– pokračování

Nejlepší způsob jak odstranit žlučové kameny

Žlučové a jaterní kameny mohou vážně poškozovat zdraví a dokonce vést k rozvoji rakoviny či cirhózy jater.

Rakovina není nikdy chorobou, která se objeví jako první. Vždy je vyvolána jinými onemocněními.

Podobně je to i se žlučovými kameny, které vyvolávají řadu zdravotních potíží předtím, než se objeví rakovinné onemocnění jater nebo tlustého střeva.

Potvrzují to i pozorování onkologických pacientů. U těch byly vždy předtím zaznamenány problémy se žlučovými kameny.

Co prozrazuje přítomnost žlučových kamenů

Nejčastějšími příznaky výskytu žlučových kamenů je nadýmání. Nejednou se současně s ním vyskytují i ​​bolesti v oblasti jater a žlučníku.

Játra, žlučník a trávení jsou totiž úzce propojeny. To je také důvodem, proč tato přírodní metoda tak dobře funguje i na špatně fungující játra.

Je však nutné poznamenat, že nemusí fungovat stejně u každého.

Například, pokud jsou žlučové kameny již příliš velké, tehdy je vhodné se poradit s lékařem. Ten může usoudit, že jediným řešením je operace .

Postup k odstranění žlučových kamenů:

1. Během prvních 5 dní kúry jezte 4 až 5 jablka denně, případně vypijte každý den 4 sklenice čerstvého jablečného džusu. Džus si vyrobte vlastní, protože kupovaný už nemá téměř žádnou nutriční hodnotu. Během těchto 5 dnů mějte pravidelnou stravu.

2. Na 6. den vynechejte oběd. Místo něj rozpusťte 1 čajovou lžičku hořké soli (epsomská sůl – síran hořečnatý) ve sklenici vlažné vody a tuto směs vypijte.

3. Postup s hořkou solí zopakujte po 8 hodině večer. Síran hořečnatý totiž podporuje funkci vylučování žluče.

4. Těsně před spaním pak ve sklenici smíchejte čerstvou šťávu z poloviny citronu s 1 až 1,5 dcl olivového oleje a vypijte to. Olivový olej promaže žlučové kameny a umožní jim snadněji se pohybovat v žlučovodech.

5. Následující (7.) den ráno zaznamenáte po velké potřebě plavat v toaletě zelené kamínky.

Některým pacientům se takto podařilo vyplavit 50 až 60 žlučových kamenů. Zaznamenané jsou však i případy se 100 kameny.

Zregenerujte své ledviny:

Jídlo, které zkonzumujeme, je v našem těle rozloženy a zpracovány pomocí enzymů a hormonů, které vylučuje náš endokrinní systém.

Začíná se to v ústech slinami obsahujícími enzym ptyalin, pokračuje v žaludku kyselinou chlorovodíkovou, pak v tenkém střevě enzymy ze slinivky jako jsou inzulín či trypsin.

Metabolismus však nekončí rozložením a absorpcí živin do krve.

Úloha jedlé sody v těle

Tak, jak se živiny dostávají do těla, tak se metabolické zplodiny potřebují dostat ven z těla. K tomuto účelu různé orgány vylučují další látky, aby tento proces bezproblémově fungoval.

Slinivka produkuje i jedlou sodu, jejímž úkolem je neutralizace žaludečních kyselin ve střevě, aby ho nerozleptali.

Tuto látku produkují i ​​samotné ledviny, aby udržovali v těle acidobazickou rovnováhu. Navíc, soda bikarbona chrání ledviny i před poškozením.

Pokud příliš zatížíte tyto dva orgány, například stravou bohatou na cukry, smažená jídla a další nezdravé potraviny, dojde k jejich přetížení a následně začnou produkovat menší množství jedlé sody.

Pacienti s nemocnými ledvinami často trpí na nízké hladiny bikarbonátů, čemu se lékařsky říká metabolická acidóza. Jde o jev, kdy tělo nedokáže neutralizovat kyseliny, což pak vede k škodlivým účinkům na ledviny.

Je to jako začarovaný kruh – poškozené ledviny nedokáží produkovat dostatek sody a následná acidóza ledviny, ale také jiné subjekty, ještě více poškozuje.

„Jednoduchá látka, jakou je soda bikarbona, pokud se používá správně, dokáže být velmi účinným lékem“,

Regenerace ledvin přírodním způsobem

Pro vyléčení a regeneraci vašich ledvin použijte následující kúru.

 1. První den si pod jazykem rozpusťte špetku jedlé sody.
 2. Druhý den si v 1,5 litru vody rozpusťte 1/2 čajové lžičky jedlé sody a 1/2 čajové lžičky kvalitní soli (mořská nebo himálajská).
 3. V průběhu dne vypijte tento roztok.
 4. V následující dny snižte dávku na 1/4 čajové lžičky jedlé sody a 1/3 čajové lžičky kvalitní soli na 1,5 litru vody.
 5. V kúře pokračujete až do zlepšení stavu vašich ledvin.

Tuto se žádá uvést, že kúra sodou nemusí být vhodná pro všechny. Problémem může být pro některé lidi s citlivým žaludkem nebo pro lidi, kteří často trpí nevolnostmi.

Naštěstí, soda bikarbona není toxická, takže každý, kdo dokáže překonat její počáteční nechuť, ji může bezpečně v uvedeném množství užívat na denní bázi.

Tím se předejde onemocněním ledvin a degenerativním změnám endokrinního systému.

Během léčebné kúry je nutné dodržovat i pár dalších doporučení, jak například vyhýbat se sladkým a tučným jídlům.

Kromě toho se straňte všeho, co nadměrně dehydratuje – velkým dávkám soli (trocha soli tělo však vždy potřebuje), některým druhům čaje, kávě, slazeným nápojům a alkoholu.

Také nekonzumujte nadměrné množství bílkovin (masa), protože bílkoviny produkují po jejich strávení mnoho kyselin, které by mohly přetížit vaše ledviny.

Naopak, konzumujte hodně potravin bohaté na vitaminy B, protože tyto vitaminy napomáhají eliminaci kyselých metabolických zplodin po bílkovinách. Pomáhá hodně ovoce a zeleniny.

Jak dokonale pročistit vaše střeva ?

Kolik odpadu zůstává v tlustém střevě

Tlusté střevo a trávicí systém jsou pro naše zdraví a imunitu snad ty nejdůležitější.

Pravdou však je, že mnozí lidé i bez nadváhy nebo obezity mohou ve svých střevech nosit 5 až 11 kg různé odpadní hmoty.

Na druhou stranu, lidé, kteří mají nadváhu, jsou vystresovaní nebo mají různé alergie, mohou mít odpadních látek v sobě i více.

Nahromaděné zbytky potravy a jiné nečistoty v tlustém střevě mohou vést až k toxicitě tlustého střeva, která je zodpovědná za mnohé poruchy tělesných funkcí.

Způsobuje také problémy s hmotností či civilizačními nemocemi, které můžeme denně vídat u množství lidí kolem nás.

Prvním krokem každé detoxikace je očista tlustého střeva.

No, a to se vám téměř dokonale podaří díky našemu domácímu receptu, který sestává ze zázvoru, jablek, mořské soli a citronu.

Ingredience

Potřebovat k tomu budete níže uvedené suroviny v následujícím množství.

 •  1 šálek jablečného džusu
 • 2 lžíce citronové šťávy
 • 1 lžíci zázvorové šťávy
 • 1/2 lžičky mořské soli
 • 1/2 šálku (1 dl) teplé vody

Postup

Postupujte podle těchto kroků:

1. Nejdříve odšťavněte všechno ovoce a kořenovou zeleninu.

2. Do hrnce přilijte 1 dl vody a dejte ji vařit. Nenechte ji však přivést až do varu.

3. Přelijte zahřátou vodu do sklenice a přidejte mořskou sůl.

4. Dobře promíchejte, dokud se sůl nerozpustí. Pokud je voda teplejší, než by se dala pít, nechte ji trochu vychladnout.

5. Na závěr, přilijte jablečnou, citrónovou a zázvorovou šťávu a dobře to celé promíchejte.

Užívání

Tento nápoj pijte každé ráno nalačno.

Ovoce obsahuje vysoké množství minerálních látek, antioxidantů a vitamínů, které posílí váš imunitní systém.

Jeho konzumací předejdete různým onemocněním, infekcím, a navíc si pročistíte střeva od nebezpečných toxinů, uvázlého odpadu a jiných nečistot.

Během kúry se ujistěte, že budete pít hodně vody, abyste ještě více posílily její detoxikační účinek.

Další možný způsob čištění :

Budete potřebovat jen dvě ingredience:

 • kefír
 • lněná semínka

Jaké, zdraví prospěšné účinky přináší kefír ?

Kefír je kvašený nápoj, který se nejčastěji vyrábí z mléka a probiotických bakteriálních kultur. Je kompletním zdrojem proteinů s množstvím esenciálních aminokyselin, minerálů a důležitých vitamínů skupiny B.

Probiotické organismy dokáží očistit střeva, vyrovnat střevní mikroflóru a zničit patogeny jako E-coli a parazity.

Kefír také pomáhá obnovovat funkci trávicího systému, léčit zánětlivé střevní onemocnění a zajišťuje opětovné „nastartování“ poškozeného imunitního systému.

Když kupujete kefír, zvolte raději čistý certifikovaný bio (organický) výrobek. Pokud takový neseženete, nebojte, vystačíte si i s obyčejným.

Proč je kefír lepší než jogurt?

Přátelské bakterie (tedy probiotika) v jogurtu procházejí našim trávicím traktem a dodávají potravu dalším přátelským bakteriím ve střevech.

Bakterie v kefíru dokáží snadněji kolonizovat střevní trakt. Zároveň z něj vytlačují pryč všechny patogeny tím, že si přes něj razí cestu.

V podstatě přežívají v tlustém střevě a vytvářejí tam jakési kolonie přátelských bakterií, které zlepšují funkci trávicího traktu.

Jogurt a kefír obsahují různé typy bakterií, které mají i rozličné úkoly. V kefíru se nachází mnohem více kmenů těch bakterií (a stejně i kvasinek), které jsou pro naše zdraví prospěšnější.

Pomáhají také s trávením a pročišťováním tlustého střeva, čímž přidávají kefíru vyšší nutriční hodnotu, než má jogurt.

Klystýr – klyzma – vše co potřebujete vědět

Klystýr alias klyzma
Slovo, které u nezasvěcených vytváří lehký odpor, na druhé straně u těch, kteří se zajímají o očistu organismu pojem velmi oblíbený.
Klystýr je zdravý?“ „jak ho provádět?“ „nezničí klystýr mikrofloru střeva?“

Takže.

Je to vlastně vnitřní sprcha, lidově řečeno výplach tlustého střeva. Vypláchnete zbytky jídel, které velmi často způsobují patologické změny střevní sliznice. Vyčistí zbytky nestrávené potravy a případné patogenní mikrorganismy.

Komu je určen?
Každému, kdo chce se chce zbavit nestrávených zbytků jídla a „omýt“ své tlusté střevo zevnitř.
Především lidem s určitými typy chorob(alergie, opakované infekce, rakovina, chronická zácpa, a řada dalších), stejně tak lidem, kteří vedou sedavé zaměstnání a jedí běžné denní porce(především tepelně upravené stravy).
Pro ty, kteří mají ve své stravě velké procento živočišných proteinů a tuků. Stejně jako pro lidi, kteří konzumují pekařské výrobky (chléb, pečivo, sladké pečivo), máslo, margaríny. Velmi důležitý je i pro ty, kteří pijí mléko(především homogenizované a pasterizované, UHT) a jedí mléčné výrobky(jogurty, zákysy, pudingy, apod.) Mléčný cukr totiž díky tomu, že není u většině lidí patřičně tráven, způsobuje v tlustém střevě dysbalanci bakterií. Je důvodem proč se v tlustém střevu množí řada patogenních bakterií.
Jednu z nejhorších situací v tlustém střevu způsobuje kombinace – pšenice-mléko-cukr…tedy jakýkoliv dezert.
Přichází-li toto střeva po běžném obědě typu maso-knedlík-cola, dostává mikrobiom tlustého střeva pořádně zabrat.

Co k němu potřebuji a kde klystýr seženu?
Půjdete-li do lékárny nebo do zdravotnických potřeb.
Dále budete potřebovat vodu, sůl, intimní prostor, kde můžete nerušeně provést tento očistný rituál.
Může se také použít citronová šťáva, urina, glauberova sůl, kávový nálev, ale to už jsou jednotlivé metodiky klystýru, o nich později.

Není klystýr nepřirozený?
Otázka zní – je přirozené, co jíme? V případě, že se budete stravovat podle zásad přirozené lidské stravy a budete se pravidelně (denně) pohybovat rovnoměrně vůči přijaté stravě, tak není nutný.
Jíte-li však živočišné produkty, výrobky z mouky, cukr, tak bude velmi užitečný.

Jaký je postup provedení klystýru?
Ideálně ihned po návštěvě toalety, kdy jsme vykonali velkou potřebu.
Nalačno.
Uvaříte 2 litry vody, kterou necháte vychladit na teplotu těla (měříme rukou nebo loktem). Přidáte polévkovou lžíci mořské soli.
Nalijeme do klystýrky.
Klystýrku zavěsíme do výše hlavy (jen tak docílíme správného tlaku vody).
Připravíme si olej do nádobky.
Klekneme si tak, abychom měli zadek nahoru. Ramena položíme na podložku. Nohy roztáhneme mírně od sebe. Několikrát prodýchneme a uvolníme břicho. Namažeme olejem pevnou část trubičky (cca 25cm – ano, bez problému se tam vejde:-)) a zároveň namažeme svůj anus(řitní otvor).
Odpustíme z hadičky vzduch. Pomalu vsuneme trubičku – nejprve se může dostavit dráždění svěračů, ale to několik vteřinách pomine(případně na moment přestaneme zasouvat, potažmo změnit mírně směr trubičky).
Jakmile je trubička alespoň 10cm hluboko, pustíme ventilkem vodu(v hadičce voda obvykle vystydne, takže první dávka může lehce zastudit). V případě, že jsme nalili vodu příliš teplou a pocítíme nepříjemný pocit, vodu zastavíme a počkáme příjemné teploty.
Dýcháme pomalu a hluboce, uvolňujeme bříško.
Stává se, že voda do střeva neproudí, protože trubička narazila na tuhé zbytky tráveniny (jednoduše se ucpala). V tomto případě stačí mírně vytáhnout a znovu zasunout hadičku.
Necháme v poloze zadek vzhůru, hlava a ramena na zemi, vodu proudit. Někdy se stane, že cítíme pocit plnosti předtím, než se veškerá voda vyprázdní do střeva. V takovém případě vodu zastavíme, dýcháme a vyčkáme. Je-li potřeba se vyprázdnit, jednoduše použijeme toaletu, nebo si lehneme na levý bok (voda se přemístí do hlubších etáží tlustého střeva).
Když pocítíme úlevu, můžeme pokračovat v aplikaci klystýru do vyčerpání celého zásobníku vody.

Při vyprazdňování dochází k trochu jinému pocitu, než při standardním vykonávání potřeby tím, že střevo obsahuje vodu, která stimuluje jiným způsobem nervová zakončení.
Není to nepříjemné – jen jiné (obvykle dost rychlé a důrazné).
Když pocítíme úlevu, můžeme pokračovat v aplikaci klystýru do vyčerpání celého zásobníku vody.
Po úplném vyčerpání vody si lehneme nejdřív na levý bok a poté dovolí-li nám to fyzický stav, tak můžeme vleže na zádech zvednout boky do výšky. Poté na chvíli na pravý bok. Tyto pohyby zajistí pomocí gravitace průchod vody v celé délce tlustého střeva.
Poté, co voda projde hlubšími částmi střeva, můžeme standardně vstát či sedět. Můžeme také rovnou použít toaletu a počkat dokud z nás zbytky tráveniny s vodou nevyjdou. Můžeme si pomocí silnějším stahem břišních svalů.
Poté je nutné minimálně 2 hodinky být poblíž toalety a mít ji rezervovanou pro sebe.

Může porušit střevní mikroflóru?
Spolu s kalem (nestrávenými zbytky) se pochopitelně z těla dostanou ven i bakterie, které pomáhají trávit zbytky potravin.
Nicméně nikdy nevypláchnete bakterie všechny a ony se velmi rády množí. Takže během 24 hodin se běžná střevní mikroflóra obnoví.
Jíme-li „špatně“ (mouka, cukr, maso), tak se rozvinou samozřejmě i bakterie, které prospěšné nejsou.

Mohou být nějaké kontraindikace?
Ano, zvýšené opatrnosti by měli dbát lidé s onemocněním tračníku – cysty, nádory, zánětlivá onemocnění. Nicméně právě při těchto nemocech je klystýr velice užitečný. Je potřeba jen dbát na neinvazivní provedení klystýru.
U běžného postupu se mohou vyskytnout lehce nepříjemné pocity – plnosti a potřeby na toaletu – Nic, co byste nedokázali prodýchat, popř. odezní při tom, když jde obsah ven.

Co můžu poté jíst
Před i po provedení klystýru (24hodin) jezte minimální množství živočišných tuků, zvolte raději lehká jídla a poloviční porce. Ideální zeleninový salát, rýži, ovoce. Pijte čistou vodu, popř. fresh zeleninové a ovocné šťávy (nikoliv „džusy“ z krabice).

Nejčastější způsoby infikování parazity

 S fenoménem migrace obyvatelstva napříč kontinenty se problém nakažení stává větší obvyklosti, jak si lidé dokáží představit.

Paraziti často způsobují vzácná onemocnění, či nemoci jako chronická nevolnost nebo revma, které jsou v naší společnosti velmi častými úkazy.

