukoli nemocí. Kytice slézu uložená v okně nám přivolá ztracenou lásku.

Účinky rostliny:

vnitřně:

 • vhodný při užívání agresivních léků - tzv. NSA - např. Ibalgin, Ketonal apod., chrání totiž sliznice trávicího traktu
 • zánět žaludku, gastritida
 • střevní kolika
 • zánět dutiny ústní, stomatitida
 • zánět močového měchýře
 • žaludeční vředy, dvanáctníkové vředy
 • využití na klyzma
 • zánět průdušek, bronchitida
 • zánět hrtanu, laryngitida
 • zánět mandlí, angína, tonzilitida
 • ztráta hlasu, chrapot
 • zahlenění plic, zahlenění průdušek
 • sucho v ústech, xerostomie, nedostatek slin
 • zánět ledvin, nefritida
 • ledvinové kameny, nefrolitiáza
 • obstipace, zácpa - mírné projímadlo

zevně:

 • zánět očí, zánět spojivek, zánět víček očí - výplachy
 • suchá pokožka, přeschlá pokožka
 • akné, nežit
 • modřiny
 • lokální otoky
 • rány kůže
 • kožní vředy
 • záněty cév, vaskulitida, flebitida
 • vrásky (noční mast)
 • svědění kůže, svědění pokožky
 • ekzémy
 • regenerace kůže
 • sluneční alergie

 Bobkový list - účinky bobkového listu:

Obsahuje silice, glykosidy, alkaloidy, hořčiny, třísloviny a další látky. Hořčiny z bobkového listu povzbuzují tvorbu žluči, což je důležité u jater, poškozených dlouhodobým užíváním chemických léčiv.

Pro léčebné účely má schopnost rozpouštět a drolit. Užívá se jako odvar. Rozpouští kameny a pomáhá při všech onemocněních močového měchýře. Pomáhá při trombóze jater a rozpouští uzlíky, zatvrdliny v slezině. Stahuje otoky. Při mnoha jedech působí jako protijed. Pomáhá tlumit bolesti v kostech a kříži a je účinný i při bolestech sedacího nervu. Používá se rovněž k vyčištění kloubů a těla od usazenin a solí kyseliny močové.
Používá se na paměť, koncentraci, racionální myšlení podmíněné aktivitou a iniciativou. Zbystřuje paměť, prohlubuje myšlení a soustředění, podporuje jasnozřivost. Pročišťuje a nastoluje klidný spánek vložením několika listů pod polštář. Podporuje trávení a chuť k jídlu. Při revmatických bolestech je bobkový list neocenitelný. Obsahuje totiž éterické oleje, především eukalypt, který uvolňuje dýchací cesty a snižuje napětí. Působí také protizánětlivě a snižuje riziko epileptických záchvatů. A jak těchto účinků dosáhnete? Stačí doma zapálit pár lístků a za necelých deset minut už ucítíte jejich blahodárný vliv na vaše tělo i mysl!

Bobkový list pomáhá při šumění v uších, bolesti uší a zánětu. Dáme vařit bobkový list a způsobem napařovaní, uděláme ze čtvrtky trychtýř a vložíme k uchu. 

Odvar z bobkového listu při očistě od soli

5 g bobkového listu dáte do 300 ml vody a vaříte 5 minut. Necháte odstát, dáte do láhve popřípadě termosky a popíjíte během dne. Nedoporučuje se vypít najednou velké množství, protože by mohlo dojít ke zhoršení problémů. Celou tuto proceduru opakujete tři dny po sobě. Po týdnu můžeme kůru zopakovat ještě jednou.

Nedivte se, pokud se objeví růžově zabarvená moč a budete močit častěji. Rozpouštěné soli pouze trochu podráždí močový měchýř.

Bolavá místa se mažou bobkovým olejem

50 g bobkového listu v láhvi zalijte nejméně 70 % lihem, nechte louhovat 24 hodin, přidejte 1/2 litru olivového oleje a ve vodní lázni 5 až 6 hodin zahřívejte, olej se nesmí vařit. Přefiltrujte přes jemné plátno.

Ačkoli je bobkový list znám především jako koření, má také zajímavé léčivé účinky, pro které byl využíván již v dávných staletích. Obsahuje totiž účinné látky jako bílkoviny, vlákninu, silice, hořčiny, glykosidy, třísloviny, vitamíny (A, B, C či kyselinu listovou) a rozmanité minerální látky (např. vápník, selen, měď, zinek, železo, hořčík, fosfor nebo draslík). Proto podporuje trávení a zvyšuje chuť k jídlu. Působí rovněž antisepticky, tedy protizánětlivě, stejně jako dezinfekčně. A můžete jej vyzkoušet i jako mírné sedativum.

Bobkový list mohou do svého jídelníčku zařadit rovněž lidé trpící diabetem 2. typu, neboť dokáže snižovat hladinu krevního cukru. Pomoci ovšem umí i při revmatických bolestech a artritiděpři bolestech kloubůkřížekostí sedacího nervu. Kladně působí i na močový měchýř a játra. Účinkuje rovněž při dněmigréně nebo otocích. Kromě léčivých účinků lze bobkového listu využít i k odpuzení molů, když jej stačí dát do skříně s oblečením či potravinami.