Paraziti se mohou do našeho těla dostat jedním z těchto, ale i jiných způsobů:

od jiného člověka, více méně přímým kontaktem (sexuální nebo fekáliemi)

 • vlastním infikováním, například tzv. anál-ruka-ústa způsobem, když škrábáním análního otvoru můžeme převést vajíčka rukou do úst (toto se stává hlavně u dětí)
 • přenesením z matky na plod dítěte ještě v bříšku
 • z běžných kontaminovaných objektů (kliky, peníze, telefonní sluchátka, hračky)
 • z půdy infikované lidskými nebo zvířecími exkrementy
 • z kontaminovaného syrového či nedostatečně tepelně upraveného masa a ryb
 • z pití kontaminované vody
 • ze špatně umytého ovoce a zeleniny
 • od našich domácích zvířat

Různé druhy parazitů a jejich toxického odpadu v našem těle mohou způsobovat následující problémy:

- chronický průjem, nebo průjem způsobená špatným vstřebáním jídla

- chronickou zácpu, větry a nadýmání (zejména po jídle), či jakékoliv jiné potíže při zažívání včetně pálení žáhy, bolesti břicha a křeče, hleny či krev ve   stolici, střevní problémy, atd.

- oteklé oči a kruhy pod očima

- horečky

- zánět slinivky

- nevolnost, ztráta energie, letargie a deprese

- vnitřní zimnice, slabost

Parazity a pokožka

Když parazity vniknou do pokožky způsobují svědění. Tkáň zanícená od parazitů, zvyšuje množství bílých krvinek, které tělo chrání.

Tato reakce způsobuje podráždění kůže. Přicházejí i alergie na jídlo.

Paraziti vylučují toxiny a kůže, která je naším největším orgánem se jich snaží zbavit. Proto trpíme různými kožními problémy.

Jsou to například:

◾ suchá kůže a vlasy
◾ padání vlasů
◾ alergie a alergické reakce na jídlo
◾ svědění v nose, na kůži či v análním otvoru
◾ ekzémy, zda afty
◾ otoky
◾ pocity, že nám něco leze pod pokožkou
◾ žloutenka a jiné

Paraziti a nervový systém

Toxiny, které parazity vylučují mohou dráždit náš centrální nervový systém. Nejistota nebo nervozita jsou často způsobené parazity, žijící v našich tělech.

Patří sem:

 • rychlé a časté změny nálad
 • vztek a podrážděnost
 • nervozita
 • deprese
 • zapomnětlivost a zmatené myšlení
 • neklid
 • obavy
 • pomalé reflexy
 • posedlost
 • nedostatek pozornosti

Fyzická přítomnost parazitů jsou pro tělo otravou. Tělo na ně reaguje i během doby kdy odpočívá, protože právě v noci jsou paraziti nejvíce aktivní.

Noční buzení je velmi běžné, speciálně mezi 2. a 3. hodinou v noci, kdy se játra snaží zbavit se toxinů produkovaných parazity.

To způsobuje:

 • nespavost a poruchy spánku
 • skřípání zuby během spánku
 • noční pocení a silné slintání

Paraziti obvykle žijí nepozorovaně v těle svého hostitele a obírají ho o základní živiny z jídla. Mnoho lidí trpících nadváhou, kteří jsou infikováni parazity, v podstatě hladoví za nedostatkem živin.

Toto je nutí nadbytečně jíst.

Paraziti se mohou pohybovat přes téměř všechny měkké tkáně, zvláště přes klouby a svaly, kde vytvářejí cysty a záněty, co se často chybně považuje za artritidu nebo bolest svalů.

Toxiny z parazitů se také mohou hromadit v kloubech a svalech čím vzniknou svalové křeče a bolesti, bolesti v kloubech, v pupíku, hrudi, revmatické bolesti, zrychlený tlukot srdce.

Také jsou zodpovědné za problémy související s pohlavními orgány nebo močovými vylučovacími cestami. Jejich larvy po vdechnutí putují dýchacím systémem, kde zapříčiňují:

 • akutní bronchitidu
 • astma
 • zápal plic
 • dráždivý kašel
 • pociťování cizího tělesa v krku
 • obtíže s polykáním
 • páchnoucí dech a mnoho dalších

Jak se vyhnout infikování parazity

Je důležité ošetřit všechny členy domácnosti i zvířata žijící s nimi, aby nedocházelo k opětovnému infikování se.

K nakažení může dojít přes spodní prádlo držené v jednom koši na prádlo, povlečení, ručníky, domácí objekty jako hračky, příbory, skleničky a samozřejmě od zvířat, kterým se neviditelné vajíčka parazitů drží na srsti.

Je důležité prát ložní povlečení a prostěradla minimálně na 60 stupňů a také všechno prádlo, které přišlo do styku s intimními částmi těla. Během odčervování je potřeba tyto věci prát denně a také odděleně od ostatního oblečení.

Je nezbytnné spát ve spodním prádle, aby se předešlo k nedobrovolnému škrábání análu během noci, kdy jsou paraziti aktivní a kladou vajíčka. Ty se pak mohou zachytit pod nehty.

Držte zvířata od míst vašeho odpočinku jako jsou postele, gauče, deky a polštáře.

Důkladně myjte ovoce a zeleninu.

Čistěte umyvadlo alkoholem, protože mnoho parazitních vajíček je odolných vůči pH čisticích prostředků a mýdel.

Jak se zbavit bolesti žaludku?

Trávicí kyseliny přítomné v lidském žaludku jsou tak silné, že  rozpustí i žiletku. Naštěstí pro nás, buňky v žaludeční sliznici žaludku se obnoví v průběhu 3-4 dnů, takže nemají čas, aby se rozpustily v kyselině.
Gastritida – časté onemocnění moderního světa, jehož příčinou je celá řada faktorů: špatná strava, zlozvyky, nadměrná konzumace léků či bakteriální infekce.
Nevolnost, bolesti, nechutenství, pálení žáhy – pokud budete tyto příznaky ignorovat, nevyhnete se vředům, či jiných nepříjemných následků.

Lokalizace bolesti

Určení místa bolesti je také velmi důležitá informace. Většinou se místo bolesti shoduje s místem uložení nemocného orgánu v dutině břišní. Nemusí to však být vždy pravda. Některé orgány mají tendenci vystřelovat svou bolest na různá místa v břiše. Může tedy jít o onemocnění, které s břichem souvisí jen vzdáleně. Pacienti udávají lokalizaci bolesti:

Uprostřed nadbřišku

Může jít o podrážděný žaludek, žaludeční vřed (ten by směřoval více doleva), choroba jícnu, ale i o cévní komplikaci či dokonce infarkt myokardu. Také psychické stresy či onemocnění související s páteří se může projevovat bolestí v nadbřišku. Pokud jsou bolesti příliš intenzivní a rozprostírají se v celém pruhu, je nutné zavolat i záchranku, protože by mohlo jít o zánět pobřišnice.

Na levé straně nadbřišku

Bolest, většinou intenzivně pod levým žebrem. Může jít o již zmíněný žaludeční vřed nebo o akutní nebo chronický zánět sliznice břišní, případně o jiné komplikace týkající se slinivky. Velmi silné a náhlé bolesti ohlašují akutní problém, který je nutné vždy řešit hospitalizací. Jde o život ohrožující stav.

Na pravé straně nadbřišku

Jde většinou o bolest v pravém podžebří, kterou mohou vyvolat žlučníkové kameny, zánět žlučníku, dvanáctníkový vřed nebo játra. Bolesti bývají také většinou intenzivně, někdy záchvatovité, vždy podle intenzity onemocnění. Je nutná diagnostika a léčba u lékaře, a to i když jsou bolesti jen občasné.

Bolesti kolem pupku

Může jít o natažené břicho, ale i o střevní potíže. Pokud bolest nepřestává a hmatem je zjištěn nějaký výstupek, je nutné navštívit lékaře. Je dobré promasírovat břicho krouživými pohyby, případně vmasírovat nějakou mast na uvolnění, či proti nadýmání.

Bolesti v levém podbřišku

V levém podbřišku se lokalizuje většina bolestí spojená s střevy. U žen však může jít i o zánět vaječníků, případně močových cest.

Bolesti v pravém podbřišku

Náhle a intenzivně bolesti pravého podbřišku většinou ohlašují zánět červovitý přívěsku slepého střeva. Je vhodné ihned vyhledat lékařskou pomoc. Nemocný je téměř vždy hospitalizován a musí se podrobit chirurgickému zákroku. Tak jako na levé straně může jít u žen o zánět vaječníků.

Bolesti ve střední části podbřišku

Jde buď o onemocnění střev, ať už akutní gastroenteritidy (tzv. střevní chřipku), u ní se mohou bolesti pohybovat v různých částech břicha, nebo o onemocnění tlustého střeva, případně konečníku. U žen může jít o zánět dělohy nebo děložního čípku, u mužů o onemocnění prostaty. Ve spodní části břicha se bolestí může projevovat i zánět močového měchýře a močových cest.

U některých nemocí souvisejících s problémem trávicího traktu mohou být bolesti stěhovavé, přeskakovat z místa na místo, většinou však jde o nahromadění toxinů a střevních plynů.

Chcete-li se vypořádat s tímto problémem, nabízíme vám recepty tradiční medicíny.
 1. Odvar z lněných semínek
Tento odvar je velmi účinný při odstraňování symptomů gastritidy a také při jejím celkové léčbě. 1 PL zalijte vodou, vařte po dobu 5 minut a nechte odstát 2 hodiny. Konzumujte 1 PL 3-4x denně před každým jídlem. Při vaření se z lněného semínka stává slizký odvar, který zaobalit stěny žaludku a tím ho chrání před negativními vlivy žaludečních šťáv. Mimochodem, pokud chcete snížit bolesti při gastritidě, zahřívány sáček s lněnými semínky přikládejte na bolavé místo.
 1. bramborová šťáva

Tato léčba je vhodná pro pacienty s gastritidou s vysokým překyselením žaludku. Bramborová šťáva je bohatá na bílkoviny, aminokyseliny, vlákninu a minerální látky, které vás zbaví bolesti, zlepší peristaltiku a urychlí regeneraci sliznice. Růžová sorta brambor je ta nejlepší volba na přípravu. Můžete k tomu použít odšťavňovač nebo brambory nastrouhané na struhadle.

Pozor! Šťáva z brambor je užitečná jen prvních 10 minut, takže ji připravujte těsně před použitím. Konzumujte 1 PL 30 minut před jídlem 3x denně. Po 10 dnech si udělejte přestávku a následně opakujte už se zvýšenou dávkou – 125ml šťávy.

Léčbu nedoporučujeme u lidí s nadměrným procesem kvašení v žaludku a cukrovkou.

 1. aloe a med – při chronické gastritidě pomáhá směs šťávy z aloe vera a med. Smíchejte tyto ingredience ve stejném poměru. Konzumujte po 1-2 lžičky jednou denně 30 minut před jídlem.
 2. kokosová voda – užitečný a zázračný nápoj. Má pozitivní vliv na nemocný žaludek, doplní tělu základní vitamíny a stopové prvky. Během prvních 24 hodin dokáže zmírnit bolestivé symptomy a vy se budete cítit mnohem lépe!

Nezapomínejte, že nesprávné stravování, jedení za chodu a vyčerpávající diety jsou hlavními nepřáteli žaludku. Pomocí těchto tipů veďte zdravější životní styl a překonáte tak všechny neduhy.

Trávení

Trávení je proces, který má za cíl dostat živiny z přijaté potravy do orgánů těla.

Hlavní funkce trávicí soustavy lze rozdělit podle typu výkonu:

 • příjem potravy
 • trávení
 • vstřebávání
 • odstraňování nestravitelných odpadních látek

Všechny tyto procesy jsou řízeny neurogenní a humorální prostřednictvím hormonů, které se tvoří přímo v trávicí soustavě.

Naše strava a přijímané tekutiny se skládají z mnoha druhů základních látek. Jedná se především o tuky, cukry, bílkoviny, minerály, vitamíny, vlákninu. Trávicí soustava obsahuje mnoho orgánů nebo žláz, které vylučují látky zvané enzymy. Ty rozkládají jednotlivé látky potravy na jednodušší, aby je mohlo tělo snáze spotřebovat.

Prvním místem, kde se jídlo setká s některým z enzymů, je dutina ústní. Už tam dochází během mechanického rozmělňování k využití enzymů k rozkladu těžkých cukrů na míně složité. Potrava následně putuje hltanem do žaludku, kde vlivem žaludečních kyselin dochází k nejdrastičtější změně. Kousky jídla jsou natráveny a vzniká řidší kaše.

Zde se na trávení podílí velkou měrou soustava několika orgánů a to jater, žlučníku a dvanáctníku. Ty svými enzymy rozkládají už několikrát rozložené látky na co nejjednodušší. Následně potrava přichází do tenkého střeva.

Tenké střevo je zhruba 5 metrů dlouhá trubice poskládaná v břišní dutině. Jeho hlavním úkol je vstřebávat vodu a jednoduché látky, které následně předá do krevního systému. Ten je rozešle potřebným buňkám. Vnitřní strana tenkého střeva je vybavena výběžky zvanými klky. Tímto způsobem několikanásobně vzrůstá plocha pro přijímání látek z potravy.

Podobně funguje i tlusté střevo. Ve střevech zdravého člověka „žije“ přibližně jeden kilogram bakterií – malých organismů, které se také významnou měrou podílí na rozkladu a zjednodušení trávicího systému. Při správné funkci střev jsou z potravy odebrány všechny potřebné výživné látky. Ostatní nestrávené části jsou odvedeny ven z těla.

Na cestě jak získat z potravy energii potřebnou pro naše tělo je mnoho zastávek, kterým si jídlo musí projít. Pokud se jedna z nich porouchá nebo neplní svou funkci správně, může být ohroženo několik dalších.

Pomalé trávení - pomalém trávení můžeme hovořit jako o menším sourozenci zácpy. Jedná se o stav, kdy se delší dobu nejste schopni vyprázdnit, ikdyž přijímáte potravu pravidelně a v přiměřeném množství. Nejčastěji se tak stává po léčbě některých nemocí za použití antibiotik a podobných léků. Ty totiž při dlouhodobějším užívání ničí střevní bakterie, které jsou pro trávení nezbytné. Takzvanou střevní mikroflóru však může zahubit i nevhodná strava v podobě kořeněných a pálivých jídel. Dalším faktorem u pomalého trávení je také dlouhodobý stres.

Doplnit nebo posílit střevní bakterie můžete sami volně dostupnými prostředky. Stačí se v lékárně nebo na Internetu poohlédnout po výrobcích, které obsahují takzvanou živou kulturu. Mohou to být různé jogurty, nápoje nebo tablety.

Ovšem pokud vaše potíže nepřestanou, je namístě navštívit lékaře. Na rychlosti a kvalitě trávení se podílí mnoho dalších soustav a orgánů. Mohlo by se jednat o poškození některého z nich, což by mohlo znamenat zhoršení zdravotního stavu.

Nadýmání, zvané též plynatost, je stav, kdy ve střevech dochází k přílišnému nahromadění plynů. Projevuje se nafouknutím břicha, citlivostí břišní dutiny, častým odcházením plynů a někdy také pocitem jít na velkou.

Existuje několik druhů jídel (nebo jejich kombinací), které mohou nadměrnou plynatost přímo vyvolat. Asi nejznámější jsou luštěniny. Pokud jste měli na oběd hrachovou kaši, nedoporučuje se k večeři podávat kapustu nebo hlávkové zelí. Další skupinou jsou průmyslově čištěné cukry a výrobky z nich. Ty se přímo podílí na množení kvasinek ve střevech. Někteří lidé nemají schopnost trávit mléčný cukr a laktózu, takže mléko samotné nebo mléčné přípravky by u nich mohly způsobit nadýmání. Ke kategorii nápojů sycených oxidem uhličitým není třeba nic dodávat. Ale pro jistotu: zatřeste takovou láhví před otevřením a zjistíte sílu bublinek. Náhlé extrémní zvýšení příjmu potravy bohaté na vlákninu můžu také způsobit plynatost.

Většinou je chyba v trávicím systému, který je přemnožen bakteriemi, jež rozkládají potravu za vzniku plynů, kterých za normálních okolností není tolik, nebo přirozeně odchází ven z těla. Také se může jednat o alergickou reakci nebo nesnášenlivost na některou složku potravy. Špatnou volbou se u některých lidí může stát nadměrné popíjení během jídla, kdy dochází ke zředění enzymů v trávicím traktu, který tak nemusí pracovat správně. Narušit přirozenou střevní mikrofóru mohou antibiotika nebo jiné onemocnění, mající za následek přemnožení nepřátelských kvasinek. Hormonální výkyvy hrají také svoji roli při trávení.

Plynatost může mít známky jiné, mnohem vážnější nemoci jako třeba nedostatečné produkce žaludečních šťáv, poruchy jater, nemoci srdce a ledvin, žaludeční záněty a různé druhy infekcí.

Vhodnou prevencí je pestrá strava, udržování stálé střevní mikroflóry, pravidelné vyprazdňování, dostatečný a vhodný pitný režim, přísun vlákniny a správná životospráva.

Krkací test
Trpíte-li jakýmkoli trávicím problémem, prověřte ho tzv. krkacím testem, který odhalí stav hladiny kyseliny chlorovodíkové  HCL ve vašem žaludku. Kyselina chlorovodíková je jediná zásaditá kyselina. Výsledek testu napoví, či máte dostatek kyseliny chlorovodíkov0 v žaludku. Potřebujete k němu bezhliníkovou jedlou sodu (z lékárny), malou injekční stříkačku o obsahu 2-5 cm3 a skleničku asi 200 ml.
Večer si připravte do skleničky sodu tak, že z injekční stříkačky vytáhnete píst a použijete ji jako odměrku, jíž odměříte 1,25 cm3 sody; vsypte do skleničky a jděte spát. Ráno po probuzení se dojděte vyčurat a pak dolijte do sklenice se sodou 150 ml vlažné vody, dokonale rozmíchejte a na ex vypijte. Současně s dopitím zmáčkněte stopky a měřte čas.
Pokud říhnete do 1 minuty, máte vysoký přebytek kyseliny chlorovodikové  HCl, říhnutí do 2 minut značí lehký přebytek HCl, krknete-li do 3 minut, máte jí akorát, zato nekrknete-li do 5 minut, což je bohužel nejčastější stav, nemáte v žaludku žádnou HCl. Stav se nazývá achlorhydrie. Ovšem má-li být test objektivní, je potřeba ho provádět důsledně po ránu, těsně po probuzení, alespoň tři dny po sobě.

Přírodní stimulátory HCL jsou: chilli paprika, zázvor, jablečný ocet, černé olivy, listová zelenina, citróny, špenát, celer, zelí, mořská sůl. Tvorbu HCL podporuje také sodík, zinek, tiamin (vitamin B1), niacin (vitamin B3), vitamín B6. A jestliže se vám ani jejich účinnost nebude zdát dostatečně výrazná, přiřaďte ještě potraviny, jako je řepa (především červená, špenát, obiloviny a produkty moře.

Zázvorový čaj s kurkumou
Také tento čaj skvěle napomáhá tvorbě HCl v těle. Stačí lžičku strouhaného zázvoru a lžičku kurkumy zalít horkou vodou, přidat citrónovou šťávu, případně osladit medem a pít vícekrát denně.

Salát na podporu trávení
Nastrouhejte červenou řepu a celer, zakapejte trochou citrónové šťávy a jablečného octa, smíchejte a jezte nejlépe před jídlem nebo i po jídle.

Jak žaludeční vřed vzniká?

Žaludeční vřed obvykle vzniká, když převáží agresivní faktory nad ochrannými. Jedním z hlavních příčin je bakterie, vyvolávající zánět sliznice žaludku, tzv. Helicobacter pylori. Peptický vřed vzniká ve sliznici oslabené zánětem. Obvykle je žaludeční sliznice chráněna před vlastní kyselinou ochranným lemem hlenu. Pokud vznikne nerovnováha mezi tvorbou ochranného hlenu a produkcí kyseliny, může dojít k částečnému natrávení žaludeční sliznice, tj. ke vzniku žaludečního vředu.

K produkci žaludeční kyseliny dochází obvykle při:

 • dlouhodobém stresu
 • vážných zraněních nebo
 • rozsáhlých popáleninách.
 • alkohol, káva nebo nápoje s kyselinou citrónovou také provokují zvýšení produkce žaludeční kyseliny, (např. pití více než tří šálků kávy denně může zvýšit náchylnost k infekci H. pylori.). Horká a kořeněná jídla u zvláště citlivých lidí také nejsou vhodná.
 • nikotin snižuje slizniční prokrvení.
 • genetické faktory a dědičnost. Teorie o dědičném původu vycházely z existence “vředových rodin”, kde se toto onemocnění doslova dědí z generace na generaci. Genetické faktory mohou také vést ke zvýšené produkci kyseliny, slabosti hlenové vrstvy nebo produkci nedostatečně ochranného hlenu a mohou zvyšovat citlivost jedince vůči účinkům H. pylori.
 • poruchy ochranného lemu způsobují mnohdy i četné lékypoužívané při dlouhodobých bolestech, po srdečních nebo mozkových příhodách. Patří k nim například acylpirin, ibuprofen, diclofenac a další. Vředy způsobené těmito léky jsou bohužel celkem časté.
 • další příčinou mohou být rakovina, jaterní poruchy, nebo jiné nemoci zažívání.

Jaké jsou příznaky žaludečních vředů?

Onemocnění žaludečními vředy může probíhat mírnou formou s malými obtížemi, nebo je naopak provázeno velmi nepříjemnými a bolestivými projevy.

 • Pálivá, bodavá nebo tupá bolest. Bývá obvykle v oblasti nadbřišku nebo vpravo od střední břišní čáry pod hrudní kostí, může se šířit až pod pravý žeberní oblouk Bolest se hlásí zejména při jídle.
 • Žaludeční vředy se mohou projevovat také pálením v jícnu, pocitem návratu kyselého a pálivého zpět do jícnu, častou potřebou ke zvracení nebo přetrvávajícími bolestmi břicha. Známkou této nemoci je rovněž spavost a únava.
 • Bolest se objeví a zase mizí, zejména po jídle. Někdy trvá několik dní a budí pacienta ze spaní.
 • Nemocný ztrácí chuť k jídlu.
 • Dalším symptomem je, že pacient hubne, ale někdy i tloustne, když zahání bolest jídlem.
 • Ve stolici se může objevit krev, bývá často zčernalá. Zvlášť pokud vřed praskne.
 • Nemocný trpí nevolnostmi, někdy zvrací. Známkou této nemoci je rovněž spavost a únava.
 • Obtíže jsou často sezónní a zhoršují se zvláště na jaře a na podzim. Vředy se mohou dále komplikovat buď krvácením, anebo prasknutím. V obou případech je třeba urgentní zákrok lékaře.

Bakterie Helicobakter Pylori.

Bakterie Helicobakter Pylori je nejčastějším důvodem vzniku žaludečních vředů. Tuto bakterii má většina lidí v těle přestože se u ní neprojevují problémy.

H. pylori oslabuje přirozenou obranyschopnost žaludku. Usazuje se zejména v oblasti žaludku a dvanáctníku, kde může vyvolávat záněty a jiné zdravotní problémy.

Vedle zubním kazu jde o nejčastější infekci vůbec. Významnou roli hraje v rozvoji a vzniku rakoviny žaludku.

Je důležité být opatrní, a to bez ohledu na věk nebo pohlaví. Je dobré se vyhýbat všemu, co může zdravotní stav zhoršit a podpořit produkci této bakterie. Vyhýbejte se zejména stresu.

Přírodní recept na zničení H. pylori podle Japonského doktora

ingredience :

 • 1 středně velká brokolice
 • špetka mořské soli
 • vařící voda

postup :

Příprava je velmi jednoduchá. Dejte brokolici do vroucí vody, přidejte sůl. Vařte ji 2 minuty a poté vyberte. Je dobře jíst brokolici každý den po dobu celého měsíce a uvidíte, že výsledky se dostaví.

TIP: Do jídelníčku můžete přidat i zázvor, který má skvělé antibakteriální vlastnosti a blahodárně působí na trávení. Zázvor je skvělý i na přejezený žaludek, kdy vám přinese okamžitou úlevu.

Brokolice je nejen plná vitamínů a minerálů, ale obsahuje i substanci zabíjející helikobaktera.

Složka, která dodává brokolici její charakteristickou chuť, kterou někteří milují a jiní zase nesnášejí, zabíjí tuto bakterii.

Léčba helikobaktera antibiotiky může být účinná avšak má vedlejší účinky. Jedním z nich je, že antibiotika zabíjejí nejen špatné ale i dobré bakterie, které pomáhají lidskému organismu zpracovávat potravu. 

Proto je lepší omezit pití kávy, alkoholu a silného čaje. Smažená a kořeněná jídla také nemoci nepřidají.

Při onemocnění žaludečních vředů se doporučuje užívání potravinových doplňků: Betakaroten, Zinek, Lékořice, šťáva z Aloe Vera, aminokyselina glutamin a další..

Za vyzkoušení stojí rovněž bylinné čaje, např. heřmánkový, ibiškový, měsíčkový a čaj z tužebníku nebo amerického jilmu, všechny zklidňují podrážděnou sliznici.

Pročistěte vaše dýchací cesty

Na problémy dýchacích cest naše tělo reaguje nadměrným vylučováním hlenu v nose a hrdle. To s sebou přináší nepříjemné příznaky jako ucpaný nos, slzení, otok sliznice a vedlejších nosních dutin či bolesti hlavy.

Dáme vám do povědomí lék, který vám pomůže zabránit v postupující nemoci. Připravte si ho při prvních příznacích nachlazení aby se tak onemocnění již nešířilo¨ dále.

Nápoj má silné detoxikační a protivirové účinky. Je ideální pro boj proti nachlazení, chřipce, zánětu vedlejších nosních dutin a uvolňuje ucpaný nos.

potřebujete :

 • 1 středně velká cibule
 • 2 hrnky vody (přibližně 500ml)
 • Šťáva z jednoho citronu
 • 2 polévkové lžíce medu
 1. Nakrájejte cibuli na silnější kolečka, zalije vodou a vařte na mírném ohni 15 minut.
 2. Po odebrání z plamene nechte ještě 5 minut louhovat a přeceďte. Po mírném vychladnutí přidejte med a citronovou šťávu.
 3. Hotový nápoj pijte během celého dne po malých dávkách.

Jak se zbavíte hlenů?

Udělejte si pravidlo, že každý den si pročistíte nosní dutinu tímto fyziologickým roztokem. Stimulujete tak odvádění hlenu a zajistíte prevenci před nachlazením a chřipkou.

Pokud se ani po tomto váš problém nezlepší a i nadále budete mít ucpaný nos, obraťte se na svého lékaře na určení detailnější diagnózy. Nahromaděné hleny mohou být důsledkem alergií nebo střevní nákazy.

 

V důsledku častého nachlazení se v nosohltanu hromadí hlen, což vede ke zhoršení čichu, sluchu, paměti a pozornosti.

Udělejte si pravidlo, že každý den si pročistíte nosní dutinu tímto fyziologickým roztokem.

Onemocnění dýchacích cest, při rýmě a

zánětu nosních dutin.

Síla bylinek, které vám zaručeně pomůžou.

Seznamte se s bylinami a poznejte jejich sílu a moc vedoucí k uzdravení.

Hořec žlutý (Gentiana lutea)

je využíván v lidovém léčitelství a při výrobě hořkých likérů.

Účinky: Tlumí nepříjemné pocity při poruchách trávicího ústrojí, podporuje krvetvorbu, působí jako tonikum při rekonvalescenci po těžkých chorobách.

Prvosenka jarní (Primula veris)

se tradičně používá pro přípravu čajů, nálevů nebo v lidovém léčitelství.

Účinky: Usnadňuje vykašlávání, proto pomáhá při léčbě horních i dolních cest dýchacích. Pročišťuje tělo a uvolňuje z něj jedy a nežádoucí soli. Uvolňuje bolesti hlavy a kloubů a podporuje srdeční činnost.

Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata)

Účinky: Působí protizánětlivě a jako rostlinné antibiotikum, zklidňuje dráždivý kašel, pomáhá léčit opary. Čaj z jitrocele je užíván kuřáky jako součást odvykací léčby.

Lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra)

Kvete v červnu a červenci. Kořeny této rostliny patří k důležitým přírodním drogám užívaným hojně jak v lidovém léčitelství, tak i v praktickém lékařství.

Účinky: Vyvolává naředění hustého hlenu v dýchacích cestách, podporuje vykašlávání při astmatu nebo chronických bronchitidách.

Bez černý (Sambucus Nigra)

kvete v bohatých soukvětích v červnu a červenci. V době květu se šíří kolem bezu omamná vůně, a i po odkvětu má tato rostlina zvláštní aroma. Rostlina má široké využití v léčitelství, farmacii i potravinářství.

Účinky: Celá rostlina obsahuje fytoncidní látky, které působí proti bakteriím a mnohým houbám. Extrakt z květů bezu černého rozpouští hleny a podporuje pocení. Snižuje horečku a mírní kašel, zklidňuje organismus. Sirupy ze zralých plodů  jsou skvělé v boji proti rakovině.

Fenykl obecný pravý (Foeniculum vulgare)

Plody mají charakteristickou vůni a lehce štiplavou, nasládlou chuť.

Účinky: Má protikřečové účinky na střeva a používá se proti nadýmání. Má i močopudný vliv a ulehčuje odkašlávání.

Badyáník pravý (llicium verum)

je stálezelený listnatý strom s plody-tobolkami uspořádanými do tvaru osmicípé hvězdy.

Účinky: Zralé plody obsahují esenciální oleje, anethol a látky s antibakteriálními účinky. Používají se také jako koření (badyán), v parfumerii, při výrobě likérů a v léčitelství proti revmatismu, bolestem zad, dále k léčení nadýmavosti, při zažívacích obtížích a křečích.

Tymián obecný (Thymus vulgaris)

začíná kvést v květnu a kvete až do září. Roste na slunných, sušších a lehčích půdách.

Účinky: Působí proti bakteriím, plísním, střevním prvokům a parazitům. Silně dezinfikuje plíce. Pomáhá také při infekcích močových cest a močového měchýře, účinkuje i jako diuretikum. Stimuluje produkci bílých krvinek, čímž zvyšuje odolnost organismu.

ORGÁNOVÉ  HODINY:

V každou hodinu dne je aktivnější určitý orgán (orgánový okruh) a jako takový se nabíjí energií a čistí. Tato moudrost pochází z východní medicíny a praxe jí potvrzuje.

Podle orgánových hodin, je možné vypozorovat své potíže a také upravit svůj režim dne. Není náhoda, pokud se v noci budíte v určitou hodinu, není náhoda pokud vám v některé fázi dne ubude energie. Pokud dítě pláče v určitých hodinách nebo vás vždy v ten samý čas něco bolí.

             3 – 5 hodina  – plíce

V činnosti jsou plíce, proto se obvykle v tuto dobu budí kuřáci, astmatici, nemocní na průdušky, rýmu a se záněty cest dýchacích.

             ovládá – dýchací systém, kůži, čich

vztahy – prohloubení dechu, metabolická příprava na probuzení a aktivitu

            emoce -smutek, žal, strach, úzkost

           5 – 7 hodina   -  tlusté střevo

 • V největší činnosti je tlusté střevo. Je dobré si navyknout v tuto dobu na vyprazdňování. Vyhnout se stresu a spěchu. Probouzení je potřebné postupně, neboť nemocní lidé se právě cítí v tuto dobu velmi špatně. Pít hodně čaje.
 • ovládá: zažívací trakt, sliznice
 • vztahy: čištění organismu, sliznic ( odchod hlenů, příprava na jídlo)
 • 7 – 9 hodina  -  žaludek
 • Dostává se do činnosti žaludek. Velmi důležité je v tuto dobu konzumovat vitamíny. Tělo potřebuje být v teple. V tuto dobu proto není vhodná studená sprcha nebo koupel.
 • ovládá: trávení, podkoží, chuť ( vstáváme-li brzy je dobré pít pouze vodu, neprobouzet žaludek čajem)
 • vztahy: příjem jídla, sekrece zažívacích šťáv, trávení
 • emoce: stres, strach, obava
 • 9 – 11 hodina  -  slezina, slinivka
 • V této době nepožívat alkohol! Je dobré ovoce, med (je to jediná denní doba, kdy je tělo schopno strávit sladkosti). Vyhýbat se přílišné fyzické činnosti. Můžeme podávat vysoké duševní výkony. Kolem 11. hodiny nastává dopolední výkonnostní vrchol.
 • ovládá: lymfu, svaly, imunitu
 • vztahy: produkce enzymů trávení, regulace glykémie, krvetvorba a čištění krve, imunita, lymfa.systém
 • emoce: starosti, obavy, napětí
 • 11 – 13 hodina  -  srdce
 • Není dobré jej zatěžovat velkým množstvím potravy. Nastává mírný útlum. Pozor na úrazy! Dobrá je procházka nebo krátký spánek.
 • ovládá: krev, cévy
 • vztahy: metabolická aktivita, pocení (= psychika), strach, nespavost
 • emoce: úzkost, deprese
 • 13 – 15 hodina   -  tenké střevo
 • V této době se snižuje citlivost zubů (vhodná doba na dentistický zákrok). Začíná se zvyšovat fyzická aktivita.
 • ovládá: srdce, cévy
 • vztahy: trávení, detoxikace, alergie, vstřebávání živých látek, imunita
 • 15 – 17 hodina  -  močový měchýř
 • Dobré je pít bylinkové čaje, sportovat. Trávicí systém je schopný přijmout vydatné jídlo. Aktivita stoupá a dosahuje druhého výkonnostního vrcholu.
 • ovládá: kosti, nervový systém
 • vztahy: ledviny, vylučovací systém
 • 17 – 19 hodina   –  ledviny
 • Velmi potřebné je vyloučit vše, co jim škodí, tuky, cukr, sůl, limonády, chemikálie, káva, alkohol, chlad, stresy. Vydatně pít.
 • ovládá: kosti, uši (= stav ledvin), pohlavní orgány, močový měchýř
 • vztahy: základní energie, očista krve, vylučování
 • emoce: strach, úzkost, obava
 • 19 – 21 hodina -  oběh, obal srdce-krev
 • V této době člověk velmi dobře vnímá. Je to doba vhodná pro poslech hudby, divadelních her. V této době je nejúčinnější působení antibiotik a lze provádět natírání bolestivých míst. (dráha sexu)
 • ovládá: cirkulace krve, srdce
 • vztahy: přívod kyslíku, minerály a živiny
 • 21 – 23 hodina  -  doba trojí ohřívač (doba klidu)
 • Číňané lokalizují toto místo zhruba do oblasti žaludku. Je to doba, kdy se tělo připravuje na spánek. Nečinit nic pro aktivaci. Nikdy nekouřit. Také vynechat jídlo.
 • ovládá: termoregulace, hormon
 • 23 – 1 hodina  –  žlučník
 • Ti, kdo mají s tímto orgánem potíže, se obvykle v tuto dobu budí anebo nemohou spát.
 • ovládá: vazivo, úpony svalů, kloubní pouzdra
 • vztahy: metabolické a transform. pochody, napětí
 • emoce: vztek, hněv
 • 1 – 3 hodina  -  játra
 • V této době nastává útlum (nejnižší okysličení mozku), proto je třeba dávat pozor, např. při cestování. V tuto dobu se rovněž budí žlučníkáři, protože játra a žlučník jsou párové orgány. Nedoporučuje se pít alkohol, kouřit, používat tuky, kávu. Pouze pít vodu.
 • ovládá: metabolismus, oči, vazivo, nervy, nehty
 • vztahy: detoxikace, únava, imunita
 • emoce:  psychické napětí, strach, potlačované emoce

 Co nám lékaři neříkají…

Dnes a denně se můžeme dočíst, že je třeba pít nealkoholické nápoje v množství nejméně 2 a více litrů za den. Čím více, tím údajně lépe.

Již od konce 70. let minulého století je ale v lékařských kruzích dobře známým faktem, že lidské ledviny jsou ze své podstaty „projektovány“ na cca 35 000 litrů přijaté tekutiny.  Průměrně to tedy vychází na 1,36 litru tekutin denně. Cokoliv nad toto množství znamená zkrácení jejich životnosti.

Není třeba hlubokých lékařských znalostí, aby nám to bylo jasné – člověk od prvopočátků své existence neměl neustále k dispozici hrnek s čajem na stole či sladkou limonádu v lednici. Pil, když měl příležitost. Tak se vyvinulo i jeho vodní hospodářství. V posledních dekádách však lidstvo své ledviny soustavně přetěžuje, a tak jsme svědky rostoucího počtu obyvatel planety, kteří v pozdním věku řeší problém selhání tohoto životně důležitého orgánu.