Ricínový olej

Zdravotní potíže, se kterými vám dokáže pomoct

 • Proti alergii – každý den užívejte 5 kapek ricinového oleje a nepříjemným alergickým projevům můžete dát sbohem.
 • Rány, popáleniny a oděrky se hojí o poznání rychleji, pokud je potíráte ricinovým olejem.
 • Pomáhá předcházet striím – ať už v těhotenství nebo kdykoliv jindy.
 • Zraněné a naražené klouby se hojí rychleji, pokud je pravidelně masírujete ricinovým olejem.
 • Zlepšuje sluch – pár kapek oleje do uší vám zajistí, že vám neunikne žádný šelest.
 • Záněty oka se léčí snáz, pokud si před spaním kápnete pár kapek oleje do oka.
 • Dokáže odstranit pigmentové skvrny na pokožce.
 • Snižuje bolesti bederní páteře – pravidelně si tyto oblasti masírujte ricinovým olejem a přikládejte teplé zábaly.
 • Pomáhá i při bradavicích – jejich lehčí formy odstraníte pravidelnou aplikací ricinového oleje.
 • Zjemňuje pokožku na patách a loktech. Dejte sbohem nepříjemným a tvrdým zrohovatělým místům.
 • Urychluje růst vlasů – 2x – 3x týdně masírujte pokožku hlavy ricinovým olejem.
 • Odstraňuje mykózu nehtů – jednoduše je potírejte olejem a do týdne zmizí..
 •  Jemně vetřete trochu ricinového oleje na víčko, abyste zmírnili oční alergii. Nejlépe před spaním.
 •  Masírujte dolní část zad s ricinovým olejem jednou týdně.
 •  Obklad s ricinovým olejem předchází zácpě.
 • Nanášejte každý den na krk obklad s ricinovým olejem, abyste se zbavili uzlíků na vašich hlasivkách. Stejná léčba pomáhá zmírnit chronický chrapot. Pro optimální dosažení výsledků používejte ricinový olej 3 měsíce.
 • Vezměte si 3 až 8 kapek ricinového oleje každý den, abyste vyléčili hučení v uších. Tento postup opakujte 4 týdny.
 • Masírujte vaše chodidla s ricinovým olejem, abyste snížili usazeniny vápníku.
 • Zkombinujte ricinový olej s jedlou sodou pro vytvoření husté pasty. Naneste ji na jakékoliv místo na kůži pro léčbu rakoviny kůže.
 • Aplikujte ricinový olej na břicho, abyste zastavili chrápání. Léčba trvá týden nebo dva.
 • Naneste ricinový olej na místo štípnutí včely, abyste snížili bolest a otok.

 

KARPÁLNÍ TUNEL.

Acylpyrin 5 listů aloe vera Francovka herba či Lesana .

POSTUP PŘÍPRAVY : do půl litru francovky Herba (či Lesana) nechte louhovat 20 tablet acylpyrinu a 5 listů aloe a občas protřepejte. Po necelém týdnu si můžete před spaním mazat ruce. Výborná je i máta, levandule, eukalyptus, aloe vera  / udělat  mast i užívat v tinktuře. /

 • MED -

O zdravotních efektech medu jste už zajisté slyšeli, ale možná jste neslyšeli o léčivých vlastnostech medové vody.
Příprava medové vody:
Do sklenice vlažné vody dejte čajovou lžičku medu. Získáte tak 30% medový roztok, který má podobné složení jako
krevní plasma. Med vytváří ve vodě shluk složek, které zvyšují účinnost. Medová voda je organismem velice snadno
vstřebávána.
Léčivé účinky medové vody
– pomáhá srovnat zažívací procesy a umožňuje rozhýbat lenivé střevo. Navíc pomáhá omlazení střevní mikroflóry.
– čistí zažívání od parazitů a brání jejich množení
– pomáhá odstranit nahromaděné toxiny ve střevech
– posiluje imunitní systém
- čistí plíce od hlenu a pomáhá proti bronchitidě
– dochází k čištění buněk celého organismu
– zvyšují se vlastnosti antivirové, antibakteriální a antimykotické
– pomáhá preventivně proti nepříjemné noční potřebě na toaletu. Pomáhá ulehčit přepracovaným ledvinám.
Jak medovou vodu konzumovat
Z preventivních důvodů je vhodné dopřát si vodu každý den ráno na lačný žaludek. Voda se rychle dostává do střev a
dostává se snadno do krve. Můžete vodu konzumovat i na večer – nemusíte se obávat potřeby noční toalety, neboť
medová voda uklidňuje ledviny.
Důležité je vždy připravit čerstvou medovou vodu. Lze ji využívat nejenom vnitřně. Při aplikaci na pokožku přinese
větší jemnost a lesk, takže je výbornou kosmetickou pomůckou.

 

BOJ PROTI RAKOVINĚ = JEDLÁ SODA A JAVOROVÝ SIRUP! 

Následující recept zveřejnil neuropat dr. Murphy, který tvrdí, že mu ještě na rakovinu nezemřel žádný pacient.

Neuropat dr. Murphy uvádí: Recept vypadá jednoduše, ale má vědecké vysvětlení. Jako prevence rakoviny se užívá jedna lžička denně. Doporučil jsem to jednomu svému klientovi s bolestmi břicha, kde měl už metastázy. Bolesti do tří dnů přešly a cítí se dobře. Principem působení tohoto receptuře, že rakovinné buňky nesnášejí zásadité prostředí, které je člověku přirozené (zdravý člověk má pH 7,3 – 7,5 ). Rakovina se rozvijí jen v kyselém organismu (pod pH 6). Soda je zásada a s pomocí cukru (rakovinové buňky konzumují 18x více cukru než zdravé) pronikne přímo do buněk. I další alternativní onkologové v Evropě už léčí efektivně rakovinu s pomocí jedlé sody.

Ingredience: Javorový sirup, jedlá soda
Postup: 3 díly javorového sirupu nalijete do kastrolku a vložíte do vodní lázně (větší kastrol s vodou) a zahříváte tak, aby teplota sirupu nepřesáhla 40°C. Do horkého sirupu pak vmícháte 1 díl čisté jedlé sody bez jakýchkoli chemických přídavků. Pozor, směs prudce vypění. Míchejte až se soda v sirupu rozpustí. Obecně platí: nejíst jinak žádný cukr v nápojích ani v pokrmech, s výjimkou trošky ovoce.

Užívání: Při nádorovém onemocnění užívejte první tři dny 5x denně 1 lžičku směsi a další týden pak 3x denně po jedné lžičce. Tato dávka obvykle vystačí k absolutnímu vymizení nádoru. Je možné užívat i preventivně. Jinak stačí brát 1 čajovou lžičku 1x denně dlouhodobě.

Med ze  smrkových výhonků na průdušky smrk 35 dkg výhonků spaříme v 1 litru převařené vody a necháme 2 dny louhovat. Pak přecedíme a přidáme 1,35 kg cukru. Vaříme, až zhnědne a zhoustne . Výhonky se sbírají do 15.května Hned horké to naléváme do sklenic, zavíčkujeme a otočíme víčkem dolů, necháme vychladnout .Z jedné dávky jsou dvě sklenice .

PŘED JARNÍ ČISTÍCÍ ČAJ

Ta nejvhodnější doba začít s očistnou kůrou je v den, kdy je úplněk, nejlépe v únoru. Během následujících 2 týdnů pijte čistící čaje a čaje na odplavení odpadních látek z těla. Vhodný je čaj z kopřivy a lampacha. Tuhle kůru provádějte až do velikonoc. Jezte co nejlehčí stravu, bez masa a mléka, hlavně pokud vás začátkem léta trápí alergie.

ZELENÝ ČAJ

Zelený čaj obsahuje látky, které účinně brání tvorbě zubního kazu, je účinný při onemocnění dásní, zpomaluje růst bakterií typu streptococcus mutans. Prokazatelně snižuje hladinu cholesterolu v krvi a přispívá k ochraně organismu před zhoubnými nádory. Přispívá i ke snížení tělesné váhy, posiluje krevní stěny a snižuje cukr v krvi.

ŠTÍTNÁ ŽLÁZA A PROBLÉMY SE ZÁDY

Častými potížemi bývají u lidí bloky v páteři a změny váhy, způsobené poruchou štítné žlázy. Na tyto potíže je třeba udržovat v těle stále 100% přítomnost jódu. Nejlépe se doplňuje tak, že si seženete Prešovskou jodidovanou sůl (v lékárně by vám ji měli i objednat) a po dobu 7 týdnů budete dělat 1x týdně koupele. Ve vaně rozpustíte celý pytlík této soli a poležíte si tam aspoň 20 -30 minut. (Budete-li předem umytí, ve stejné vodě se může takhle vystřídat i celá rodina).

PLÍSNĚ VE STŘEVECH  (kandidózy-výtoky)

Pokud se neuhlídáte a přeženete to s cukrovím, může vám hrozit zvýšené bujení plísně ve střevech. Tyhle plísně totiž žijí právě ze sladkého. Takže pak máme daleko větší chuť na sladké. A u žen to navíc může způsobovat nepříjemné kandidózy. Mám pro vás radu co s tím. Vydržet týdenní dietu: Spočívá v tom, že nebudete jíst nic, v čem jsou obsaženy kvasnice a cukr. Takže pozor na kynuté pečivo. Když chléb, tak kukuřičné suchary a nebo takový ten polystyren. A cukr žádný. K tomu budete pít celý týden denně alespoň 2 litry vody s vymačkanými dvěma citrony. A za týden vaše plísně ve střevech vyhladoví a opustí vás. A vy ztratíte chuť na sladké a bude vám lépe. Pokud ženy trápí výtoky a svědění, je třeba také dělat denně po celý týden sedací koupele- do lavóru s vodou vymačkat 1 citron a chvíli posedět. Poslední den místo citronu dáte do vody na špičku nože SŮL.

Výroba tinktury a olejů

Výroba   – postup, návod, informace.

Co je tinktura ? Tinktura je bylinný výluh získaný delším

máčením pupenů stromů, květů, listů, plodů a kořenů bylin.

V lékárnictví se tinktury používaly už ve středověku.

Jejich výhodou je totiž  trvanlivost a vysoký  obsah účinných látek.

Výroba  tinktury:

Jeden díl bylinek nebo pupenů se zalije třemi díly lihu.

Odložíme na 14-20 dní, jednou denně je třeba protřepat.

Poté se profiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uschovat v tmavé lahví.

Pokud byste se rozhodli pro tinkturu z pupenů jehličnanu – pozor

na tis červený! Je prudce jedovatý.

Kdysi dokonce lovci namáčeli hroty svých šípu v jedu z jeho bobulí.

Bylinné tinktury jsou silné tekuté extrakty,

které dodávají mnohem větší užitek do svého těla.

Tinktura má extrémně dlouhou životnost.

Dávkování bylinných tinktur:

Tinktura se dávkuje 2 až 3 krát denně, po jedné čajové lžičce.

Dávku bylinné tinktury si můžeme vzít přímo, nebo promíchat

v šálku horkého čaje, aby se alkohol rozptýlil.