Ještě děsivější je však zamyšlení nad tím, proč nám nejsou tyto podstatné informace dostupné.  Nápojový průmysl je obrovský byznys. Denně jsou vypity tisíce hektolitrů slazených a přeslazených limonád, které jsou prodávány i s 300%ní marží.  Pro velké štiky tohoto odvětví není žádný problém zaplatit si studie o prospěšnosti konzumace nápojů, naopak o riziku zubního kazu zarytě mlčí. Stejně tak se pod pokličkou udržuje informace o rizicích nadměrného pití.  Pijme tak, jak nám to příroda říká již po tisíce let.

Chutě ukazují, co tělu chybí

Toužíte-li po :     Co Vám může chybět                         Zdroj

 

Čokoládě                      hořčík                      bobule Açai, nepasterované černé olivy, ořechy (mandle, lískové), semínka (slunečnice, sezam, len, konopí),   luštěniny, datle, nepražené kakaové boby a kakao (raw čokoláda), banány, jablka, kapusta, rozinky, fíky, celozrnné obilniny, baobab, avokádo, mořské řasy…

Sladkostech                chróm                      brokolice, hroznové víno, obilné klíčky, listová zelenina, divoké byliny, para ořechy, lískové ořechy, datle, rajčata, švestky, naklíčená semínka, mořské řasy…

                                       uhlík                        čerstvé ovoce

                                     fosfor                     Chlorella, Lucuma, ořechy (mandle, lískové), semínka (slunečnice, sezam, len, konopí), luštěniny, celozrnné obilniny, koriandr, hlávkový salát, divoké byliny, naklíčená semínka, physalis, mořské řasy …

                                    síra                         Maca, ořechy (mandle, lískové), semínka (slunečnice, sezam, len, konopí), luštěniny, celozrnné obilniny, brusinky, křen, kapusta, zelí, česnek, cibule, růžičková kapusta, chřest, naklíčená semínka…

                                    tryptofan                ořechy (mandle, lískové), semínka (slunečnice, sezam, len, konopí), luštěniny, celozrnné obilniny, nepražené kakaové boby a kakao (raw čokoláda), rozinky, špenát, sladké brambory…

Chlebu/pečivu         dusík                        potraviny s vysokým obsahem bílkovin: ryby, maso, ořechy, fazole

Brambůrkách         vápník                     Maca, Chia semínka, moruše, bobule Açai, baobab, ořechy (mandle, lískové), Lucuma, semínka (sezam, mák, konopí), luštěniny, červená řepa, brokolice, kapusta, listová zelenina, divoké byliny, naklíčená semínka…

Kávě/čaji                    fosfor                     Chlorella, Lucuma, ořechy (mandle, lískové), semínka (slunečnice, sezam, len, konopí), luštěniny, celozrnné obilniny, koriandr, hlávkový salát, divoké byliny, naklíčená semínka, physalis…

                                     síra                         Maca, ořechy (mandle, lískové), semínka (slunečnice, sezam, len, konopí), luštěniny, celozrnné obilniny, brusinky, křen, kapusta, zelí, česnek, cibule, růžičková kapusta, chřest, naklíčená semínka…

                                   železo                     Chlorella, Maca, moruše, dýňová semínka, čočka, celozrnné obilniny, chřest, divoké byliny (kopřiva), listová zelenina, kapusta, sušené meruňky, rozinky, naklíčená semínka, baobab, physalis, mořské řasy…

                            chlorid sodný          mořská sůl, himálajská sůl, nepasterizovaný jablečný ocet, nepasterované kozí mléko…

Alkoholu                    bílkoviny           Spirulina, Chia semínka, ořechy, konopná semínka, luštěniny, quinoa, listová zelenina, mořské řasy…

                                        avenin               musli, ovesné vločky…

                                     vápník                 Maca, Chia semínka, moruše, bobule Açai, baobab, ořechy (mandle, lískové), Lucuma, semínka (sezam, mák, konopí), luštěniny, červená řepa, brokolice, kapusta, listová zelenina, divoké byliny…

                                draslík                     Maca, chlorella, moruše, Lucuma, nepasterované černé olivy, mořské řasy, banány, citrusy, meruňky, rajčata, semínka (dýně, slunečnice), luštěniny, jablka, česnek, švestky, višně, rozinky, naklíčená semínka, mořské řasy …

                                glutamin                  celozrnné obilniny, červená řepa, zelí, fazole, špenát, petržel…

Kyselém jídle          hořčík                      bobule Açai, nepasterované černé olivy, ořechy (mandle, lískové), semínka (slunečnice, sezam, len, konopí), luštěniny, datle, nepražené kakaové boby a kakao (raw čokoláda), banány, jablka, kapusta, rozinky, fíky, celozrnné obilniny, baobab, avokádo, mořské řasy…

Slaném jídle            chlorid sodný          mořská sůl, himálajská sůl, nepasterizovaný jablečný ocet, nepasterizované kozí mléko, ryby…

Tabáku                          křemík                     jablka, pomeranče, třešně, mandle, červená řepa, ourka, celer, med, rozinky, celozrnné obiloviny, naklíčená semínka, zelí, cibule…

                                     tyroxin                    vitamín C (bobule Açai, goji, baobab, citrusové plody, kiwi, jahody, physalis, Maca…)

Sýrech                   omega-3 mastné kyseliny      Chia semínka, kokosový olej, konopné semínko, lněné semínko, bobule Açai…

Připáleném  jídle         uhlík                        čerstvé ovoce

Sodě, sycených nápojích  vápník                     hořčice a listy tuřínu, brokolice, kapusta, luštěniny, sýry, sezam…

Chladné nápoje                  mangan                  vlašské ořechy, mandle, pekanové ořechy, ananas, borůvky…

Přejídání při PMS               zinek                       bobule Açai, dýňová semínka, slunečnicová semínka, listová zelenina, divoké byliny, luštěniny, naklíčená semínka…

Přejídání obecně               tyroxin                    vitamín C (bobule Açai, goji, baobab, citrusové plody, kiwi, jahody, physalis, Maca…)

                                                tryptofan                ořechy (mandle, lískové), semínka (slunečnice, sezam, len, konopí), luštěniny, celozrnné obilniny, nepražené kakaové boby a kakao (raw čokoláda), rozinky, špenát, sladké brambory…

                                               křemík                     jablka, pomeranče, třešně, mandle, červená řepa, ourka, celer, med, rozinky, celozrnné obiloviny, naklíčená semínka, zelí, cibule…

Nechuť k jídlu                  vitamín B1               Chlorella, bobule Açai, goji, ořechy, naklíčená semínka, luštěniny, řeřicha, česnek, celozrnné obiloviny, rozinky, nepasterované kozí mléko…

                                         vitamín B3                Lucuma, naklíčená semínka, ořechy, avokádo, datle, fíky, švestky…

                                         mangan                    Spirulina, panenské kakaové máslo, ananas, para ořechy, sezamová semínka, luštěniny, datle, jablka, rozinky, mango, rybíz, celozrnné obilniny, baobab, goji, bobule Açai, mořské řasy…

                                    chlorid sodný            mořská sůl, himálajská sůl, nepasterizovaný jablečný ocet, nepasterované kozí mléko…

Vitamin C

Má kolísavou denní spotřebu okolo 75 mg. Záleží na sezoně, v zimě je jeho potřeba menší, v létě větší. Vyskytuje se v čerstvém ovoci a zelenině. Je to silný antioxidant, účastní se udržování normálního metabolismu a stavu vaziva a chrupavek a také má význam pro tvorbu protilátek. Slouží jako prevence a léčba chřipky, nachlazení, rakoviny, ale pomáhá také při kardiovaskulárních nemocech jako je angína pectoris, zlepšuje funkci srdečního svalu a stav koronárních tepen. Vitamín C působí příznivě na snižování sérové hladiny celkového cholesterolu a zvyšuje koncentraci HDL cholesterolu, takzvaně dobrého cholesterolu. Pomáhá také k rychlejšímu odvodu kyseliny mléčné z organismu. Kuřáci mají větší spotřebu vitaminu C, protože u kuřáků je větší produkce volných radikálů a v krvi mají menší množství vitamínu.

Při onemocnění je možné zvýšit na 1gram denně, ale je zapotřebí ho dávkovat rovnoměrně, protože se rychle vstřebává a pokud se nespotřebuje hned, dochází k jeho okamžitému vyloučení z organismu. V zásobách je ho kolem 3 gramů v lidském těle, větší množství tělo vyloučí.

Obsah vitaminu C v potravinách v mg/1kg:
Brokolice       1130
Rakytník        1500
Paprika          1615
Petržel           1369
Jahody            618
Rybíz černý   1360
Zelí bílé           329
Pomeranče    513
Citrony           443
Rajčata           224
Banány           100

Opomíjeným, ale významným zdrojem vitaminu C jsou čerstvé brambory. V České republice jsou brambory zdrojem asi 30% vitaminu C.

Vitaminy skupiny B

Spotřeba vitaminů skupiny B se zvyšuje:
Při zvýšené psychické a fyzické zátěži, při dlouhodobém duševním stresu.
Při kožních a nervových nemocech.
Při horečkách a infekcích
Při léčbě antibiotiky.
Při užívání antikoncepce.
Při onemocněních zažívacího ústrojí.
V období růstu, těhotenství, při kojení a ve stáří.

Celý komplex vitaminu skupiny B se nachází v rakytníku a medu.

Vitamin B1 – Thiamin hraje důležitou úlohu jako koenzym v klíčových reakcích metabolismu, ovlivňuje proces uvolňování energie ze živin, nejvíce z cukrů. Je důležitým koenzymem v pentozovém cyklu a citrátovém cyklu. Jeho denní spotřeba je 1,5 mg. Důležitou úlohu hraje v centrálně nervovém systému, jeho nedostatek vyvolává zvracení, závratě, poruchy paměti, ale také srdečního rytmu. Má vliv také na psychické změny, jeho nedostatek vyvolává napětí, deprese a strach. Zásoba vitaminu B1 je dostatečná v játrech, srdci a mozku.

Obsah vitaminu B1 v potravinách v mg/100g:
Pivovarské kvasnice     0,701
Fazole                             0,715
Hrách                              0,798
Vlašské ořechy              0,405
Čočka                             0,528

Vitamin B2 – Riboflavin. Denní spotřeba je 1,5-1,8 mg. Zúčastňuje se oxidací základních živin, zejména je součástí enzymů, které způsobují oxidaci mastných kyselin a dýchacího řetězce. Při nedostatku tohoto vitaminu vzniká zánět kůže, zastavuje se růst a je porušena tvorba erytrocytů.

Obsah vitaminu B2 v potravinách v mg/100g:
Špenát                0,253
Čočka                 0,209
Fazole                 0,241
Tvaroh                0,421
Banány               0,133

Vitamin B3 – Niacin, zbavuje sloučeniny vodíku a tím je oxiduje. Denní spotřeba je 15-20 mg, při nedostatku se objevují záněty kůže, kůže je zčernalá, vznikají duševní poruchy, průjmy, záněty sliznic.

Obsah vitaminu B3 v potravinách v mg/100g:
Rýže               6
Čočka            3,1
Brambory     1-2
Mrkev            1

B17 (Amygdalin, Laetril) je přirozená látka vyskytující se v největším množství v jádrech meruněk, v hořkých mandlích, mnoha dalších semenech a plodech.  Z meruňkových jader, které jsou zdrojem pro tělo potřebného vitaminu B17, kyseliny listové, betakarotenu, hořčíku a kyseliny salycilové.
B17 je důležitá při :
 • ochraně buněk před oxidativním stresem1,
 • normálnímu fungování imunitního systému

Silná žaludeční kyselina.

Propagátoři prodeje tabletek už přesvědčili mnoho lidí o tom, že žaludeční kyselina je škodlivá. Matou spotřebitele, kteří se pak domnívají, že pálení žáhy nebo bolesti žaludku jsou způsobovány velkým množstvím žaludečních kyselin. Avšak pravda je taková, že ve většině (nikoliv ve všech) případech mívají lidé problémy se slabou žaludeční kyselinou a pro správné trávení by potřebovali, aby se její koncentrace zvýšila.

Je snadné si na sobě provést test tím, že s problémovým jídlem spolknete lžičku octa a budete pozorovat, jestli se cítíte lépe nebo hůře. Překvapivě vysoké procento lidí v takovém případě pozoruje zastavení bolesti, která se s takovým jídlem obvykle objevuje. To pak je pádný důkaz, že je oslabená produkce žaludeční kyseliny a že by pomohla silnější kyselina. Ocet je totiž zředěnou kyselinou octovou, která se sice nemůže rovnat přirozené žaludeční kyselině, ale je daleko kyselejší než většina potravin nebo nápojů.

Spotřebitelé jsou přesvědčováni inzerenty léků, aby polykali volně prodejné antacidové tablety – přípravky které jsou zásadité, a proto snižují kyselost (a tím i pH) tekutin ve vašem žaludku.

Co si ale většina lidí neuvědomuje, je skutečnost, že minerály vyžadují ke svému správnému strávení a absorpci kyselé trávicí prostředí. Pokud vám schází silnější žaludeční kyselina, nebude schopni správně absorbovat minerály, i kdybyste jich spolykali sebevíc! To pak může vést k nedostatku minerálů, který se podílí na rozvoji diabetu, rakoviny, chronických bolestí, artritidy a dokonce i srdečních potíží (kromě dalších věcí). Jak tedy podpoříte svou zdravou produkci žaludeční kyseliny? Nejvíc pomáhá každodenní pití čerstvých zeleninových šťáv – především z celeru a ze zelí. To značně podporuje zdravý žaludek a významně podporuje zdravou tvorbu kyseliny.

Pokud chcete mít zdravou střevní flóru, je rovněž důležité snižovat svou spotřebu cukrů ve stravě. Pokud máte zvýšenou spotřebu cukrů, vaše populace bakterií ve střevech se změní tak, že převáží bakterie závislé na cukru. Hned poté, co upravíte stravování tím, že vyloučíte rafinované cukry, také střevní bakterie na to zareagují a začne převažovat populace nezávislá na cukrech.
Proměna vaší krve.
Vaše krev tvoří prostředí, obklopující vaše buňky a dodávající jim všechny potřebné živné látky po 24 hod denně. A nejenže přináší buňkám výživu, ale zároveň slouží pro odvod odpadních látek. Krev je něco jako superdálnice pro výživu a detoxikaci, která propojuje každý orgán (se všemi jeho buňkami) s celým tělem. Proto je logické, že změny zdravotního stavu jsou velmi závislé na proměnách ve složení vaší krve. Pokud chcete někoho rychle opravdu uzdravit, pak mu stačí dát krev jiného zdravého člověka.
Výzkumem už bylo doloženo, že pokud odeberete krev lidem, jejichž tělo je odolné proti rakovině a tu pak dáte lidem trpícím rakovinou, pak antirakovinné působení krve u nich začne okamžitě fungovat (projevuje se např. zmenšováním nádorů). Existuje tedy takový pojem, jako antirakovinná krev. A pokud vaše strava obsahuje dostatečné množství protirakovinných složek, podporujete pak tvorbu takové krve i ve svém těle. Takovíto lidé by mohli teoreticky pomoci léčit pacienty s rakovinou jednoduše jen tím, že jim dají část své krve. V tom případě by protirakovinné účinky byly okamžité a mocné. Prodávat svou vlastní krev jako lék ovšem není povoleno, takže vydělávat si tím, že budete zdravě jíst a pak prodávat svou krev po 1 000 dolarů za půllitr. Ovšem je tu ještě další omezení pro takovouto myšlenku: přínosy, které může poskytovat darovaná krev, jsou časově omezené. Pokud nemocný příjemce takové krve nezmění svůj životní styl nějakým významným způsobem, antirakovinné účinky „zdravé“ krve budou už v průběhu několika málo dní vyčerpány a nadvládu opět získá vlastní krev, kterou si vytváří každý člověk sám.Krevní buňky člověka mívají obvyklou životnost 4 – 5 měsíců. Vaše tělo neustále vytváří novou krev a uvolňuje ji do oběhu.

Krev je vytvářena především ze tří základních složek:

- z červených krevních buněk (nositelé kyslíku),

- bílých krevních buněk (imunitní funkce)

- a z krevní plazmy (tekutý roztok, který přenáší všechno ostatní).

Jestliže je aktuálně zapotřebí zvýšené množství červených krvinek, vaše tělo (při jeho nekonečné léčivé moudrosti) je v prvé řadě vyplaví ze svých rezervních zásob a ihned začne tvořit nové rezervní červené krvinky. A samozřejmě k tomu musí použít zdrojů, které jsou dostupné: jsou to hlavně materiály, které zrovna cirkulují ve vaší krvi. Dochází vám to? Znamená to totiž, že krevní buňky, vytvořené DNES, a které budou cirkulovat v těle příští 4 měsíce, jsou vyrobeny z materiálu, který přenáší vaše krev právě nyní.

A co je ve vaší krvi zrovna teď?

Vaše krev je z větší části složena ze složek, které jste snědli, vypili a absorbovali v několika posledních měsících.

Pokud jste si například dnes dopřáli cheeseburger u McDonalda a zapili jej velkou colou, pak krevní buňky, které si vaše tělo dnes vytvoří, budou obsahovat především složky pocházející z tohoto jídla.

Jestliže ale na druhé straně v posledních dnech dbáte na to, abyste pili čerstvé šťávy, nezávadné potraviny a opravdu čistou vodu – hádejte, jaké budou hlavní stavební složky pro vaši novou krev? Bude to super krev nabitá elementy a vibracemi z dobrých věcí, které jste konzumovali!

Špatná krev vede ke špatnému zdraví.

Jejím důsledkem bývají zlost a náladovost a chronické nemoci.

Avšak dobrá krev přináší štěstí a zdraví, zlepšuje váš spánek, sex, nálady a schopnosti poznávání.

Dobrá krev je vaší ochranou proti rakovině, udržuje vaše mládí, dodává energii a je zdrojem aktivního léčení na mnoha úrovníchJakmile si to všechno uvědomíte, bude pro vás úplně přirozené vědomě pracovat na tom, abyste si každý den vytvářeli dobrou krev.