Ořechová tinktura –   při žaludeční slabosti a hnilobných procesech ve střevě:

 • asi 20 zelených ořechů trhaných nejlépe na sv. Jana (24.června) pokrájejte, vložte do láhve se širokým hrdlem
 • zalijte 40% lihem tak, aby byl 2-3 prsty nad ořechy
 • láhev dobře uzavřete a postavte na 2-4 týdny na slunce nebo na teplé místo
 • potom přefiltrujte do lahví a užívejte podle potřeby 1 kávovou lžičku

Hřebíčková tinktura – dásně, bolesti zubů:

 • 10g hřebíčku a ½ tyčinky skořice  zalijeme 500ml 60% alkoholu
 • necháme 14 dní stát
 • potíráme při potížích 6 x denně

Pampelišková tinktura – při hubnutí:

 • 150 g sušeného drceného kořene pampelišky zalijeme  ½ litrem vodky
 • necháme 2 týdny vyluhovat
 • pak přecedíme, kořen vylisujeme a přefiltrujeme
 • před obědem a večeří si dejte jednu velkou lžíci

OVES  kvetoucí - tinktura Avena sativa. Rostlinu  nejlépe ráno uříznete v polovině stonku nad zemí, rozmělníte na drobno  i s mléčným klasem a  zalijete 60 %  čistým lihem. Po 14 dnech získáte tinkturu. ( Z jednodušeně popsané). Oves má své známé  posilující, zklidňující a tišící účinky. Hlavně je úžasný proti různým závislostem / drogy, alkohol,../

ovesný výtažek / tinktura /
dávkování: 1/2 lžičky tinktury čtyřikrát denně

Tinktura proti klíšťatům:

 • 1l vody přivedeme do varu
 • odstavíme a vložíme rozmarýn, louhujeme do vychladnutí
 • po vyluhování a vychlazení přefiltrujeme a přidáme 1 lžící bílého vinného octa. Uchováváme v ledničce.

Tinkturu naplníme do prázdného rozstřikovače, kterou před vycházkou do lesa rozstříkáme po těle.

MAST : 100g vazelíny (bílé, žluté) rozpustíme ve vodní lázni, potom přidáme jemně nadrcené byliny a necháme stát do druhého dne. Další den znovu rozpustíme a přecedíme přes papírový filtr (gázu).

Nalijeme tekutou mast do kelímků a dáme do ledničky.

Skladování : Skladujeme v ledničce a použitelnost masti je min. 1 rok.

 

MAST Z MĚSÍČKU LÉKÁŘSKÉHO :

Měsíčková mast a její domácí výroba vyžaduje dvě plné dvouhrtě květů, stonků a listů se na drobno nasekají a nasypou se do 1/2kg rozehřátého sádla a necháme vzkypět. Pak to zamícháme a odstavíme. Necháme to jeden den odstát, pak slabě ohřejeme, aby se to ztekutilo, a směs sádla a měsíčku přefiltrujeme přes plátno do připravené nádoby. Mast z měsíčku lékařského je vhodná pro vnější užití.

Mast z měsíčku lékařského nejlépe pomáhá na:
 • pooperační jizvy,
 • jizvy všeobecně,
 • křečové žíly,
 • zánět žil,
 • bércové vředy,
 • omrzliny a spáleniny i od sluníčka,
 • vředy a akné,
 • zklidňuje plíseň na nohou, ale neléčí ji,
 • proleženiny,
 • podlitiny,
 • popraskaná kůže po masti změkne,
 • řezné rány,
 • hemoroidy.

 

Mateřídouškový olej s mátou – posílení nervů, bolesti v zádech, revma, prokrvení pokožky:

 • 200g kvetoucí natě mateřídoušky
 • 100g kvetoucí natě máty peprné

Byliny naložíme do 1/2 litru kvalitního stolního oleje. Po 14-ti dnech slijeme a prolisujeme. Ukládáme ve tmavých lahvičkách v chladu a temnu.

 Olej měsíčkový – protizánětlivý, protirakovinný; stimuluje imunitní systém, popáleniny, proleženiny, omrzliny, ochablé svaly:

 • sbíráme květy měsíčku zahradního v pravé poledne za slunečného počasí
 • uložíme do zavařovací sklenice s uzávěrem a zalijeme olivovým olejem
 • položíme na teplé místo (ne na přímé slunce) a necháme macerovat tři týdny. Po tuto dobu občas protřepeme.
 • scedíme přes plátno a uchováme v chladu a temnu

Po čase může na dně vzniknout usazenina, která není však není na závadu.

Měsíček  lék. - vnitřně proti  bakteriím a plísním. Podporuje  tvorbu enzymů  a žluče slinivky břišní.

Olej z řebříčku  -pomáhá zastavit krvácení z nosu  i menších ran. Esenciální olej z řebíčku je antimikrobiální a protizánětlivý.

Olej z šalvěje -  je znám pro své výhody, je skvělým zabijákem bolesti, zvláště pak bolesti, která se spojuje s menstruací a menopauzou. Jestliže vás po celém dni ze stresu bolí hlava, dejte olej ze šalvěje do difuzéru. Snižuje křeče, bolestivé žaludeční křeče. Tento olej by se neměl užívat vnitřně, doporučujeme používat šetrně a opatrně.

Olej z hřebíčku - je vysoce kořeněný a štiplavý, v nezředěné formě můžete pociťovat pálení, jestliže jej budete aplikovat na pokožku. Tento pocit však okamžitě následuje anestetický účinek, který pomáhá zajistit téměř okamžitou úlevu od akutní bolesti jako například při bolesti zubů. Několik kapek hřebíčkového oleje je možno smíchat s šálkem teplé vody a používat také při bolesti v krku. Kromě toho může působit antimikrobiálně a pomoci odstranit infekce.

Zázvorový esenciální olej -  může pomoci zmírnit bolesti kloubů a také usnadnit svalovou tuhost. Protizánětlivé a analgetické vlastnosti zázvoru jsou způsobeny sloučeninou nazývanou gingerol. Tento olej je účinný při úlevě od bolesti, můžete jimi masírovat bolavé klouby a bolestivé svaly. Zázvor je skvělým přírodním lékem proti revmatoidní artritidě, menstruačním křečím, zánětem kloubů a osteoartróze. Bylo také zjištěno, že zázvor má podobný účinek jako ibuprofen.

Olej z kajenského pepře -  je překvapivě účinný při odstraňování nejtěžších typů bolesti, jako například pásový opar. Kvůli své síle je nutno používat olej ve velmi zředěné formě. Jedna kapka tohoto hustého oleje, smíchaného například s kokosovým olejem, usnadňuje jeho aplikaci. Použijte ho ke zmírnění artritické a revmatické bolesti a neuralgie.

Olej z máty -  se získává z přírodního hybridu máty a máty vodní. Vysoce osvěžující účinky oleje pramení z aktivní složky mentolu, což je hlavní složka oleje. Má antispasmodický účinek, poruchy trávení a bolesti žaludku. Pomáhá zklidňovat výstelku žaludku a střev, potlačuje bolestivé křeče. Pomáhá lokálně uvolňovat svaly v dolní části zad, snižují bolesti hlavy a bolesti, které způsobuje fibromyalgie. Je to dekompresní látka a pomáhá zmírnit bolesti hlavy v důsledku přetížení dutin.

Výroba oregánového oleje - je snadná, ale zabere trochu času. Budeme potřebovat čerstvou bylinku (využijeme celou vrchní část – čili stonky, květ i listy), nějaký dobrý panenský olej (nemusí být olivový, velmi kvalitní domácí olejíčky vyrobíme i z řepkového či slunečnicového lisovaného za studena) no a samozřejmě také nějakou vyvařenou a vysušenou nádobu, ve které výroba bude probíhat (klasická půllitrová sklenice by měla stačit) a vyvařenou láhev, kde olejíček uskladníme. Oregáno hodně nahrubo nakrájíme, vložíme do sklenice a zalijeme vybraným olejem. Uzavřeme, dáme do hrnce s vodou, který uvedeme do varu a hned vypneme, sklenici necháme v horké vodní lázni přibližně deset minut, pak ji vytáhneme a položíme na hodně slunečné místo. Každý den nádobu protřepeme a po dvou týdnech hotový olej přecedíme do vhodné lahvičky, kterou uzavřeme a uskladníme ve tmě a ve chladu.

Třezalkový olej  – léčí bolesti zad, revma, otevřené rány, spáleniny, opařeniny, nespavosti, povzbuzuje chuť k jídlu a posiluje nervy:

 • květy Třezalky natrháme ve slunečný den, nejlépe ráno
 • naplníme do láhve až po hrdlo a zalijeme jemným olivovým olejem. Květy musí být v oleji ponořeny.
 • Dobře uzavřenou láhev postavíme na několik týdnů na slunko, nebo teplé místo. Občas láhev protřepeme.
 • Necháme macerovat měsíc, můžeme i déle. Po čase dostane olej červenou barvu – čím tmavší, tím lepší.
 • Potom přefiltrujeme přes plátno a zbytek vylisujeme. Olej přechováváme v tmavých lahvičkách.

Jak využívat esenciální oleje?

Je dobré vědět, že esenciální oleje jsou velmi silné. Proto by se neměli aplikovat přímo na kůži, vždycky zředěné s nějakým olejem. Obecně byste měli využívat čtyři kapky esenciálních olejů na jednu lžíci dalšího oleje (jojobového, kokosového a podobně). Můžete kombinovat různé esenciální oleje dohromady, pokud se budete držet pokynů.

Esenciální oleje by neměly využívat těhotné ženy a malé děti, pokud to není určeno lékařem.

Bylinné nálevy na problémy s vlasy

Nálevy z bylin jsou pro vlasy tím nejlepším. Bylinky mohou ovlivňovat barvu vlasů, ošetří je a krásně navoní. Při poškozených vlasech, roztřepených a slabých se jejich použitím výrazně zlepšuje kvalita, oživuje je a udržuje vlasy zdravé.

Největší radost nám určitě udělá, když si tyto zkrášlující, voňavé a léčivé bylinky sami vypěstujeme na zahrádce.

Působí léčivě a protizánětlivě na pokožku hlavy. Používají se na poslední opláchnutí vlasů.
Heřmánkový květ
Květy heřmánku jsou výborné na mastné vlasy. Heřmánek uklidňuje, zpevňuje a mírně zesvětluje vlasy.
List kopřivy
Je dobrý proti mastící se pokožce hlavy. Kopřiva patří mezi dávno osvědčené léčivé byliny v péči o vlasy. Nevhodná pro světlé vlasy! Má posilující účinek a podporuje růst vlasů. Vlasy posiluje, zabraňuje jejich vypadávání a je dobrým prostředkem proti lupům.

Dobromysl - silný nálev je také výborný kondicionér, který vlasy posiluje a provoní.

Máta
Příznivě ovlivňuje narušenou pokožku hlavy, zamezuje svědění a má skvělé protizánětlivé vlastnosti.
Podběl léčivý
Užívají se listy v nálevu na opláchnutí vlasů. Vhodný pro mastné vlasy a lupy. Určený pro tmavé vlasy.
Květ růže
Květy růží se používají pro lesklé vlasy. Plátky růžových květů jsou klasickým krášlicím prostředkem na vlasy. Pokožka hlavy i vlasy se tím ozdraví.
Rozmarýn lékařský
Podporuje růst vlasů, reguluje tvorbu mazu, vlasy po použití tmavnou. Nevhodný pro světlé vlasy!