Jak vyčistit svou krev
Mít dobrou krev znamená především pečovat o její čistotu! Vaše krev je primárně pročišťována vašimi ledvinami a játry, ale některé přídavné „čistící“ funkce jsou zajišťovány také vašimi plícemi (prostřednictvím dýchání) a dokonce i s pomocí vaší kůže.

Když tyto orgány fungují hladce a efektivně, pak je krev čistá a to se projevuje na zdraví těla i mysli.

Jak si zajistit dobrou krev
Jste svou vlastní krevní bankou. Produkujete a distribuujete všechnu svou krev. Pokud tedy váš život závisí na vaší krvi, nebylo by nejlepší produkovat tu nejzdravější a nejživotadárnější krev, která je možná? To je ve vaší moci: Máte vědomou kontrolu nad kvalitami krve, kterou si vyrábíte. Protože je vaše krev vyrobena z toho, co jíte, pijete, dýcháte a absorbujete, jste schopni měnit složení vaší krve tím, že si vědomě vyberete zdravější věci k jídlu, pití, dýchání a tím i k absorbování.

Pokud dav uhání do nějaké sítě rychlých občerstvení, aby si užil smažených kuřat za akční cenu, protože to vyhlásila nějaká komerční televize ve své reklamě, konejte opačně a běžte se napít ovocného koktailu nebo něčeho podobného a zdravého.
Přestaňte si vyrábět nemoc a raději přijměte recept na zdraví.
Zdá se to být až příliš prosté: abyste dosáhli trvalého zdraví, přestaňte prostě vyrábět nemoc. Tento koncept ale zní většině lidí cize: vyrábět nemoc? Proč bych si já měl vyrábět nemoc? Uvědomte si, že běžní konzumenti byli vycvičeni medicínským průmyslem k tomu, aby věřili, že nemoc udeří spontánně, bez jakékoliv skutečné příčiny. Jeden den vám nic neschází a další den je vám náhle stanovena diagnóza zhoubného nádoru! Stane se to jako úderem blesku… (a není to vaše chyba, řeknou vám – není nic, co jste proti tomu mohli dělat) To je však přesně to, čemu máte podle nich uvěřit. Pravda je ovšem úplně jiná: všechny časté degenerativní choroby – rakovina, diabetes, srdeční nemoci, Alzheimerova nemoc atd. – u všech je zapotřebí mnoha let, než vypuknou. Rakovinný nádor v prsu může potřebovat i 10 a více let, než vyroste do velikosti, která je rozlišitelná na mammografu. To znamená, že nádor už byl „v růstu“ třeba i desetiletí! A během této doby si pacient „vyráběl nádor“ v podstatě každodenně.

Jak si přestat vyrábět nemoc
Každý den, v závislosti na tom, co jíte, pijete, děláte nebo nanášíte na své tělo.

Jakmile svému tělu dodáte živé a léčivé nápoje, sluneční světlo a pravidelné cvičení, zastavíte všechny nemoci a jejich vyvolávající procesy ve svém těle. A to je způsob, jak začít vyrábět zdraví namísto nemoci.
Sluneční světlo udržuje všechen život na naší planetě. Bez něj by život na Zemi nemohl existovat. Vaše tělo je stvořeno tak, že potřebuje být vystavováno ROZUMNÝM dávkám slunečního záření. Jak určitě dobře víte, sluneční záření mj. způsobuje, že ve vaší kůži se vytváří vitamín D – snad nejzázračnější nutrient, který byl dosud objeven v dnešním moderním světě. Vitamín D je prevencí proti rakovině, srdečním nemocem i diabetu. Podporuje vyšší hustotu kostí, imunitní systém a je prevencí proti infekčním nemocem . Abyste měli více vitamínu D, pobývejte prostě delší dobu v přírodě!

Proč je tak důležitý B12 ?

Vitamín B12 má v těle několik funkcí - nejznámější je jeho účast na tvorbě červených krvinek, nezbytný je také pro funkci nervového systému a tvorbu buněčných membrán. Bez vitamínu B12 jsou červené krvinky příliš veliké a nedokážou správně plnit svou funkci - předávat kyslík buňkám.

Kde ho najdu

Je obsažen hlavně v živočišných produktech, jako je maso, vejce, mléko a mléčné výrobky. Ve velkém množství je obsažen v játrech, ledvinách a srdci. Pokud jste vegetarián, máte možnost získat ho ze zakvašovaných potravin, také se v malém množství nachází v některých mořských řasách. U zdravého člověka pokryje denní potřebu vitamínu B12 běžná strava. V malé míře se na tvorbě vitamínu B12 podílejí střevní bakterie.

Přírodní lék ze smrkových výhonků

Můžete použít výhonky z jehličnatých stromů jako je smrk, jedle, borovice ..

Mladé smrkové výhonky obsahují velké množství vitamínu C.

Sirup ze smrkových výhonků rozpouští hleny, čímž uvolňuje dýchací cesty a usnadňuje vykašlávání, zmírňuje revma, tiší bolesti končetin a svalů, stejně jako záněty šlachové pochvy.

potřebujeme:
- mladé smrkové výhonky (do délky 5 cm)
- třtinový cukr
- bio citróny

postup:
Výhonky dobře omyjeme, necháme okapat. Plníme velkou 5 litrový láhev tak, že vložíme vrstvu výhonků asi 5 cm vysokou, posypeme třtinovým cukrem, položíme 2 kolečka citronu a opakujeme, dokud není láhev plná. Jemně přitlačíme. Láhev převážeme celofánem a postavíme na okno na slunné místo. Necháme stát 2-3 týdny. Začne se tvořit hustá šťáva, kterou pak přes plátno přecedíme, slijeme do lahví a uložíme na chladné místo.

Užíváme jako prevenci i léčbu kašle 1 lžíci každé ráno nebo k ochucení čaje či nápojů. Sirup má velmi příjemnou chuť a ocení ho i děti.

V lidovém léčitelství byly známy léčivé síly mladých větviček, šišek a pryskyřice, které obsahují terpentýnovou silici. Ta rozpouští hleny, čímž uvolňuje dýchací cesty a usnadňuje vykašlávání, zmírňuje revma, tiší bolesti končetin a svalů, stejně jako záněty šlachové pochvy. Mladé smrkové výhonky obsahují velké množství vitamínu C, který odvádí z těla toxiny a posiluje imunitu. Mladé smrkové výhonky sbíráme v dubnu až květnu.

Skvělé na kocovinu

Po celonočním flámování se často probouzíme s urputnou bolestí hlavy, kterou se snažíme řešit pomocí růžové tabletky. Lepší je však zvolit přirozenou cestu léčby - zkuste si jednoduše přiložit banánovou slupku na čelo a oloupaný banán snězte. Po chvíli by měla bolest ustoupit, nebo se alespoň zmírnit.

Vybělí zuby

Kdo z nás by nechtěl mít krásné zářivě bílé zuby? Někteří platí dokonce tisíce za bělící procedury nebo si kupují drahé prostředky na domácí bělení. Přitom stačí tak málo. Potřete si zuby vnitřkem banánové slupky a nechte ji působit ve vašich ústech alespoň pět minut. Účinek se dá ještě zvýšit kloktáním slané vody. A výsledky jsou viditelné přibližně po dvou týdnech. Budete překvapeni, jak účinkuje spojení draslíku, manganu a hořčíku z banánové slupky.

Pomáhá snižovat váhu

Podle vědeckých průzkumů patří banán do skupiny potravin, které dokáží zmanipulovat váš mozek. Jde o to, že pokud pouze ucítíte vůni takové potraviny, váš mozek si to vysvětlí tak, že jste tuto potravinu již snědli. V tu chvíli si uvědomíte, že už vlastně ani nemáte hlad. Takže dietářky, přibližte nos k banánům a váha půjde jednoduše dolů!

Zmírňuje alergické kožní reakce

Štípnul vás komár, spálila jedovatá rostlina nebo máte bradavice? Vyzkoušejte potřít ránu či postižené místo vnitřkem banánové slupky. Ta zmírňuje otok, zabraňuje svědění a při pravidelné aplikace zmizí po pár týdnech i nepříjemné bradavice.

Epsom sůl

Užívejte sůl a budete se cítit dobře.

Pro mnoho výhod se využívá sůl Epsom, jak v lékařství, tak v kosmetickém průmyslu.

Očista kůže

Na těle nám odumírají buňky každý den a hned několik milionů. Je to děsivé, ale velká část prachu jsou naše odumřelé buňky. Za více jak jeden rok přijdeme zhruba o 6 kg buněk, v kterých žijí roztoči.

Vnější vrstva kůže je pokryta mrtvou kůží. Pokud tam zůstane i nadále, póry se ucpou a nová kůže nebude prospívat. Je na čase se zbavit té staré. Nejlepší způsob, jak odstranit odumřelé částečky kůže je vyčistit si pleť pomocí Epsom soli. Jednoduchý peeling vám pročistí pleť a vy se budete cítit krásní a zdravý.

Pomocí soli se snadno zbavíte staré kůže. Očista přitom není příliš náročná na kůži, takže se nedostaví svědění ani podráždění kůže. Stačí aplikovat vrstvu soli na problematické místo a jemně promasírovat. Poté si dopřejte sprchu a následně relaxační koupel v solné lázni. Přidejte olivový olej, který bude hydratovat pokožku. Bohatě postačí ½ šálku do vany.

Akné lze vyléčit pomocí soli Epsom,  vyčistí malé i velké póry. Kromě toho odstraní mikroby, protože obsahuje sulfáty, které také bojují s akné.

Krásné a jemné vlasy

Použijte sůl na vlasy a odstranění toxinů a lupů z hlavy. Sůl navíc dodá vašim vlasům objem. Poté co si umyjete hlavu solí, si je ještě opláchněte kondicionérem. Hezky si promasírujte vlasy a pokožku hlavy. Zhruba po dvaceti minutách působení soli si hlavu opláchněte.

Relaxační koupel

Spojte příjemné s užitečným a dopřejte si vodní lázeň. Stačí horká voda a 2 šálky soli pro celou vanu. Užívejte si relaxační lázeň a zbavte se stresu.

 Proč užívat sůl bohatou na hořčík a síran ?

Hořčík je minerál, které udržuje tělo zdravé a silné. Má více jak 325 enzymatických procesů, které bojují se zánětem, dodávají energii svalům a čistí pokožku i tepny. Také síran je skvělý pro absorbci živin a detoxikaci. Tyto dvě látky jsou prospěšné pro:

 • Prevence proti kornatění tepen
 • Prevence proti krevním sraženinám
 • Léči podvrtnutí
 • Snižují bolest kloubů
 • Hladí unavené svaly
 • Léčí modřiny
 • Uvolňují napětí a stres
 • Pomáhají detoxikovat
 • Posilují kosti
 • Pomáhají k lepšímu spánku
 • Snižují riziko vzniku cukrovky

Těchto účinku hravě dosáhnete, pokud si budete dopřávat koupel minimálně 3 krát týdně.

Další výhody

 • Namočte své unavená chodidla do vodní lázně s ½ šálkem Epsom soli. Zbavíte se bolesti, zápachu a hrubé kůže.
 • Epsom sůl funguje skvěle jako projímadlo. Jedna lžička ve sklenici vody pomáhá při problémech se zažíváním. Váš problém nejdříve konzultujte s lékařem.
 • Na zánět kůže vám také pomůže tato sůl. Na postižené místo aplikujte lžičku soli smíchané s teplou. Vytvoří se vám jemná kaše, kterou přiložíte na zánět.

Budete spát jako v bavlnce :

S usnutím pomáhají: kozlík lékařský, meduňka lékařská, mučenka platní, chmel otáčivý.

• Rychlejší a příjemnější usínání.
• Klidný a posilující spánek po celou noc.
• Přirozené probouzení.
• Šetrné, pro skutečný pocit vyspání.

Noční křeče nohou

Uprostřed noci – hnusné probuzení, křeč v noze, bolest, bezmoc. Někomu se to stalo párkrát, jiní se takhle budí pravidelně. Nedostatek hořčíku je příčinou velmi obvyklou, magnesium totiž působí na svaly. Roli hraje také skladba našeho jídelníčku. V něm se totiž vyskytuje příliš mnoho potravin bohatých na cukr a tuk. Hořčík je kvůli tomu vázán ve střevech a nemůže se vstřebávat do krve. Navíc jíme málo syrového ovoce a zeleniny. Nepřítelem hořčíku je také káva, alkohol (zejména červené víno, které obsahuje rutin), ale i antikoncepce. „V současném jídelníčku lidí je přítomnost hořčíku na spodní hranici. Je zajímavé, že například v jablkách se dnes nachází o 50 % méně hořčíku než v 50. letech. Velké množství hořčíku se z potravin ztrácí technologickým zpracováním.

Pro výskyt nedostatku hořčíku v těle je věk 45 let, po překročení této věkové hranice se riziko deficitu hořčíku v těle zvyšuje.

Zdroje hořčíku

 • minerální voda bohatá na magnesium
 • ovocné šťávy a džusy
 • listová zelenina, brambory, peckovité ovoce, banány
 • celozrnné výrobky
 • luštěniny
 • ořechy
 • mořské ryby
 • tmavá čokoláda

Potíže Vám může způsobovat i prostý stres a přepracování. Hořčík užívejte pravidelně 1 měsíc, nalačno před jídlem, ráno a večer. Po 14-ti dnech kombinujte i s vápníkem. Svaly a šlachy protahujte. Prodlužte postupně procházky v dobrých botách - nešetřete- až na 2 hod. denně. Pokud Vám nohy otékají, pak přes den je několikrát dejte na stůl, stačí na minutu. A v případě sklonu k otokům noste často kompresní punčochy. Ještě můžete vykoušet  - odříznout kousek citronu potřít chodidla a nechat uschnout a opět zopakovat  i 3 krát.

Na křeče pomůže  extrakt borovice, citrusové slupky, vitamín E, B6, loupané konopné semínko, dá se konzumovat samostatně . Má vysoký obsah kvalitních bílkovin, železa, omega-3 mastné kyseliny, gama-linolenové kyseliny, vitaminů (A, B, B1, B2, B3, B6, C, E a F) a minerálů (draslík, zinek, hořčík, vápník, ad.)

Mezi zdroje bohaté na magnézium patří třeba mandle, banány, maliny, hrozny, broskve nebo borůvky.

Příčiny svalových křečí však mohou být i jiné, než jen nedostatek hořčíku. Když zůstaneme u minerální ne/rovnováhy, může jít o špatný poměr hořčík-draslík. „Při nedostatku draslíku jsou tyto poruchy také, navíc nedostatek například draslíku je velmi často spojen s nedostatkem hořčíku. A dokud nedoplníte hořčík, tak můžete dávat draslíku, kolik chcete a v podstatě nedoplníte jeho potřebu v tkáních, ve svalu. Čili to může být sekundární – pacient má nedostatek draslíku, proto má křeče, ale ten nedostatek draslíku je podmíněn nedostatkem hořčíku, a dokud ho nedoplníte, tak je neúčinné doplňování toho draslíku. A obráceně, prakticky musíte doplňovat oba.

Křeče mohou být také projevem cévních potíží,  ale rovněž třeba cukrovky. Pokud tedy přetrvávají navzdory všem opatřením, je vhodné vyhledat lékaře. Možná by stálo za to zkontrolovat také hormony štítné žlázy a navštívit neurologii, jestli křeče nemůžou být z útlaku.

Křeče ve stehnech

Při křeči stehenního svalu je nutné zaujmout polohu, při níž se natahuje ten konkrétní sval, který je křečí postihnut. Při křeči na zadní straně stehna je vhodné zaujmout polohu vleže a zvednout nataženou nohu (nejlépe s dopomocí). Při křeči na přední straně stehna je nutné končetinu v koleni pokrčit.

Dále je vhodné stehenní sval jemně, ale pevně masírovat prsty tak dlouho, dokud bolest nepoleví. Po uvolnění křeče se nedoporučuje vracet ke cviku respektive pohybu, který ji vyvolal, protože je téměř jisté, že se pak křeč objeví znovu.

Křeče v chodidlech

Postavte se celou vahou na přední část chodidla dané nohy. Jakmile první křeč poleví, postiženou část chodidla jemně namasírujte.

Očista střev

Základem jakékoliv úspěšné léčby je prvotní očista střev a detoxikace, která uvede tělo opět do rovnováhy.

Očistěte tlusté střevo od nahromaděných usazenin a zabraňte tvorbě nových usazenin.  Očista pomáhá udržet tlusté střevo čisté a napomáhá volnému a efektivnímu pohybu odpadních látek.

Vláknina zároveň pomáhá udržovat zdravou střevní mikroflóru, a napomáhá také vstřebávání živin tím, že ve střevech vytváří houbovitě - gelovou hmotu. Absorbuje tekutiny, čímž odbourává a odstraňuje toxické odpadové látky, které se usazují v záhybech tlustého střeva. Vláknina pomáhá i při udržování zdravé střevní flóry. Čisté tlusté střevo zabrání škodlivým bakteriím a parazitům, aby se živily lidskými výkaly.

 Upozornění: Je velmi důležité, aby s detoxikací nezačínaly ženy během těhotenství, protože vlivem proudění krve by se k plodu ve vývoji dostávalo velké množství toxinů. Rovněž v případě kojících žen by se tyto toxiny vylučovaly také do mateřského mléka, čímž by se dostávaly do organismu kojence. To ovšem neznamená, že těhotná nebo kojící žena by neměla žít zdravě. Spíše by to mělo být cílem, ale detoxikaci je potřebné načasovat do období před otěhotněním anebo po ukončení kojení.

Jak užívat ?

Prvních 5 dní
- ráno nalačno 1 kapka na 1 kg váhy

6 - 30 den
- ráno nalačno 2x tolik

- (vynechejte je mezi 31. až 35. dnem)

35 - 60 den
- ráno nalačno stejně jako od 6 - 30 dní

- (vynechejte je mezi 61. až 65. dnem)

65 - 90 den
- ráno nalačno stejně jako od 6 - 30 dní

Plus 8 sklenic (po 2,5 dl)  čisté vody vypitých v průběhu dne

Mastě z bylin si můžeme vyrobit i sami

Při  zdravotních problémech:

Složení:

Arnika horská: Obsahuje flavonoidy a sekviterpenové laktony s protiplísňovým a antimikrobiálním účinkem. Používá se při hematomech, nečisté pleti, otocích, zánětech, zlomeninách a cévních problémech.