Rozmarýnová mast - revmatické potíže, pohybový aparát a opěrná soustava, bolesti kloubů, bolesti páteře a beder, únava svalů, podporuje oběhový systém a zároveň tiší nervy, bolesti hlavy, bolesti svalů, dýchací problémy, průdušky (natírá se na hrudník),  snížení horečky (natírá se na chodidla), karpální tunely.

Majoránka

Trpíte nespavostí, jste nervózní a vystresovaní? Pomůže vám majoránka, ať čerstvá, nebo sušená. Uklidňuje a posiluje nervy – ve středověku ji kořenářky doporučovaly jako lék na nešťastnou lásku. Kromě toho zlepšuje trávení, poradí si s plynatostí, kolikou a průjmem. Protože zvyšuje tvorbu žluči a žaludečních šťáv, hodí se do těžších jídel, která díky ní tělo lehčeji zpracuje.

Má protizánětlivé účinky, takže ji můžete užívat ke kloktání při bolestech v krku, jako obklad na rány a podobně – to pak ve formě čaje, který připravíte z jedné až dvou lžiček sušené bylinky a čtvrtlitru vroucí vody (slijte asi po třech minutách). Snadno připravíte i výluh – ve dvou lžících studené vody máčejte nejméně 24 hodin dvě lžíce sušené bylinky. V běžném množství mohou léčivých schopností majoránky využívat i těhotné ženy.

Majoránka vám pomůže mimo jiné přivolat klidný a osvěžující spánek.

Kmín

Trápí vás nadýmání a trávicí obtíže? Sáhněte po kmínu – uklidní žaludek, usnadní trávení, svědčí játrům a žlučníku a pomáhá obnovovat střevní mikroflóru po užívání antibiotik. Právě on patří mezi koření, která stačí přidávat do jídla, abyste si užili jeho pozitivního efektu na zdraví.

V kmínu obsažený éterický olej má antibakteriální účinky. Méně známé je, že pomáhá při astmatu, proti kašli a uleví i při menstruačních křečích. Obklad z teplého kmínového čaje zabírá i na bolesti hlavy a tento čaj je též tradičním pomocníkem maminek kojenců s bolavým bříškem – podává se do mléka a stačí malá lžička do jedné lahvičky. Nachystáte ho z rovné lžičky celého kmínu (nebo půl lžičky mletého) a zhruba čtvrtlitru vody.

Obyčejný kmín nemusí být jen skvělým dochucením brambor, ale i přírodním lékem, který vyladí střeva po léčbě antibiotiky.

 

Byliny pro obličejové napářky.

K odstranění nečistot :  fenykl, kopřiva, lipový květ

Pro uklidnění a mírné čištění : heřmánek, levandule, máta, meduňka, tymián

Hojivé : kostival /kořen a listy /, fenykl

Pro mastnou pleť : kakost smrdutý, květy měsíčku, přeslička, řebříček, šalvěj

Pro suchou, citlivou pleť : brutnák, kontryhel, chrpa, violka vonná, šťovík.

 

 Jak připravit babiččinu měsíčkovou mast

Při nízké teplotě rozpusťte v hrnku 200 g vepřového sádla. • Přidejte hrst květů měsíčku, dobře promíchejte a zchlaďte. • Po 24 hodinách hmotu znovu rozpusťte a přeceďte přes plátno. Mast se používá především na léčbu křečových žil, pohmožděnin a opruzenin.

Kterou bylinku si do vany vybrat?

• kozlík lékařský – při nespavosti a nervozitě • heřmánek – při kožních chorobách a hemeroidech • levandule – pro uklidnění a proti stresu • meduňka – při nervozitě a srdeční neuróze • rozmarýn – při nízkém krevním tlaku, proti revmatizmu a pro všeobecné povzbuzení • tymián – při onemocnění dýchacích cest. Mezi další oblíbené bylinky do koupele patří řebříček, máta, růže, dobromysl a další.

Bylinkové obklady

Rozdrťte jitrocel kopinatý, majoránku, tymián, česnek, cibuli, mrkev, brambory a listy bílého zelí a hmotou potřete čistý ubrousek. Obkladem se léčí otlaky, pohmožděniny a výrony, nepřikládejte ho však na otevřené rány.

Voňavé bylinkové oleje

Z čerstvých bylinek si můžete připravit třeba bylinkový olej. Nejoblíbenější je olej mátový, levandulový, třezalkový, koprový, tymiánový, meduňkový a rozmarýnový. Rostlinné silice jsou v oleji dobře rozpustné. Pro přípravu jsou ide- ální za studena lisované oleje, například olivový, slunečnicový, hojivý konopný, jemný mandlový, voňavý sezamový a další. • Do litru oleje přidejte velkou hrst čerstvých nebo suchých, nasekaných či podrcených bylin a na nádobu pak nechte 2–3 týdny působit slunce. • Poté olej sceďte a byliny prolisujte přes jemné síto. Bylinné oleje jsou ideální pro masáže, jako pří- sada do koupele nebo k zevnímu mazání. Použít je však můžete i pro chutné zálivky salátů. Pokud do oleje přidáte zahřátý včelí vosk nebo parafín, získáte léčivou, hojivou mast.

Bylinkové pálenky a likéry

Bylinková pálenka, likér či žaludeční hořká, to jsou nápoje, v jejichž přípravě naši dědové vskutku vynikali. Po vydatném jídle bylo na hojivé účinky bylinných likérů vždy spolehnutí. Příprava je jednoduchá: • Na 1l extraktu použijte hrst sušených bylin ve směsi (nejčastěji meduňka, máta, libeček, třezalka, plody trnky, arnika, rozmarýn, tymián, špetka pelyňku), kterou zalijte 30%pálenkou z hroznů nebo žitnou. • Směs nechte 3 týdny na slunném místě. Poté ji sceďte a přelijte do čistých suchých láhví. Pokud chcete získat bylinkový likér, doplňte extrakt cukrem svařeným s vodou.