Kostival lékařský: Obsahuje hojivou látku allantoin, který má vynikající vliv na regeneraci poškozených tkání. Urychluje hojení zlomenin, zánětů svalů, kloubů a výronů.

Puškvorec lékařský: Zevně působí antirevmaticky a podporuje hojení ekzémů. Je účinný při dětských obrnách a celkové slabosti dětí i dospělých. Má protialergický účinek, posiluje nervovou soustavu a prokrvuje kůži.

Turan kanadský: Užívá se při chronickém revmatismu, dně a zánětlivých procesech močových cest, ekzémech, pásovém oparu, staví krvácení a má silné protizánětlivé účinky.

Tužebník jilmový: Obsahuje přírodní salyciláty, užívá se při horečce, revmatismu a polyartritidě. Mírní křeče a otoky.

Kopr vonný: Zevně působí na zhmožděniny a tlumí nadýmání. Užívá se při náhlých nevolnostech, bolestech hlavy a proti kinetóze. Zlepšuje prokrvení srdečního svalu.

Kaštan koňský: Má protizánětlivý účinek. Ovlivňuje pružnost a pevnost cév, užívá se při nedostatečném prokrvení, migrénách, otocích a bolestech kloubů.

Lnice květel: Obsahuje kyselinu mravenčí, jablečnou a octovou. Má vynikající účinky na různé druhy vyrážek a hnisavé rány.

Lékořice lysá: Obsahuje protizánětlivé látky a fytohormony s podobným účinkem jako mají kortikoidy.

Zlatobýl obecný: Snižuje lámavost krevních kapilár, zlepšuje činnost ochablých svalů, a tím i pohyblivost po úrazech a obrně.

Vavřín vznešený: Používá se při svrbivých vyrážkách, plísňových onemocněních kůže, proti revmatismu, při cukrovce. Zlepšuje sluch a stimuluje dýchací centrum.

Pískavice řecké seno: Působí jako univerzální tonikum, vytahuje hnis, užívá se při otocích, zánětech, podlitinách, cukrovce a zvětšených lymfatických uzlinách.

Komonice lékařská: Obsahuje allantoin, flavonoidy, mírní otoky, změkčuje kůži a tiší bolest. Léčí vředy a hnisavé rány. Užívá se při bolestech hlavy, při revmatizmu, otocích, artritidě a proti nespavosti.

Zázvorník lékařský: Je velmi účinný při migrénách, kinetóze, proti otokům a bolestem kloubů při artritidě. Má antibakteriální a antimikrobiální účinky.

Levandule lékařská: Obsahuje látky, které brzdí růst bakterií. Má omlazující účinky na buňky a značně urychluje regeneraci poškozené kůže.

Pupečník asijský: Zmírňuje napětí a má velký vliv na psychiku. Zpomaluje stárnutí, posiluje ledviny a centrum řeči. Regeneruje buňky a pomáhá při různých onemocněních kůže, při nepravidelné menstruaci a cukrovce.

Bedrník anýz: Dobře ovlivňuje činnost plic, zlepšuje elasticitu pokožky, působí bakteriostaticky a má vliv na hormonální systém.

Šišák bajkalský: Tonizuje organizmus a má větší ochranné účinky na játra než ostropestřec mariánský. Obsahuje steroidní saponiny a organické kyseliny. Má kladný vliv na CNS a léčí alergie.

Třezalka tečkovaná: Obsahuje flavonoidy, má antibiotické účinky a užívá se při onemocnění cév, nervů, kůže, omrzlin, popálenin, vředů, při migréně a krevních výronech. Urychluje hojení poraněných tkání.

Měsíček lékařský: Obsahuje flavonoidy, karotenoidy, saponiny, kyselinu salicylovou. Užívá se při zánětech žil, výronech, pohmožděninách, proleženinách, otocích, při rakovině kůže a svalové únavě.

Výtažky rostlin do zubních past

V zubech se zrcadlí i zdravotní stav člověka. Jedním z důležitých vlivů pro stav zubů je pH ústní dutiny. Jestliže je reakce kyselá, dochází k narušování zubní skloviny. Kdo chce mít zdravé zuby, musí jíst tak, aby si prostřednictvím trávení nevytvářel nepříznivé klima pro svůj chrup.

Každá pasta má jinou osvěžující sílu a můžeme k ní přidat výtažky z bylin pro doplňující léčivé účinky.

1. Například, když přidáme : fenykl, jidášovo ucho, kostival, lékořice, lopuch, puškvorec, sedmikráska, vojtěška a zázvor.

Po vyčistění úst cítíme lehké mravenčení a slabý analgetický efekt, rostlinné silice pokryjí narušené zuby ochranným filmem. Pocit čistoty v ústech trvá velmi dlouho.

2. když přidáme : přeslička, komonice, arnika, lékořice, šalvěj, vilín, kosatec.

Získáme pastu s protizánětlivým účinkem, pocit čistoty, středně silná svěžest a ochrana v ústech trvá velmi dlouho.

Nejstarším biofilmem popsaným v lidském těle je zubní plak – žlutavý povlak na povrchu zubů. Lze jej sice odstranit běžným čištěním zubů, nicméně během několika hodin se ihned vytváří znovu. Jeho tvorbu zesiluje sacharóza a některé další cukry, které konzumujeme v potravě. Základem je vrstvička slin přítomná na zubech téměř vzápětí po jejich vyčištění. Na této tenké vrstvě obsahující minerální a organické látky se usazují bakterie, z nichž některé mají schopnost vylučovat hlenovité polysacharidy zachytávající další a další bakterie a dokonce i kvasinky. Plak se tak stává silnějším, málo propustným a hladovějící bakterie jsou nuceny štěpit své vlastní zásobní cukry, čímž vznikají kyseliny poškozující zubní sklovinu a umožňují následný vznik zubního kazu.

Recept na levandulový olej

Výroba levandulového oleje vyžaduje kvalitní rýžový olej 1 litr a 2 kilogramy čerstvých květů a lístků levandule. Principem domácí výroby olejové esence z levandule, ale i z jiných vonných bylin, například z máty, je dostat z byliny její vonné složky. Toho lze docílit, když lístky a květy naložíme na několik dní do oleje. Olej rostlina do sebe natáhne, místo vody, a tím se celá proolejuje. Olej při tom na sebe naváže vonné složky, což jsou děsně složité uhlovodíky, které mají tu vlastnost, že voní. To trvá zhruba tak jeden měsíc. Při tomto procesu je nutné, aby olej pokrýval veškeré bylinné části a byl stále v teplotě 24*C (běžná pokojová teplota). Tím se dosáhne jeho vhodné tekutosti, která je nutná pro dobré a rychlé prostoupení rostlinnými částmi. Po skončení olejové macerace je nesmírně důležité oddělit co nejvíce oleje od byliny. Toho se dosáhne jedině při použití malého dřevěného lisu.

Jednoduchý recept na bylinný šampon

Potřebujeme:

 • 2 lžíce sušených bylinek (složení uvedeme v tipech pod receptem),
 • 1 šálek horké vody,
 • 1/8 šálku tekutého kastilského mýdla,
 • 5 kapek oleje z vitamínu E nebo jojobového oleje.

Postup:

 1. Vodu zahřejte, až začne lehce vřít. Pak touto vodou přelijte sušené bylinky ve sklenici a přikryjte. Nechte hodinu luhovat.
 2. Poté slijte, abyste se zbavili bylinek a vodu nalijte do láhve (například do prázdné láhve od šamponu). Přidejte tekuté kastilské mýdlo a kapky oleje.
 3. Jemně promíchejte.
 4. Chcete-li používat, nalijte přímo na mokré vlasy a vmasírujte do pokožky hlavy. Vypláchněte a je hotovo!

Tipy pro výrobu domácího šamponu

Existuje celá řada bylin, které mohou být prospěšné pro vaše vlasy. Většina z nich obsahuje vitamíny a minerály, které pomáhají posilovat vlasy a vyživují pokožku hlavy. Zde jsou některé z nejoblíbenějších bylinek, které můžete použít v receptu na domácí bylinný šampon:

Měsíček lékařský

je opravdu mocná bylinka. Obsahuje spousty minerálů a antioxidantů, které podporují silné a zdravé vlasy tím, že zvyšují tvorbu kolagenu a oběhu v okolí vlasových folikulů.

Ibišek

Plný vitamínů a antioxidantů, ibišek zvyšuje růst vlasů a posiluje také pokožku hlavy. Dokonce zabraňuje předčasnému šednutí vlasů a předchází lupům.

Levandule

Levandule je silně protizánětlivá, antiseptická a antimikrobiální květina, která je skvělá pro všechny typy kůže a vlasů. Zklidňuje a vyživuje pokožku hlavy, což napomáhá vyrovnávání přírodních olejů a zvyšuje cirkulaci krve kolem folikulů.

Máta

Tato listová bylina pomůže stimulovat folikuly a může vyléčit chemické a ekologické škody. Je antifungální a protizánětlivě podporuje růst vlasů a pokožku hlavy.

Rozmarýn

Rozmarýn je jednou z nejoblíbenějších bylin pro podporu zdraví a růst vlasů. Je bohatý na spoustu vitamínů a antioxidantů. Je zvláště užitečný při opětovném růstu předčasně ztenčených vlasů a může pomoci při prevenci šedivění.

A další je šalvěj

Antiseptické a antibiotické vlastnosti šalvěje mohou pomoci léčit kožní problémy, které potlačují růst vlasů. Existuje mnoho vitamínů a minerálů obsažených v léčivé bylině.

Existuje spousta dalších bylin pro specifické problémy, ale ty pokrývají základní potřeby vlasů. Mohli byste také přidat další esenciální oleje, zvláště pokud máte závažnější problémy než mastné vlasy nebo lupy.

 

 

Typ břicha a jak se zbavit přebytečného tuku

Pokud máte v plánu zbavit se přebytečných kil, měli byste znát svůj typ břicha. Jedině tak můžete efektivně zhubnout a vykonat poloviční úsilí. Typ břicha totiž hraje v dietě větší roli, než si myslíte.

Oteklé břicho

Vyskytuje se v důsledku spotřeby potravin a nápojů, které vaše tělo nemůže zpracovat. Také se vyskytuje při nízké hladině vitamínů a minerálních látek. Doporučujeme pít zdravé nápoje, které pomáhají se zažíváním a snižují otok. Úspěch zaručí zdravá strava a pravidelná fyzická aktivita.

Vrstvené břicho

Tento typ břicha se vyskytuje, když máte nedostatek pohybu a vykonáváte sedavé zaměstnání. Nemluvě o velké spotřebě sladkostí. Pokud se ho chcete zbavit, musíte být více aktivní, přestat pít alkohol a vyhýbat se sladkému.

Tuk v dolní části břicha

Tuk, který se nachází ve spodní části břicha je přítomen z nedostatku pohybu a stereotypu ve stravování. Opět pomáhá pravidelný pohyb, pestrá a zdravá strava. Vyzkoušejte i čerstvé ovocné a zeleninové šťávy, které pomohou snížit obsah tuku.

 Břicho z důsledku stresu

Nejčastější typ břicha u jedinců, kteří jsou často pod stresem nebo mají problémy s trávením a trpí otoky. Nevynechávejte jídla, přestaňte jíst nezdravé jídlo a snižte příjem kofeinu. Přeskakování jídel také není dobré a navíc to může vést ke vzniku vážných onemocnění, jako je cukrovka.

Odstraňte toxiny z vašeho tlustého střeva

Vylučování parazitů, hlenů a usazenin může předcházet a léčit řadu zdravotních problémů. Vaše střevo zpracovává poměrně velké množství tekutin a potravin. Ty se mohou kvůli špatným pohybům střev nakonec hromadit a to právě ve střevech. Tento toxický odpad může způsobit zánět a je hlavní příčinou mnoha zdravotních problémů. Tento toxický odpad, pokud ve střevech zůstává, pomaličku kontaminuje vaši krev, což způsobuje poškození vašeho těla.

Toxiny a nemoci

Že vaše střevo není čisté poznáte například díky časté zácpě, narušenému metabolismu, cukrovce, cholesterolu, nadměrnému či nedostatečnému přírůstku hmotnosti, onemocnění ledvin a jater, problémy se sluchem, zrakem, problémy s pokožkou, s vlasy, nehty. Samozřejmě se mohou objevovat další nemoci, od artritidy po rakovinu.

Vyčistěte své střevo přirozeně

Mnoho lidí si uvědomuje, že je důležité udržet střevo zdravé a odstranit z něj toxický odpad. Zároveň také vědí, že nejjednodušší metodou je využít klystýry. Tato metoda však vyčistí jen malou část tlustého střeva, asi 40 – 50 centimetrů z celkové délky sedm metrů. Tyto metody mohou být drahé a invazivní, mohou narušit rovnováhu vzácné mikroflóry.

Jednoduchá metoda

Stačí sáhnout po přírodních produktech a získáte skvělý čistič vašich střev. Jednoduše stačí konzumovat 1 – 3 lžíce organické drti z lněného semínka. Všechny výše uvedené problémy by se mohly zlepšit a vaše střevo bude hladké a čisté a to během třech týdnů. Jak tuto jednoduchou léčbu provést a tlusté střevo vyčistit?

 1. týden: 1 polévková lžíce drti z lněného semínka a 100ml kefíru
 2. týden: 2 polévkové lžíce drti z lněného semínka a 100ml kefíru
 3. týden: 3 polévkové lžíce drti z lněného semínka a 150ml kefíru

Tuto směs si dejte místo snídaně a dbejte na to, abyste během dne vypili 2 litry vody. Nejlepších výsledků dosáhnete, když budete popíjet medovou vodu. Tento jednoduchý a velmi účinný recept umí vyléčit střeva, odstranit z nich hleny, parazity a podobně. Využívejte tento lék k očištění tlustého střeva, pomůžete také zachovávat ve střevech mikroflóru.

Nejlepších výsledků dosáhnete, když budete jednou či dvakrát ročně své střevo ošetřovat touto třítýdenní metodou. Zajistíte tak pravidelný pohyb vašich střev.

Zbavte se nafouklého břicha

Nafouklé břicho je nepříjemné a objevuje se nejen u žen, ale také u mužů. Bohužel jím trpí všechny věkové kategorie a zbavit se tohoto problému není vždycky jednoduché. Objevují se pocity nepohodlí, velké břicho a mnozí to mylně považují za kilogramy navíc. Ovšem nadýmání a nafouklé břicho nemá s nadváhou co dělat.

Jak se zbavit nafouklého břicha?

Existuje řada teorií a tipů, jak se zbavit nafouklého břicha, ne vždycky se to daří a pomáhá. Přitom lék na nafouklé břicho je velmi jednoduchý. Představuji nápoj, který pomůže k vyléčení nafouklého břicha a to v každém okamžiku. Tento nápoj je s minimem kalorií působí jako spalovač tuků, je dobrý pro zdraví, přináší do těla zdravé živiny.

Ingredience:

 • 2 litry filtrované vody
 • 12 listů máty
 • 1 lžička čerstvě nastrouhaného zázvoru
 • 1 střední organický citron
 • 1 střední organická okurka

Postup:

Okurku a citron nakrájejte na plátky. Dejte všechny ingredience do džbánku. Nechejte směs asi jednu hodinu odstát. Následně pijte 8 – 10 sklenic tohoto nápoje denně. Během chvíle se vám zlepší trávení, potlačí se chuť k jídlu a nebude se objevovat nadýmání.

Řeřicha je nejzdravější zelenina

Věděli jste, že je řeřicha bohatá na železo a obsahuje ho více, než špenát? Také má větší množství vitamínu C, než citróny a pomeranče.

Řeřicha nepatří mezi nejzdravější zeleninu pro nic za nic. Má skvělé vlastnosti. Jednou z nich je snížení stresové hladiny a navíc posiluje antioxidační účinek. Tato super zdravá zelenina toho nabízí mnohem více. Čistí krev, osvěžuje tělo, povzbuzuje chuť k jídlu a detoxikuje.

Mnoho lidí po celém světě pravidelně konzumuje ovocné a zeleninové šťávy. Odborníci doporučují konzumovat šťávu z řeřichy a přidávat jí do svých receptů nebo jí pít samotnou v poměru 1:5 (1 díl řeřichy a 5 dílů vody). Jiný poměr se nedoporučuje, jelikož je řeřicha příliš silná a může způsobit zánět žaludku či hrdla. Lahodný nápoj v podobě řeřichy si dopřávejte jednou za dva dny.

Řeřicha je vhodná i pro léčbu kožních onemocnění

Kromě vnitřního užití, můžete řeřichu aplikovat i na vnější schránku těla. Nadrcenou řeřichu využijete při léčbě kožních onemocnění, nečistot, vypadávání vlasů, atd. Jediné, co je pro to potřeba udělat, je třít šťávou postiženou oblast nebo vytvořit obklad z řeřichy. Pravidelným užíváním obkladů se zbavíte nevzhledných slunečných skvrn na kůži.

Lékařské studie navíc přichází s tvrzením, že řeřicha pomáhá v boji s rakovinou a potlačuje metastázu. Pozitivní výsledky řeřicha vykazuje i při léčbě kardiovaskulárních onemocnění. Pro silné kuřáky je navíc doporučována pro snížení škodlivých účinků kouření.

Jak udělat obklad z řeřichy

Nejprve očistěte listy řeřichy. Poté je nasekejte na malé kousky. Místo očistěte alkoholem a aplikujte obklad z řeřichy. Vše upevněte obvazem, aby vám obklad vydržel delší dobu. Ideální doba působení řeřichy je 2 až 4 hodiny. Po sundání umyjte vodou. Obklad z řeřichy si poradí s řadou kožních problémů.

Řeřichový salát

Umyjte listy řeřichy a poté je vložte do nálevu slané vody a octa. Nechte uležet zhruba na jednu hodinu. Následně smíchejte listy řeřichy s nasekaným česnekem, olivovým oleje, citronovou šťávou, trochou soli a pepře. Vzniklou směs nechte odpočívat zhruba tři hodiny. Salát je ideální při dietě nebo jako zdravá prevence před řadou nemocí.