Léčivá vína

Pro přípravu léčivých a kořeněných vín jsou nejvhodnější mařinka vonná, rozmarýn, bazalka, meduňka, pelyněk, šalvěj, levandule, heřmánek, ale samozřejmě i jiné bylinky. • Litr bílého nebo červeného vína vlijte do keramické nebo skleněné nádoby, přidejte hrst bylin (asi 30–40 g) a nádobu postavte na tmavé místo při pokojové teplotě. • Asi po týdnu obsah nádoby sceďte a víno je hotové. Domácí bylinkové víno vydrží i několik let.

Kloktadla pro zdraví i svěží dech

Na přípravu kloktadel používejte především šalvěj, mátu a meduňku, které vyluhujte ve slunečnicovém oleji a pak nařeďte slanou vodou. Bylinná kloktadla pomáhají při bolestech v krku, onemocnění dásní, parodontóze i proti zápachu z úst.

Bylinkové šťávy

Čerstvé šťávy z některých bylin se používají jako léčebná čistící kúra. Mezi nejznámější patří čerstvá šťáva z kopřiv. Pro jarní kúru se používají také potočnice, sporýš, bedrník anýz a různé plevele jako například kokoška, hluchavka, chmel, řepík, pampeliška a další. Pro zdokonalení chuti i účinků můžete přidat i pěstované bylinky. • Šťávy připravíte jednoduše – rostliny rozmixujete a následně vymačkáte. • Pokud připravíte šťávy větší množství, nejlépe ji uchováte zmrazením do kostek nebo sáčků na led. Před použitím rostlinnou šťávu rozřeďte minerálkou, mlékem, jogurtem nebo kefírem.

Vůně bylinek léčí

Bylinky nám přinášejí užitek nejen v kuchyni. Z jejich listů se spolu s odpařovanou vodou stále uvolňují silice. Sice v tak malé koncentraci, že je nevnímáme, ale na lidské zdraví i mysl mají patrně pozitivní účinky. • Nejúčinnějším lékem na zanícený krk je šalvěj lékařská. Můžete z lístků připravit nálev, nebo je čerstvé žvýkat. Při počínajícím nachlazení, nebo jen únavě, poskytnou bylinky první, jemnou, ale přesto účinnou pomoc. Stačí, když z podrcených konců větviček připravíme nálev, nebo vdechujeme samotnou jejich vůni. Při dotyku a zvláště rozemnutí uvolňují léčivé vonné silice mnohem více. Dezinfekční účinky mají silice rozmarýny, která zároveň povzbuzuje, levandule a meduňky, která je uklidňující, yzopu, saturejky, tymiánu, máty a dobromysl.

Jak pěstovat bazalku

Bazalka je letnička, kterou si můžete vysít to nádoby za okno již koncem února a počátkem března, pokud chcete časnou sklizeň. • Další várku je vhodné zasít v polovině dubna – opět za okno, nebo do skleníku, pokud máte možnost. • Předpěstované sazeničky se na venkovní záhon vysazují až v druhé polovině května, kdy nehrozí přízemní mrazíky. • Bazalka vyžaduje teplé a slunné stanoviště. Čím více slunečních paprsků jí dopřejete, tím voňavější bude. Na teplo jsou obzvláště náročné červeně zbarvené variety. • Substrát bazalce svědčí lehčí, ale výživný. • Vláhy potřebuje na rozdíl od řady jiných bylinek více, neboť velká plocha tenkých listů odpaří mnoho vody. Nenechejte bazalku nikdy zaschnout. Nejcennější, tedy nejchutnější částí rostliny jsou mladé listy. V průběhu léta má ale bazalka tendenci vykvétat. Zaštipujte proto pravidelně kvetoucí výhony, abyste podpořili větvení, košatění a růst listů.

Pesto z bazalky

Pokud do nasekaných či namixovaných lístků bazalky kromě olivového oleje přimícháte oříšky vlašské,), česnek a strouhaný parmazán, získáte pravé italské pesto na těstoviny. Lžíci jednoduše zamícháte do horkých těstovin a výborný pokrm je hotový !

Zázvor

je nejpoužívanějším bylinným lékem, má antioxidační vlastnosti,urychluje trávení, podporuje tvorbu žaludečních kyselin, zmírňuje plynatost střev, napomáhá dýchání, uvolňuje rýmu, pomáhá při senné rýmě, snižuje cholesterol, zlepšuje dobrou náladu.

Kurkuma je jedno z nejpopulárnějších koření na světě

Kromě výborné chutě má i celou řadu užitečných vlastností. Používala se už ve starověké Číně a Indii. Také se v Indii nazývá externí mandlí, nakolik pomáhá lidem bez mandlí.
V posledních letech její léčebné vlastnosti potvrzují i ​​mnohé vědecké výzkumy. Nejvýznamnější složkou je kurkumin, který má silné antioxidační a protizánětlivé vlastnosti.
Účinnost kurkumy se výrazně zvyšuje v kombinaci s pepřem. Doporučuje se její vnitřní užívání kombinovat s tukem, jelikož je to látka rozpustná v tuku.  Fantastickou kombinaci vytváří v spojení s černým kořením, ale aj s hřebíčkem, chilli, kokosovým mlékem, fenyklem, česnekem, citrónem, semínky hořčice či paprikou.