KURKUMA

V Indii se kurkuma  používá již přes 2500. Dokonce ji tam označují také jako „královnu všeho koření“.

Jak užívat kurkumu ?

Kurkuma se užívá tak, že si ve sklenici vody rozmícháte 1 čajovou lžičku kurkumy a vypijete.

Jednou z nejlepších přírodních látek, která dokáže účinně potlačovat různé typy bolestí.

Pro zesílení účinku můžete ještě přidat špetku mletého pepře.

Podle potřeby užívejte 2 až 3 krát denně až do ústupu  bolestí.

Dnes je široce známá díky svým protizánětlivým, antibakteriálním a detoxikačním vlastnostem. Současné studie dokonce poukazují na to, jak tento přírodní zázrak dokáže vyléčit Alzheimerovu chorobu či rakovinu.

Dnes vám prozradím dalších 7 oblastí, v nichž vám dokáže zlepšit zdraví, ale i štěstí.

1. Bojuje se záněty přirozeným způsobem

Věří se, že chronické záněty bývají příčinou mnoha nemocí dnešní doby.

Kurkuma, respektive její aktivní látka kurkumin, je velmi silnou protizánětlivou substancí, která se vyrovná či dokonce nejednou překonává mnohé běžně dostupné léky proti bolestem a zánětům.

2. Chrání váš mozek

Poruchy kognitivních schopností, jako jsou demence nebo Alzheimerova choroba.

Jde o typ růstového hormonu.

Výzkumníci zjistili, že kurkumin pozitivně ovlivňuje hladinu BDNF a dokáže zpozdit či někdy dokonce i zvrátit nemoci mozku nebo věkem podmíněný útlum mozkových funkcí.

3. Snižuje riziko několika druhů rakoviny

Kurkumin je jedna z přírodních látek s protinádorovými účinky.

Nejenže předchází rakovinovému růstu, ale také brzdí rozvoj a šíření rakovinných buněk. Mnozí ho považují i ​​přímo za lék na rakovinu.

4. Zlepšuje trávení

Pravidelná konzumace kurkumy stimuluje žlučník, snižuje nadýmání a brání zánětem v trávicím traktu.

Pokud však již trpíte onemocnění žlučníku, pak by se kurkuma neměla konzumovat každý den, protože její nadměrná stimulace by mohla věci ještě více zhoršit.

5. Chrání vaše srdce

Ukázalo se, že kurkumin snižuje špatný LDL cholesterol v krvi, brání srážení krve a tvorbě krevních sraženin (prevence infarktu a mozkové mrtvice) a odstraňuje nánosy z artérií.

V případě, že trpíte poruchami srážlivosti krve nebo již užíváte léky na ředění krve, pak kurkumu raději pravidelně neužívejte (občasná konzumace by neměla být problém).

Mohla by totiž znásobit účinek léků, což by zvyšovalo riziko vnitřního krvácení nebo zhoršené hojivosti ran při úrazech.

6. Zmírňuje příznaky artritidy

Ačkoli v této oblasti je třeba provést více výzkumu, mnozí lidé užívající kurkumu hlásí zlepšení stavu jejich onemocnění.

Kurkuma jim pomáhá potlačovat chronické záněty a také zmírňuje revmatické bolesti kloubů.

Někteří pacienti dokonce tvrdí, že kurkuma u jejich zabírá lépe než mnohé volně prodejné léky či léky na předpis. A to vše bez žádných vedlejších účinků!

7. Odsouvá stárnutí a zvyšuje dlouhověkost

Volné radikály a záněty se považují za hlavní příčiny stárnutí, přičemž kurkuma ovlivňuje oba tyto faktory.

Pokud si uvědomíme, že k tomu navíc i chrání naše srdce a předchází rakovině (což jsou dva největší zabijáci dneška), pak je zřejmé, že přispívá ke zvyšování dlouhověkosti.

Uvedené účinky kurkumy a kurkuminu jsou jen špičkou ledovce toho, co všechno dokážou.

užívání kurkumy:

Na zlepšení vašeho celkového zdraví a životní spokojenosti vyplývající z dobrého zdravotního stavu, přidávejte do vašeho jídla každý den 1 čajovou lžičku kurkumového prášku.

Je vhodná například do smoothies, džusů, polévek, omáček, masných soté, domácích limonád, dresinků, ale i mnoha dalších pokrmů.

Kurkumin, aktivní složka kurkumy, má jednu malou nevýhodu a to, že se z tenkého střeva těžko vstřebává do krve.

Naštěstí existuje jeden jednoduchý způsob, jak jeho účinek zvýšit až 20 násobně. Stačí, když kurkumu smícháte se špetkou pepře.

Bolesti zubů a ústní infekce - Chcete také vyzkoušet tuto kurkumovou protizánětlivou pastu na zuby?

Ingredience:

 • 2 kapsle prášku kurkumy (asi ½ – 1 lžička)
 • 1 lžíce kokosového oleje
 • Špetka máty peprné

Postup:

Smíchejte tyto ingredience a vytvořte pastu. Tuto pastu naneste na kartáček a čistěte si s ní zuby, obvykle po dobu pěti minut. Poté pastu vyplivněte a vypláchněte ústa. Po nějaké době budou vaše zuby krásně bílé!

Bolesti zubů a ústní infekce

Kurkuma obsahuje antivirové a antibakteriální vlastnosti, které mohou držet na uzdě bakterie. Pomůže problémy v ústech uklidnit a také celkově zlepšit infekce v ústech.

Podráždění a zarudnutí dásní

Kurkuma nabízí výbornou ochranu, zejména díky protizánětlivým, protiplísňovým, antibakteriálním a protivirovým vlastnostem, které pomáhají v boji proti zarudlým a podrážděným dásním.

Mnohé studie prokázaly, že zubní pasta s  fluorem je toxický pro mozek a tělo.  Kurkuma je účinná látka, disponuje kurkuminem, a je proto jednou z nejdůležitějších bylin naší doby. Se všemi toxiny a chemickými látkami, kterým čelíme každý den, je kurkuma pro lidské tělo to nejlepší.

Pomáhá zlepšit odvápnění a zlepší zdravotní stav epifýzy.

Stahovače pokožky

Domácí stahovač pokožky si vyrobíte tak, že smícháte citrónovou šťávu, med, rozmarýn a bylinku vilín (lat. Hamamelis virginiana). Všechny z uvedených látek mají na pokožku silné stahovací účinky.

Kromě toho zmenší póry a pokožku zjemní a vyhladí. Zlepší se i stav jejího obsahu olejů a viditelně se sníží vrásky. Tento domácí stahovač pokožky je třeba aplikovat aspoň 2x týdně. Zdravá strava je důležitým faktorem pro zdraví a pružnost vaší pokožky.

Spálení od slunce? Okamžitá pomoc a úleva.

Jednoduchý, ale účinný tip, jak se vypořádat s kůží spálenou od slunce a poskytnout okamžitou úlevu od bolesti. Pokud jste někdy spáleni určitě víte, že ačkoli nejprve nic necítíte a i odstín se zdá normální, brzy se objeví zarudnutí a přijde i nepříjemná bolest. Naštěstí existuje jednoduchý ale účinný recept, který pomůže.

potřebujeme :

20 kapek mátového esenciálního oleje

20 kapek levandulového esenciálního oleje

postup :

Stačí oba oleje smíchat a přidat asi 55 ml vody. Tekutinu vlijeme do nádoby s rozprašovačem a nastavíme na nejjemnější „mlhová“ rozprašování. Naneseme na spálenou pokožku. Obě ingredience také můžete smíchat s aloe vera a vytvořit hojivý, zklidňující gel.

Želatina jako zázračný přírodní lék,

pro chrupavku, klouby a kolena.

Mnoho lidí neví, jak velmi užitečná želatina vlastně je. Většina lidí jí využívá jen pro dezerty, aspiky a nejrůznější jídla. Želatina může být přírodním lékem, to jste věděli? Jde o přírodní silný lék, který vám může velmi pomoci při léčbě kyčlí, kolen a chrupavkách v kloubech. Želatina je opravdu velmi dobrá a snadno dostupná.

Želatina jako lék

Některé nové výzkumy poukazují na to, že želatina má podobnou strukturu jako lidské chrupavky. To znamená, že želatina bude velmi účinně podporovat právě regeneraci chrupavky.

Ingredience

 • 150 g jedlé želatiny
 • 50 ml studené vody
 • Džus
 • Jogurt
 • Mléko
 • Ovocný čaj

Příprava

1)  Dvě lžíce želatiny si smícháme s 50 ml studené vody a necháme přes noc odsát, při pokojové teplotě.

2) Druhý den by nám měla vzniknout želatina, tu si promícháme s džusem, jogurtem, mlékem a ovocným čajem.

3) Směs vypijeme a opakujeme po dobu dalších 7 dnů.

Proč zrovna želatina?

– Jedná se o přírodní produkt, který se získává ze zpracovávání kostí, tkání a chrupavek velkých zvířat. Želatina stimuluje růst a zlepšuje strukturu pojivové tkáně, která já nezbytná pro léčbu bolesti kloubů.

Další výhody želatiny

– Posiluje klouby a srdce

– Urychluje výměnu látek

– Zlepšuje pleť

– Posiluje šlachy a vazy

Tyto problémy s chrupavkou však mají velmi jednoduché řešení. Stačí konzumovat tento přírodní lék každý den a uvidíte, jak se zlepší práce chrupavky. Zabráníte jednoduše nesnesitelným příznakům osteoartrózy. Kvalita života se opět zvýší a vy si budete moci vychutnávat plnohodnotný pohyb.

Bohatá na bílkoviny

Želatina je velmi prospěšná pro lidské zdraví, je bohatá na bílkoviny. Kromě toho želatina obsahuje také deset esenciálních aminokyselin, například prolin a hydroxyprolin. Tyto aminokyseliny jsou hlavním důvodem, proč se svalová tkáň regeneruje. Na rozdíl od ostatních potravin neobsahuje želatina cholesterol a tuky, což je velmi prospěšné pro lidské tělo.

Kromě aminokyselin je želatina také bohatá na kolagen. Tato látka se podílí na výstavbě kostí, šlach, tkání, chrupavek, vazů. Aby byl výsledek znát, je dobré konzumovat přibližně deset gramů želatiny denně. Za pár dní budou znát výsledky a z dlouhodobého hlediska se vám vrátí pohyblivost.

Milujete červený meloun?

Určitě neexistuje nic více osvěžující a zdravější než snědení kousku červeného melounu.

Jelikož se blíží jaro a léto, brzy začne přibývat i na pultech v obchodech. Není však meloun jako meloun. Dnes vám prozradím způsob, jak si vybrat takový, který neohrozí vaše zdraví.

Nejprve si však připomeňme, co všechno meloun obsahuje a proč je pro naše zdraví takový prospěšný. Meloun je bohatý na výživné látky a má nízký obsah kalorií, takže představuje optimální jídlo pro hubnutí a celkově pro zdravý způsob života.

Je plný minerálních látek, vitaminů, enzymů, antioxidantů a dalších prospěšných látek.

Co se týče jadérek, tak většina lidí je vyhazuje.

To je ale chyba, protože i jadérka jsou velmi prospěšné pro naše zdraví. Pomáhají například předcházet, a dokonce i léčí rakovinu.

Mají však i jiné zdravotní přínosy. Léčí vysoký krevní tlak, aterosklerózu a jiná onemocnění.

Proč nekonzumovat melouny s trhlinami v dužině ?

Při konzumaci melounu si vždy všimněte, zda jeho dužina není rozdělena trhlinami. Když si v něm všimnete díry podobné jako na úvodním obrázku, ihned ho raději vyhoďte.

Je to jasný důkaz toho, že meloun nebyl vypěstovaný přirozeně, ale s použitím nebezpečných syntetických látek, které urychlily jeho růst a nadmíru zvětšily objem.

Pokud ho zkonzumujete, mohou se u vás vytvořit některé neurologické onemocnění nebo dokonce rakovinné nádory.

Je třeba být však ostražití, protože nikdy nevíte, zda i naši farmáři se honbou za ziskem nedodržovali podobným praktikám.

Teď, když o tom víte, měli byste být opatrní, když si příště budete kupovat meloun. Nezapomeňte, že vaše zdraví je na prvním místě.

Ještě malá připomínka. Červený meloun mnozí lidé řadí mezi ovoce, ale ve skutečnosti je to plodová zelenina.

My jsme ho však v článku nazývali „ovocem“, protože takto si ho pamatuje zřejmě většina lidí.

Název „meloun“ má řecký původ a znamená „velké jablko“. Červený meloun tvoří převážně voda, a proto je skvělým pomocníkem při hubnutí. Rovněž se doporučuje při detoxikaci organismu.

Už nikdy nebudete vyhazovat melounové slupky

Zvýšení libida

Některé výzkumy poukazují na to, že melounové slupky mohou pomoci mužům s mírnou až středně těžkou erektilní dysfunkci. Mužské libido pomáhá díky citrulinovým aminokyselinám. Ty se soustřeďují do kůže. Určitá studie ukázala, že L-citrulin může zlepšit erekci bez mnoha vedlejších účinků, které mohou být spojeny s Viagrou.

Krevní tlak

Jestliže vás nabádá váš lékař ke snížení krevního tlaku, pak snězte meloun a to celý i se slupkou. Některé výzkumy ukazují, že melou disponuje doplňky, které mají schopnost kontrolovat krevní tlak u obézních lidí. Meloun je také potenciálním diuretikem, které se často předepisuje pro lidi s vysokým krevním tlakem.

Úbytek váhy

Opět zde vstupuje do hry citrulin. Studie prokazují, že konzumace citrulinu vede k menšímu přibývání na váze a to až o 30%. Citrulin v kůži může vést ke snížení únavy svalů, což pomáhá prodlužovat dobu trvání tréninku a na oplátku pomáhá lépe řídit hmotnost.

Bojuje proti volným radikálům

Je možno najít sloučeniny citrulinu v melounové kůře. Ty pomáhají v těle vyhnat volné radikály. Pomáhá zajistit ochranu srdce a imunity, škodlivé toxiny pomáhá dostat z těla.

Zdravá prostata

Meloun je vynikajícím zdrojem pro lykopen, což je antioxidant, který pomáhá odvrátit rakovinu prostaty. Je nutný další výzkum, který by stanovil konkrétní vztah mezi lykopenu a prevencí rakovinu. Močopudné vlastnosti melounu mohou také pomáhat udržovat močový trakt.

Zdraví pro oči

Melounová šťáva prospívá zdraví vašich očí. Meloun je vynikajícím zdrojem pro beta-karoten. Disponuje kombinací vitamínu A, vitamínu C a dalších živin, které jsou nezbytné pro lidské tělo a mohou udržovat vaše oči zdravé.

Jak jíst melounovou kůru? Jednoduše si vyberte organický meloun, přidejte jej do vašeho smoothie nebo prostě jen a jednoduše kousejte do bílé části kůry. Vyzkoušejte i vy konzumaci melounové slupky a uvidíte, jak to prospěje vám a vašemu zdraví!

Okurková maska

Jedním z velmi účinných způsobů ke stažení pokožky je okurková maska.

           Postup:

 • Vezměte jednu okurku, nakrájejte ji na tenké plátky a vymačkejte z nich šťávu.
 • Tuto šťávu si pak naneste na pokožku a nechte ji zaschnout.
 • Pak si obličej promyjte vlažnou vodou a otřete do sucha.

Tato domácí maska pokožku vyživí, hydratuje. Může se použít i  na jakoukoliv část těla – ať už na vrásky nebo tmavé kruhy pod očima, břicho, ruce nebo stehna.

Přírodní oleje na kůži:

Na ošetřování pokožky po sprchování nepoužívejte tradiční tělová mléka, protože ty obsahují mnoho škodlivých látek. Z krátkodobého hlediska mohou pokožku zjemnit, ale z dlouhodobého hlediska její velmi škodí.

Místo nich používejte přírodní oleje, jako například:

 • avokádový olej
 • olej z hroznových jadérek
 • jojobový olej
 • kokosový olej

Tyto oleje fungují velmi dobře s ostatními přírodními ingrediencemi jako například bambucké máslo nebo vitamin E. Navíc jsou nejen bezpečné, ale i výborně odstraňují uvolněnou pokožku.

Dalším doporučeným prostředkem na natažení pokožky je domácí maska z vaječného bílku a citronové šťávy. Její aplikace zesvětlí a stáhne pokožku.

Postup:

 • Do jednoho bílku nakapejte pár kapek citrónové šťávy, dobře zamíchejte a maska je hotová.
 • Na pokožce ji nechte působit 15 minut.
 • Pak si masku smyjte vlažnou vodou a pokožku osušte

Zřejmě jste již slyšeli o zdravotních přínosech aloe vera a kokosového oleje, k léčení problémů s pokožkou. 

Nejčastěji se jejich využití zmiňuje při ekzémech, lupénce, vyrážkách, podrážděné či suché pokožce, pigmentových skvrnách, akné a dokonce i jizvách.

K výrobě krému je důležité použít 100% čistou aloe vera dužinu (pokud možno čerstvou, přímo z odtrženého listu) a také kvalitní kokosový olej, nejlépe v bio kvalitě.

Ingredience

 • 1/2 sklenice (1 dcl) bio kokosového oleje
 • 1/3 sklenice (0,6 dcl) čisté dužiny z aloe vera
 • pár kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje (například levandulový, jasmínový, z růže nebo vanilkový)

Postup přípravy

Při výrobě krému postupujte podle těchto kroků:

1) Smíchejte tuhý kokosový olej a dužinu z aloe vera v misce.

Kokosový olej nezahřívejte (teplota nad 23 ° C), protože vyšlehat se dá, jen když je tuhý. Ideální je když má kolem 20˚C – při nižších teplotách je zase příliš tvrdý a špatně by se míchal s aloe vera.

2) Vyšlehejte směs pomocí elektrického nebo ručního šlehače.

Šlehejte přibližně 5 až 10 minut, dokud to nebude mít lehkou, načechranou a vzdušnou konzistenci. Mixér ani kuchyňský robot se na to příliš nehodí, protože většinou nadmíru zahřejí kokosový olej a ten se pak nevyšlehá.