Tradičně se používá k ochraně před poruchami trávení, onemocnění jater, žloutenky, močových cest, na kožní problémy, pomoc při hojení ran a u artritických a alergických zánětů. K velmi příznivým a významným účinkům kurkuminu patří jeho vliv na trávicí ústrojí, kdy jeho silné  antioxidační a protinádorové schopnosti pomáhají udržovat zdravou činnost jater, žlučníku a trávicí soustavy. Kurkumin také zvyšuje tvorbu a vylučování žlučových kyselin a tím napomáhá k trávení stravy, která je bohatá na tuky. Kurkumin, jako antioxidant, je vhodný nejen při nádorových onemocněních, ale i při infekčních zápalech jater a toxickém poškození jater. Kurkuma - Kurkumin byl také celosvětově použit s výbornými výsledky u rakoviny tlustého střeva a prostaty.
Vzhledem k tomu, že kurkuma má dost silné účinky, netřeba její množství na začátku přehánět. Jako ve všem i zde platí – všeho s mírou.

Recepty

Zlaté mléko s kurkumou

Je to starý ajurvédský nápoj, který stimuluje imunitní systém, pomáhá při nachlazení a během chřipkové epidemie, kurkuma je přírodní antibiotikum antivirotikum, čistí organismus, pomáhá játrům, čistí krev a napomáhá trávení.
1 /

 • 1 sklenice kokosového mléka (mandlového, rýžového, případně i kozí, kravské)
 • ½ čajové lžičky kurkumové pasty (recept níže)
 • 1 lžíce organického kokosového oleje
 • skořice
 • na dochucení – med, vanilka, atd.

Přidání pepře ke kurkumě zvyšuje účinek kurkumy, díky piperínu obsaženému v koření.

2 /

 • 1 sklenici mléka přivedeme do varu, ale nevaříme
 • přidáme 1-2 čajové lžičky kurkumy a dobře promícháme
 • necháme trochu vychladnout a přidáme med
 • je vhodné přidat trochu olivového oleje, nebo jiného kvalitního oleje
 • 1/3 mléka můžeme zaměnit za horkou převařenou vodu, ve které kurkumu rozmícháme a přidáme 2/3 teplého mléka a med
 • teplý nápoj se pije před spánkem.

Kurkumová pasta

 • ¼ sklenice kurkumy (cca 40-50 g), ½ čajové lžičky pepře, ½ sklenice převařené vody
 • ingredience smíchejte v malé pánvičce, zahřejte na slabém ohni a míchejte, dokud z toho nebude pasta, cca 5-7 minut
 • pastu přeložíme do skleněné nádoby, vychladíme a dáme do lednice
 • takto vyrobenou pastu můžete používat 30-40 dnů

Zdravotní účinky

• dezinfekční a protizánětlivé účinky
• antibiotické  účinky
• zlepšuje činnost jater, žlučníku a ledvin, podporuje vylučování žluči
• snižuje vysokou hladinu cholesterolu
• prevence kardiovaskulárních onemocnění
• pozitivně působí při onemocněních kloubů
• snižuje riziko výskytu nádorových onemocnění
• zlepšuje činnost mozku, snižuje riziko Alzheimerovy choroby
• pozitivně působí při kožních onemocněních, v Indii přidána do olejů se používá k ošetření kůže
• přírodní analgetikum, studie ukazují, že funguje jako přírodní Ibuprofen
• podporuje trávení, pomáhá léčit žaludeční sliznici, pomáhá předcházet vředem
• napomáhá regeneraci střevní mikroflóry
• příznivé účinky při diabetes
• pozitivně působí při chemoterapii i radioterapii
• každodenní kloktání vody s kurkumou pomáhá lidem, kteří nemají mandle

Kontraindikace

• žlučníkové, ledvinové kameny
• těhotenství – může stimulovat dělohu
• při užívání určitých léků – doporučujeme konzultaci s lékařem: kurkuma posiluje účinky léků, např. léků na diabetes snižujících úroveň cukru v krvi, léků na snížení srážlivosti krve, při lécích na snížení žaludeční kyseliny.
Jelikož ještě není úplně prozkoumáno spektrum posilujících vlivů, třeba být opatrní i při užívání jiných silných léků. Kromě toho je vhodné dbát na pravidlo, nezačínat léčbu v případě akutního problému.

Recepty lidové medicíny

Plynatost, průjem
• ½ čaj. lžičky prášku rozmíchat ve 200 ml vody
• užívat před jídlem
Nachlazení, teplota, kašel
• rozetřeme kurkumu s medem v poměru 1: 1
• užíváme 3x denně ½ čajové lžičky
Rýma a zanícené hrdlo
• promývání nosu slanou vodou s kurkumou a kloktání (½ čaj. Lžičky na 400 ml teplé vody a 1 čaj. lžička soli)
Alergická Astma, nachlazení
• v ½ sklenici horkého mléka rozmíchat ½ čaj. lžičky kurkumy
• pít nalačno 2-3 krát denně.
• při nachlazení lze zvýšit množství kurkumy
Anémie
• ¼ – ½ čaj. lžičky kurkumy smíchat s medem 1: 1
• užívat nalačno 3x denně
Diabetes
• před jídlem zapijeme 1/3 čajové lžičky kurkumy vodou
Artritida
• smícháme med, kurkumu a zázvor v poměru 1: 1:
• užívat 2-3x denně ½ čajové lžičky.
Krvácení dásní
• 200 ml teplé vody smíchat s 1 čajovou lžičkou kurkumy a tímto vyplachovat ústní dutinu
Pleťová maska ​​- čistící, vyhlazující, protizánětlivá
• 1 čajovou lžičku rozmícháme v mléce na kaši a naneseme na očištěnou tvář
• po 10 minutách smyjeme

 
TOPlist