3) Přidejte esenciální olej

Pokud se rozhodnete přidat do směsi i esenciální olej, učiňte tak už během šlehání.

4) Přemístěte ušlehaný krém do skleněné nádobky.

Rada: Nepoužívejte plastové nádobky, protože esenciální oleje mohou reagovat s některými druhy plastu.

Krém udržujte při pokojové teplotě, ale ne více než 22°C, protože pak by kokosový olej začal tát. Během horkých letních dnů jej můžete držet i v chladničce. Vydržet by měl několik týdnů.

Jak usnout za chvilku

Zkuste dýchací trik 4-7-8

Nádech – výdech
Uvědomělé dýchání a dýchací cvičení jsou součástí jógy a východní medicíny už po celá tisíciletí.
Jak tedy vypnout stres, nervozitu a úzkost, a co nejdříve usnout?

Podle mnoha ohlasů budete v limbu už za minutu:

Dělá se to takhle:

Nadýchnete se nosem na 4 vteřiny.
Zadržíte dech na 7 vteřin.
Pomalu ústy vydechnete na 8 vteřin.

Přesně vychytaná délka intervalů údajně změní chemii ve vašem mozku, zpomalí srdeční tep a ztiší vaši mysl, abyste mohli „zabrat“. Pomáhá znovu usnout i při nevítaném probuzení uprostřed noci, kdy se všechno zdá nejčernější a děsy brání spánku. Funguje i pro rychlé zklidnění ve dne třeba před zkouškou nebo jiným náročným výkonem.

Přírodní lék na mnoho problémů

Přírodní léčiva využívá mnoho lidí. Ne vždycky je nutno polykat prášky a tím pádem své tělo dopovat chemií a různými farmaky. Lidskému tělu sice tyto léky pomohou, ale mohou mít také řadu vedlejších účinků. Pokud to jde, je vždycky dobré vsadit na přírodu a přírodní léčiva. Takové přírodní léky si můžete vyrobit také v pohodlí domova. Postačí vám k tomu produkty, které máte doma. Například česnek, med a jablečný ocet. Jde o nejúčinnější lék, který pomáhá na mnoho problémů.

Účinnější než penicilín

Zdravotní odborníci se shodují na tom, že tato přírodní formuje je desetkrát účinnější, než penicilín. To tedy znamená jednu věc, měli byste vyzkoušet tento domácí přírodní lék s česnekem, medem a jablečným octem. Jde o super zdravý domácí lék, který je zcela na přírodní bázi. Poskytne mnoho zdravotních výhod, které jsou pro vaše zdraví prospěšné. Jde o lék, který je velmi jednoduchý a snadný, vyrobíte jej ze surovin, které běžně člověk má doma a které nejsou vůbec drahé.

Prospěšné pro lidské tělo

Navíc je tento lék prospěšný pro celé lidské tělo. Med je antimikrobiální a přináší do těla enzymy, vitamíny a minerály. Z česneku je skvělý allicin který je silným antioxidantem a působí proti rakovině a předčasnému stárnutí. Jablečný ocet zase bojuje proti diabetu a špatnému trávení. Když se všechny tři tyto ingredience smíchají, mají pro lidské tělo obrovský vliv, jsou prevencí rakoviny a také pomáhají na řadu onemocnění.

Domácí lék ze tří ingrediencí

Podle odborníků je tento domácí přírodní lék ze tří ingrediencí pomáhá zvyšovat váš imunitní systém, snižuje hladinu krevního tlaku, snižuje hladinu LDL, tedy špatného cholesterolu. Dále také pomáhá snižovat počet infekcí a nachlazení, je velmi dobrý proti artritidě, dně nebo proti bolesti kloubů. Jak si tento přírodní lék připravit? Je to jednoduché!

Ingredience:

 • 10 stroužků česneku
 • 1 šálek jablečného octa
 • 1 šálek syrového organického medu

Postup:

Vezměte česnek a přidejte med, jablečný ocet a pořádně promíchávejte po dobu patnácti sekund. Výslednou směs přelijte do sklenice a uložte v lednici, kde vydrží pět dní. Obsah sklenice míchejte každý den. Váš přírodní lék je připraven k využívání.

Neobyčejný jablečný ocet

S tím, jak se blíží jaro, roste i naše chuť vyloupnout se ze zimy, osvěžit se, očistit tělo i duši a cítit se opět lehce a mladě. Však také začal tradiční předvelikonoční půst. K němu vás nenutíme, ale co vyzkoušet báječný jablečný ocet? Jako lék a pochutina se užívá už po staletí, poslouží i v kosmetice. A hlavně – spolu s medem je jedním z lidových prostředků pro mládí a dlouhověkost.

Jablečný ocet

Svého času byl jablečný ocet označován jako všelék, ale zatím neexistují studie, které by to potvrdily. Jeho složení však leccos napovídá.

Obsahuje jablečný pektin, probiotika, řadu vitamínů skupiny B, a to B1, B2, B6, niacin (B3), kyselinu pantotenovou (B5) a biotin (B7), který má vliv na lepší kvalitu vlasů, nehtů a pleti. Dále vitamín C, draslík, železo, hořčík, fosfor, což je kombinace, která zlepšuje uvolňování vápníku z potravy. Vytváří v organismu zásadité prostředí.

Draslík pozitivně působí na činnost srdce a cév, hořčík zrychluje látkovou výměnu a odstraňuje křeče nohou, železo působí proti únavě. Jablečný ocet patří mezi antioxidanty, což znamená, že zabraňuje poškozování buněk v těle.

Používejte ho do jídel i salátů, ale pozor, při léčebné kúře ho vždy raději smíchejte s vodou! Ideální je jedna lžička octa na sklenici vody nebo čaje. Vhodné je přidávat i lžičku medu. S ozdravnou kúrou začínejte pozvolna a v případě nepříjemných příznaků proceduru přerušte.

Pro vlasy a pokožku

Pokud máte matné vlasy nebo trpíte lupy, oplachy roztokem jablečného octa pokožku prokrví a dostanou ji do kondice. Na lupy stačí octová kúra dvakrát týdně.

Roztok 1:3 (jeden díl octa a tři díly vody) můžete použít jako pleťovou vodu při akné a mastné pleti.

Skvěle maceruje

Pomocí octa si můžete uchovat řadu bylin, které začínáme sbírat právě na jaře. Působí jako konzervant, ve kterém se uchovají potřebné účinné látky bylinek a v kombinaci s blahodárnými účinky octa získá macerát na síle.

Zpravidla se užívá poměr jeden díl čerstvých bylin a tři díly octa. Doba louhování je nejméně dva týdny a maximálně měsíc. Nakrájené nebo nadrcené bylinky musí být vždy ponořené v tekutině, aby nevznikaly plísně.

Jednou za dva dny nebo i častěji macerát protřepejte, proces tak urychlíte a zamezíte ulpívání rostlinky na stěnách lahve.

Co se maceruje v octu?

Bazalka na podporu trávení – užívejte kávovou lžičku macerátu půl hodiny před jídlem.

Saturejka podpoří metabolismus – macerátem se saturejkou získáte nejen skvělý ocet na saláty, ale i účinný prostředek proti hmyzímu bodnutí a štípancům, vstřebá otok a předejde svědění. Je také výborný na podporu metabolismu.

Kopřiva na povzbuzení a pročištění těla – vnitřně vám macerát povzbudí metabolismus, pomůže proti bolestem kloubů, bronchitidám, působí protizánětlivě, proti chudokrevnosti, akné, urychlí hojení ran, pročišťuje játra, žlučník, ledviny i pleť od akné. Doporučuje se i cukrovkářům.

Z čerstvých nakrájených listů kopřivy naložených v octu získáte velmi účinnou vlasovou vodu pro podporu jejich růstu a zlepšení stavu pokožky hlavy.

Lichořeřišnice proti bakteriím – jde o vysoce antibakteriální přípravek, takové přírodní antibiotikum, které příznivě působí na močové ustrojí.

A pokud trpíte na záněty močového měchýře, je to výborný prostředek na doléčení po dobrání antibiotik nebo pro prevenci, aby se nemoc neopakovala. Pomáhá také při zánětech průdušek.

 Soda bicarbóna - Hydrogenuhličitan sodný (NaHCO3)

je pod názvem jedlá soda známý nejen v kulinářském prostředí. Jedlou sodu znali již ve starém Egyptě a postupně se potvrzovaly její blahodárné účinky nejen na žaludek, ale také na naše tělo a zdraví. Soda pomáhá při pálení žáhy, bělení zubů, úklidu domácnosti a podobně. Řekneme si o zázraku, jménem bikarbónová koupel.
Už kolem roku 1930 byla soda velmi populární jako přísada do koupele, která doslova omlazuje tělo. No jak šel čas, agresivní reklama způsobila, že lidé vyměnili levnou sodu za drahé pěny do koupele a „zázračné soli“, které sice mnohým pomáhaly, ale v podstatě měly stejný účinek, jako jedlá soda. Vraťme se tedy o st zpět a připomeňme si koupel, kterou mnozí označovali za magickou.
Jak si „namíchat“ zásaditou koupel?
Možná se budete divit, ale vše co potřebujete, je půl šálku (resp. 100 g) sody a teplou vodu ve vaně.
Vanu naplníme teplou vodou, jako při běžné koupeli. Sodu do ní vysypeme a zamícháme, koupel je připravena. Můžeme se ponořit do vany.

Takto si můžete pěstovat cibuli po celý rok.

Zemina není nutná!

Pokud nepatříš mezi milovníky pěstování na zahrádce, ale uvažuješ, že by se ti hodila čerstvá zelenina, je tu výborná novinka. Existuje chytrý způsob pěstování cibule.

Jak vypěstovat cibuli v zimě na okenní parapetu při pokojových podmínkách? Je třeba minimum materiálů a úsilí. Vezmi cibulky – a jdeme na to!

Vypěstovat ji můžete i  na okenní parapetu.

OMÝVÁNÍ OVOCE :

Umývání ovoce – dobrá rada !

Jak jednoduše očistit ovoce bez chemikálií? Naplňte dřez vodou, přidejte šálek octa a zamíchejte. Přidejte ovoce a nechte máčet 10 minut.

Voda bude špinavá a ovoce se bude jiskřit, bude bez vosku, nebo špinavého filmu. Je to dobré také pro bobule, neboť nebudou tak plesnivět.

Když to uděláte s jahodami, tak vám vydrží týdny. Kdyby se toto praktikovalo  častěji a už dávno – tak jsme  nemuseli mít kolem sebe tolik rakovin a obdobného svinstva.

Umývejte i jahody a  maliny …………. jako nové, čerstvé a hlavně, vydrží v ledničce několik dní a  nebojte, octem to nechutná, papriky, rajčata, všechnu zeleninu,  co koupím hoďte do dřezu s octovou vodou a pak uložte do lednice, vyplatí se to !

Důležitost pravidelného pročišťování tlustého střeva

 důležitost tohoto pročišťování:

 • těžké nánosy ve střevu postupně hrubnou a stávají se živnou půdou pro hnilobné procesy
 • cévní kapiláry, které se nachází ve střevě, začnou následně propuštět hnilobné toxiny, jedy a jiné zbytky přes stěnu střeva do krve
 • následně jsou všechny tělesné orgány a tkáně těmito látkami zamořené. A tím začíná skutečná „auto-intoxikace“ na fyziologické úrovni
 • tato akumulace nánosů v tlustém střevu může mít dokonce konzistenci jako pneumatika nákladního auta, je tvrdá a černá.

Ingredience pro jednu dávku:

 • 2 polévkové lžíce čerstvé citronové šťávy (cca půl citronu)
 • 2 polévkové lžíce javorového sirupu (čistý, ne přichucený)
 • 1/10 čajové lžičky práškového kajenskeho nebo chilli koření
 • 3 dcl vody

Postup přípravy a užívání

Všechny suroviny společně dobře rozmixujte. Nápoj pijte 5 až 8 krát denně po 3 dcl (tedy 1,5 až 2,4 litru za den) po dobu minimálně 10 dní.
K tomu můžete doplnit i užívání esenciálních olejů (pokud nechcete, nemusíte)

Nicméně esenciální oleje podporují detoxikační proces a zároveň zvyšují absorbci ostatních živin a minerálů, aby si tělo opět vytvořilo rovnováhu. Používejte jen esenciální oleje terapeutické kvality, u nichž se látky lehce vstřebávají na buněčné úrovni.

Návod na doplňkový nápoj

V 2,5 dcl vody rozmíchejte šťávu z jednoho citronu, 10 kapek citronového esenciální oleje a 10 kapek mátového esenciálního oleje. Vypijte jej 1 krát denně po určitou dobu.

 5 způsobů, jak přestat absorbovat negativní energii jiných lidí.

Nepokoušejte se lidem zavděčit

Pokud si na Vás někdo ztěžuje, pomlouvá Vás nebo o Vás jinak nepěkně hovoří, neberte to osobně a nelpěte na tom, aby Vás začal mít rád. To by Vás jen zatáhlo ještě hlouběji do něj nebo jeho negativity a udělalo Vás energeticky a emocionálně závislými na jeho názorech.

Buďte soucitní sami se sebou a smiřte se s tím, že ne každý Vás bude mít rád. A to je úplně v pořádku.

Každý z nás máme rozdílné personality a jiné věci, které máme rádi a které ne. To vytváří pro každého z nás rozdílné životní zážitky.

Vězte, kdy říci NE.

Pokud k Vám domů přijde host, dovolíte mu nevyzout si špinavé boty a roznést bláto po koberci? Anebo ho požádáte, aby si boty vyčistil, případně se zul předtím než vstoupí do Vašeho osobního prostoru?

Co kdyby jste ho pozvali jednou na večeři a on se potom sám na ni zval po zbytek měsíce? A co kdyby naléhal, že se chce vyspat na Vašem gauči, aby ušetřil cestu domů?

Být velkorysým je skvělé, nicméně existuje tenká dělící čára, kterou si musíme uvědomovat, aby nás jiní nezneužívali.

Nenechte se zneužívat a využívat. Vytyčte hranice a trvejte na jejich dodržování ihned od počátku!

Je to Váš život.

Vaše tělo, prostor a osobní čas jsou svaté chrámy, proto si velice dobře rozmyslete, kterým lidem do nich umožníte vstoupit.
Nic není zlé na tom, pokud povíte někomu „ne“ tak často, jak cítíte, že je to potřebné. Dejte druhým jasně vědět, co jsou Vaše standardy ještě předtím, než je vpustíte do svého života.

Přestaňte krmit příšeru

Pojem „emocionální upír“. Jde o parazitické osobnosti, které se doslova živí na Vaší pozornosti a přívětivosti. Současně Vás ale velmi vyčerpávají.

Investovat čas a emoce do těchto lidí je úplně zbytečné, odebírají vám energie a mnohé jejich problémy zůstanou stejně nevyřešené. Nikdy je však nemůžete uspokojit, protože se sami rozhodli zůstat v roli oběti a chtějí pouze, aby je nekdo litoval.

Snažte se však identifikovat moment, kdy Vaše snahy pomoci začínají být zbytečné anebo když jejich prosby o pomoc vyznívají spíše jako dožadování se pozornosti.

Není Vaší povinností řešit problémy druhých lidí a to zvláště tehdy, když oni ve skutečnosti nechtějí svoje problémy vyřešit. Chtějí být litování.

Je zdravé vědět, kdy je lépe vycouvat! Když cítíte, že jsou Vaše zdroje vyčerpané, opusťte danou situaci. Nic není špatné na odmítnutí podílet se na dramatu někoho jiného.

Návrat k přírodě

Někdy vše, co skutečně potřebujete, je oddych od druhých lidí. Proto si dopřejte víkend, odpoledne, či dokonce jen hodinu pro sebe a choďte na nějaké klidné místo.

Nechte ve své hlavě hlasy přírody nahradit povyk a chaos moderního světa. Všimněte si jednoduchosti přírody, rostlin, zvířat a všech věcí kolem sebe.

Dýchejte zhluboka a meditujte. Soustřeďte se na naplnění Vašeho těla čerstvým kyslíkem a pozdvižení svého ducha.

Když se potom vrátíte k Vaším rutinním záležitostem, budete se cítit čerství a méně náchylní absorbovat negativitu druhých.

Pamatujte na to, kdo je zodpovědný za Vás ?

Vy jste jediní zodpovědní za to, jak se cítíte. Vy jste 100% zodpovědní za to, co necháte ovlivňovat vaše myšlenky a emoce. Jakmile je jakákoliv složka Vašeho štěstí v nerovnováze, jste to jedině Vy, kdo má schopnost to napravit.

Vaše vnímání samého sebe je mocnější, než vnímání kohokoliv jiného.

Když se rozhodnete být zodpovědní za svoje pocity, vymaníte se z vlivu ostatních. Pokud jste si sebejistí v tom, kdo jste a jak se chcete cítit, je  hodně těžké Vás vyvést z rovnováhy.

Udělejte záměrná rozhodnutí a ujměte se kontroly nad pozitivitou ve svém životě. Zvolte si situace, které Vám zvyšují energii a potkávejte se z lidmi, kteří jen přidávají k tomu, kým jste.

Mějte se dostatečně rádi a řekněte „ne“ vždy, když to situace vyžaduje. Opusťte prostředí, z kterého nemáte radost a necítíte se v něm šťastní. Nezatěžujte se problémy jiných.

A pamatujte – Vy jste zodpovědní za svoje životní zážitky. Vytvořte si je pro sebe a vytvořte je fantastické.

Jak se vděčnost stává sebe-léčením
Jakákoliv energie, kterou vysíláte k někomu dalšímu se zrcadlí současně i ve vašem vnitřním prožitku. Pokud tedy vyjadřujete k jinému člověku nenávist nebo podobný pocit, existuje současně i část takové energie, která bývá ve stejném okamžiku vyjadřována vnitřně. Jinak řečeno: nenávidět někoho jiného znamená vystavovat sama sebe negativním účinkům své vlastní nenávisti. Ale současně také platí, že milovat někoho nebo vyjadřovat mu vděčnost vyvolává zrcadlení této pozitivní energie a ta je pak pociťována také ve vás samotných. Už jen pouhý akt vyjadřování vděčnosti je tedy formou sebe-léčení.